Porady prawne dla mobbingowanych

Co robić w sytuacji mobbingu w pracy?. W dzisiejszych czasach niestety często mamy do czynienia z mobbingiem. W takiej sytuacji nalezy to oczywiście zgłosić oraz być może nawet wnieść sprawę do sądu jeśli sytuacja się powtarza. Oczywiście nie od razu. Jeżeli jednak nasz pracodawca ewidentnie pozwala sobie na zbyt wiele, to nie ma z czym zwlekać. Należy po prostu udać się pracodawcy i spokojnie z nim porozmawiać. Jeśli to nie poskutkuje, to po prostu trzeba zmienić pracę.

Nie wolno godzić się na takie traktowanie. Trzeba jak najbardziej unikać tego typu sytuacji. Dobrze jest też nagrywać wszelkie rozmowy prowadzone z szefem bądź szefową. Dzięki temu będziemy posiadać odpowiedni materiał dowodowy w razie wszczęcia postępowania sądowego. To zapewne bardzo wszystko ułatwi, jeśli tylko zaistnieje taka konieczność i będziemy musieli udać się do sądu z naszą sprawą.

Mobbing

Warto jednak zawsze spróbować negocjacji z szefem oraz pamiętać o tym, aby tę rozmowę także nagrywać. Może się okazać, że szefostwo zwyczajnie przyzna się do całej sprawy nieświadomie albo ponownie będzie nam grozić. Jeśli wszystko nagramy w sądzie będziemy mieć niezbite dowody, które doprowadzą nas do sukcesu. Jeśli sprawę wygramy, dostaniemy odszkodowanie, a także będziemy mogli spokojnie szukać nowej, lepszej pracy.

Podejście prawne

Zgodnie z art. 94 ustęp 2 Kodeksu pracy mobbing to wszelkie działania i zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na systematycznym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu, które wywołują zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, poniżaj lub ośmieszają, izolują lub wykluczają go z zespołu współpracowników. Jeżeli więc posiadasz jakiekolwiek dowody tego, że pracodawca w jakiś sposób Cię nękał, to możesz oczywiście wnieść sprawę do sądu. Czasami zapewne boimy się utraty pracy, dlatego nie wniesiemy sprawy. Jeśli jednak zdążyliśmy w międzyczasie pracę zmienić, to już nie mamy żadnych powodów do obaw. Oczywiście musimy posiadać niezbite dowody na zastraszanie nas przez pracodawcę. Jeśli je posiadamy, to nie musimy się niczego obawiać i możemy spokojnie wszcząć postępowanie przeciw dawnemu pracodawcy. Dowody, które posiadamy mogą okazać się asem w rękawie i dzięki temu mamy spore szanse na wygraną.

Zmiana pracy

Zazwyczaj zmiana pracy może okazać się najlepszym wyjściem z sytuacji. Otóż, jeżeli wiemy, że nie możemy już kompletnie nic zrobić, ponieważ nasz pracodawca nie jest godzien zaufania i nigdy się nie zmieni, to po prostu poszukajmy nowej pracy. Z początku może się nam to wydawać niemożliwe czy też trudne do osiągnięcia, ale dzisiejszy rynek jest naprawdę chłonny. Nazywany jest nawet rynkiem pracownika. Może się okazać, że pasujemy do wielu kryteriów i profili poszukiwanych pracowników. Nie ma więc co się zrażać i trzeba od początku szukać innej pracy w zawodzie. Może się nawet okazać, że w sytuacji gdy rzucimy papiery na stół pracodawca nagle stanie się milszy i będzie chciał dać nam podwyżkę. Jednakże nie dajmy się na to nabrać, ponieważ chwila dobroci nie oznacza, że później także tak właśnie będzie się zachowywał. Trzeba więc na każdym kroku uważać i nie dać się podejść jak dziecko. Mogłoby to nas bowiem wiele kosztować. Nie tylko pod względem finansowym, ale przede wszystkim psychicznym. Dla nikogo taki stan rzeczy nie jest przecież sytuacją komfortową.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij