Liczniki przedpłatowe – na czym polega licznik przedpłatowy, prawo a licznik przedpłatowy?
Liczniki przedpłatowe to rozwiązanie, które od lat stosują dostawcy oraz odbiorcy energii elektrycznej. Jednak od jakiegoś czasu wykorzystywane są też w gazownictwie. Wyjaśniamy, jak działa licznik przedpłatowy gazu, a także jakie są jego zalety.
Jak działa licznik przedpłatowy gazu?
Liczniki przedpłatowe to przedpłatowa sprzedaż np. gazu, umożliwiająca pełną kontrolę nad zużyciem tego paliwa, czy prądu. Jak to działa? Konieczne jest opłacenie gazu z góry, czyli, w praktyce, zasilenie swojego konta prepaid. W ramach środków znajdujących się na koncie możliwy jest pobór gazu.
Od strony technicznej przebiega to w ten sposób, że na gazomierzach montuje się zawór umożliwiający zdalne zamknięcie oraz otwarcie go. Gazomierz działa dokładnie w taki sposób, jak przy tradycyjnym poborze gazu, różnica polega jedynie na tym, że w przypadku braku środków na koncie użytkownika licznika przedpłatowego, wyłącza się.
Takie rozwiązanie w gazownictwie znane już było wcześniej, aczkolwiek liczniki montowane były głównie wtedy, gdy odbiorca miał regularne problemy z płatnością rachunków (ten typ gazomierzy określano wtedy jako windykacyjne). Dzięki rozwojowi technologi IoT (Internet of Things), możliwe było wprowadzenie tej opcji także dla pozostałych klientów indywidualnych, niemających żadnych zadłużeń.
Inteligentne liczniki przedpłatowe gazu mogą być montowane na każdym gazomierzu, który posiada wbudowaną kontrolę zaworu, co w praktyce oznacza, że nie jest konieczna wymiana istniejącej infrastruktury. Ze strony użytkownika, doładowanie konta jest niezwykle proste – można to zrobić poprzez dedykowaną aplikację mobilną lub portal internetowy. Tam można również sprawdzić, jaki jest stan konta. A dzięki płatnościom natychmiastowym, odbiorca nie musi martwić się o to, że zabraknie mu gazu np. w święta lub w weekendy.
Licznik przedpłatowy gazu a prawo
Stosowanie liczników przedpłatowych, zarówno na prąd, jak i gaz, jest w pełni legalne, uregulowane prawnie. Przepisy mówią głównie o tym, kiedy przedsiębiorstwo energetyczne lub gazowe może zainstalować odbiorcy taki licznik. Zgodnie z prawem dzieje się to wtedy, gdy w ciągu ostatnich 12 miesięcy użytkownik dwukrotnie zwlekał z opłaceniem rachunku, nie posiada tytułu prawnego do nieruchomości lub lokalu, a także wtedy, gdy użytkuje go w taki sposób, który nie pozwala na sprawdzenie stanu układu pomiarowo-rozliczeniowego. W takiej sytuacji, za koszty związane z montażem licznika odpowiada przedsiębiorstwo, które się na to decyduje.
Licznik może być również zainstalowany na wniosek odbiorcy. Nie będzie on musiał za to dodatkowo wpłacić w sytuacji, gdy należy do grupy odbiorców wrażliwych. Co to oznacza? Został przyznany mu ryczał na zakup opału.
Liczniki przedpłatowe gazu – korzyści
Stosowanie liczników przedpłatowych gazu generuje wiele korzyści, zarówno dla przedsiębiorstwa gazowego, jak i dla odbiorcy. Jakie to zalety?
Z punktu widzenia przedsiębiorstwa, pomaga to pozytywnie wpływać na relacje z odbiorcami, a także minimalizować sytuacje, w których zalegają oni z płatnościami, zoptymalizować czas związany z obsługą takich dłużników. Jednocześnie koszt takiej inwestycji nie jest wysoki, szybko się zwraca. Jedyną niedogodnością jest konieczność kontrolowania stanu gazomierza, aby zapobiegać nieprzewidzianym przerwom w dostawie gazu. Najczęściej jednak monitoruje się to za pomocą systemów informatycznych.
Liczniki przedpłatowe gazu to również wygoda dla użytkowników. Swoje konto mogą w szybki i prosty sposób doładować on-line, kontrola zaworu odbywa się zdalnie, dzięki czemu jest on otwierany automatycznie po uzupełnieniu puli środków. To sposób na unikanie zadłużeń, a także poprawę płynności finansowej (można doładowywać konto mniejszymi kwotami, kilka razy w miesiącu, w zależności od potrzeb, a także stanu portfela). Odbiorca ma pełną kontrolę nad opłatami za gaz, unika sytuacji, w której musi uiszczać nadpłaty związane z nieadekwatnymi prognozami zużycia gazu. Na to rozwiązanie często decydują się też osoby, które wynajmują mieszkanie, ponieważ dzięki temu nie muszą martwić się o to, że będą musieli płacić długi po poprzednich najemcach.