Prawo a kredyty bez BIK, KRD... dlaczego możliwe, kto odpowiada, ryzykuje

Prawo a kredyty bez BIK, KRD… dlaczego możliwe, kto odpowiada, ryzykuje?

Kredyty, pożyczki bez BIK i KRD to popularne produkty finansowe, z których chętnie korzystają osoby zadłużone. Czy są opłacalne? Jakie przepisy prawne je regulują? Podpowiadamy.

Kredyty i pożyczki bez BIK i KRD

BIK (Biuro Informacji Kredytowej) oraz KRD (Krajowy Rejestr Długów) to bazy kredytobiorców oraz dłużników. Można w nich znaleźć informacje o osobach, które zaciągały już zobowiązania, lecz miały problem z ich regularną spłatą lub nawet ich nie spłaciły.

Banki oraz inne instytucje pożyczkowe sprawdzają swoich klientów w tych bazach, aby zweryfikować ich wiarygodność, sprawdzić zdolność kredytową. Są jednak produkty na rynku, które umożliwiają zaciągnięcie pożyczki bez BIK i KRD.

W praktyce przepisy nie określają konieczności korzystania z baz dłużników, banki oraz parabanki mogą posiadać własną procedurę przeprowadzania analizy klientów. Trzeba jednak wiedzieć, że choć pożyczki bez BIK to popularny produkt, takiego kredytu już nie dostaniesz. Dlaczego? Ponieważ ustawa Prawo bankowe reguluje, że kredyt jest zobowiązaniem, które może być przyznawane wyłącznie przez bank. Ponadto produkt ten jest obwarowany wieloma przepisami, określającymi sposób przyznawania, rodzaje oraz warunki zobowiązania. Natomiast kwestie związane z pożyczkami omawia już Kodeks cywilny, który umożliwia zaciąganie pożyczek nawet od osób fizycznych, nieposiadających działalności gospodarczej. Jakie to ma znaczenie?

Banki nie wypłacają środków osobom, co do których istnieje podejrzenie, że mogą być niewypłacalne. Dlatego takiego produktu jak kredyt bez BIK i KRD po prostu nie znajdziesz w ich ofercie. Kredyty bez BIK to temat, który wyjaśnia i analizuje https://bez-bik.pl/, gdzie znajdziesz więcej szczegółowych informacji. 

Pożyczka bez BIK i KRD – ryzyko, warunki

Pożyczki bez BIK, KRD, nazywane także pożyczkami dla zadłużonych, to produkt, który możesz znaleźć w ofercie pozabankowych firm pożyczkowych. Najczęściej posiadają one bardziej elastyczną politykę przyznawania zobowiązań. Musisz jednak wiedzieć kilka rzeczy.

Czasami pożyczka bez BIK, KRD nie oznacza, że nie jesteś sprawdzany w bazach dłużników – po prostu te dwie konkretne bazy nie są weryfikowane, firma pożyczkowa może mieć dostęp do innych, z których korzystać. Jeśli jednak udziela pożyczki dla zadłużonych, to podejmuje pewne ryzyko, że jej nie spłacisz (nie jesteś wiarygodny finansowo). Dlaczego więc to robi? Ponieważ rekompensuje to sobie wyższymi kosztami. W praktyce pożyczka bez baz dłużników będzie droższa. Może to być wynik wyższej prowizji, oprocentowania czy dodatkowych kosztów. 

Drugim sposobem na zmniejszenie ryzyka jest pożyczanie niewielkich kwot. W ten sposób zaciągniesz maksymalnie do kilku tysięcy. Tyczy się to najczęściej chwilówek, a także pożyczek ratalnych, ale rozłożonych na niedługi okres. 

Czy pożyczka bez BIK się opłaca? 

Jak podkreślaliśmy przed chwilą, pożyczka bez BIK będzie produktem droższym, bo pożyczkodawca podejmuje większe ryzyko, wypłacając ci środki. Czasami jednak jest to jedyna możliwość, aby poradzić sobie z chwilowymi problemami. Trzeba przy tym podkreślić, że na pożyczkę dla zadłużonych powinny decydować się tylko te osoby, które mają pewność, że będą w stanie ją spłacać. Jeśli istnieje podejrzenie, że będzie to skutkować popadnięciem w jeszcze większe długi, lepiej szukać innych rozwiązań, ponieważ wydostanie się ze spirali długów, jest niełatwym zadaniem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij