Zwolnienie dyscyplinarne

Co robić w przypadku zwolnienia w trybie dyscyplinarnym?. Z pewnością osoby, które miały nieprzyjemność bycia zwolnionym dyscyplinarnie obawiają się o znalezienie nowej pracy. Taka sytuacja nie należy na pewno do przyjemnych. Wiele osób, które straciły w ten sposób pracę z pewnością miały problem ze znalezieniem nowej. Taki zapis w dokumentacji na pewno nikomu nie przysporzy nowych propozycji pracy.

Co więc zrobić w takiej sytuacji? Przepisy prawne dokładnie w jakiej sytuacji szef może dać pracownikowi wypowiedzenie pracy w oparciu o artykuł 52 Kodeksu pracy, czyli zwolnić go w trybie dyscyplinarnym.

Zwolnienie

Otóż, może się tak stać tylko i wyłącznie w przypadku mocnego naruszenia elementarnych obowiązków pracowniczych. Zazwyczaj spotykane jest zwykłe zwolnienie, polegające na rozwiązaniu umowy o pracę. Należy dokonać oceny czy naruszenie obowiązków było ciężkie, czyli czy na przykład stanowiło zagrożenie dla interesów pracodawcy. Jeżeli tak właśnie było to pracodawca ten ma prawo dokonać zwolnienia dyscyplinarnego.

Rozwiązanie umowy

Zerwanie umowy nie może jednak nastąpić po 1 miesiącu od uzyskania przez pracodawcę informacji o okoliczności, która uzasadnia rozwiązanie tejże umowy. Pracodawca może w takiej sytuacji podjąć decyzję o rozwiązaniu umowy, tylko po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika danej organizacji związkowej, którą zawiadamia o przyczynie rozwiązania umowy. W razie zastrzeżeń co do zasadności tego rozwiązania zakładowa organizacja związkowa wyraża swoją opinię w szybkim tempie, nie później niż w ciągu 3 dni. Rozwiązanie umowy może też oczywiście być uzasadnione jakimś spektakularnym zdarzeniem, którego dopuścił się pracownik, a oczywiście nie miał do tego prawa. Przede wszystkim taka sytuacji dotyczy momentu w którym pracownik dopuścił się narażenia pracodawcy na jakiś uszczerbek. Czy to finansowy, czy też opiniodawczy. W takiej sytuacji zwolnienie dyscyplinarne jest jak najbardziej uzasadnione, należy jednak pamiętać o tym, aby poczekać na decyzję z zakładowej organizacji związkowej.

Co potem?

Wiele osób z pewnością obawia się o to, czy znajdzie pracę po zwolnieniu dyscyplinarnym. Wiele z nich też chce oczywiście ten fakt zataić. Albo odwołać się od decyzji drogą sądową. Gdy pracownik nie do końca zgadza się z wypowiedzeniem umowy o pracę lub pismem o niezwłocznym rozwiązaniu umowy o pracę, może po prostu napisać odwołanie.Ponieważ często zdarza się tak, że nie zna on reguł rządzących pisaniem tego rodzaju odwołań czy pism sądowych, ponadto może się bardzo całą zaistniałą sytuacją denerwować, co jest w pełni uzasadnione, przygotowanie odwołanie czasami może być dla niego trudne. Dokument może też nie spełniać wymogów formalnych pisma procesowego.Praktyczną pomocą w takiej sytuacji mogą być wzory takich pism – odwołań, przygotowane odpowiednio do kilku typowych sposobów rozwiązania umowy o pracę. Czasami może się jednak zdarzyć, że osoba, która została zwolniona dyscyplinarnie rzeczywiście zrobiła coś, co zasługiwało na taką właśnie decyzję. W momencie gdy odwoła się ona od decyzji, to już niczego nie zmieni. Ponieważ decyzja została zatwierdzona i jest w pełni uzasadniona różnymi dowodami. W takiej sytuacji jedyne co można zrobić to pogodzić się z faktem zwolnienia.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij