Czy komornik może wejść do mieszkania osoby trzeciej?

Głównym zadaniem komornika jest dochodzenie należności na rzecz wierzyciela, który zgłosił się do niego z tytułem wykonawczym, uzyskanym w sądzie. Są jednak kwestie, które budzą spore wątpliwości – na przykład egzekucja nieruchomości, w której oprócz dłużnika mieszkają również osoby trzecie. Czy komornika ma prawo wejść do takiego mieszkania?

Głównym zadaniem komornika jest dochodzenie należności na rzecz wierzyciela, który zgłosił się do niego z tytułem wykonawczym, uzyskanym w sądzie. Są jednak kwestie, które budzą spore wątpliwości – na przykład egzekucja nieruchomości, w której oprócz dłużnika mieszkają również osoby trzecie. Czy komornika ma prawo wejść do takiego mieszkania?

Komornik – funkcjonariusz publiczny

Zgodnie z treścią ustawy o komornikach sądowych, komornik jest osobą wykonującą zawód zaufania publicznego przy wskazanym sądzie rejonowym. Jeśli więc nieruchomość podlegająca egzekucji znajduje się na warszawskiej Woli, sprawą zajmie się komornik Warszawa Wola, który pracuje na rzecz tamtejszego sądu rejonowego.

Komornik prowadzi swoje egzekucje z rachunku bankowego, świadczeń, a także z ruchomości i nieruchomości. W pierwszej kolejności stara się ściągnąć zadłużenie z konta bankowego lub wynagrodzenia, ale ma również pełne prawo zająć samochód lub wyposażenie mieszkania.

Prawa komornika

W przypadku zadłużenia osoby dorosłej, mieszkającej z rodzicami (właścicielami mieszkania), komornik ma prawo wejść do takiej nieruchomości. Przepisy kodeksu cywilnego jasno mówią o tym, że komornik ma prawo wejść również do nieruchomości wynajmowanej przez dłużnika (zatem niebędącej jego własnością).

Jeśli dłużnik odmówi wpuszczenia komornika do lokalu lub będzie utrudniał czynności egzekucyjne, komornik ma wówczas prawo zwrócić się o pomoc do funkcjonariuszy policji i w ich obecności wejść do mieszkania.

Przeszukanie mieszkania

Komornik, dochodząc swoich praw, może wejść do lokalu pod nieobecność dłużnika i zażądać otwarcia dodatkowych komórek lokatorskich, takich jak garaż czy piwnica. Mówi o tym art. 814 Kodeksu postępowania cywilnego. Na podstawie tego samego artykułu komornik może przeszukać odzież dłużnika, a także odzież osób trzecich, jeśli istnieje zasadne podejrzenie, że dłużnik przekazał coś do ukrycia osobom przebywającym w jego obecności.

Zajęcie przedmiotów niebędących własnością dłużnika

Komornik wykonujący egzekucję z nieruchomości ma zatem prawo wejść do lokalu i zająć rzeczy należące do dłużnika. Jeśli osoba ta mieszka z rodzicami, może dojść do zajęcia przedmiotów, które nie są własnością dłużnika. W takiej sytuacji kluczowa jest obecność właścicieli nieruchomości. Jeśli wykażą oni, że zajmowany przedmiot jest ich własnością, komornik odstąpi od czynności egzekucyjnych danej rzeczy.

A co, jeśli dłużnik mieszka w wynajmowanym mieszkaniu, a komornik zajmie przedmioty należące do właściciela lokalu? Właściciel, chcąc wyłączyć rzeczy spod egzekucji, musi wejść na drogę sądową i wytoczyć powództwo przeciwegzekucyjne. Najlepszym dowodem na potwierdzenie własności jest faktura imienna lub paragon. Takie dokumenty jednak rzadko przechowywane są tuż po zakupie jakiegoś przedmiotu. Dowodem może być również potwierdzenie transakcji dokonywanej kartą, poprzez okazanie wyciągu z konta bankowego. Istotne jest także wskazanie świadków, które potwierdzą zakup konkretnej rzeczy przez właściciela nieruchomości.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij