Alimenty na byłego małżonka – kiedy mogą zostać zasądzone?

Alimenty na byłego małżonka – kiedy mogą zostać zasądzone?

Generalnie po rozwodzie każdy z małżonków jest zdany na siebie. Warto jednak wiedzieć, że są sytuacje, gdy od byłego małżonka czy małżonki można uzyskać pomoc finansową w postaci alimentów. Kiedy przysługują i mogą zostać zasądzone? Poznajcie wszystko, co powinniście wiedzieć na ten temat.

Poznajcie zasady, kiedy można starać się o alimenty od byłego małżonka

Warto wiedzieć, że o alimenty można starać się zarówno na etapie postępowania rozwodowego, jak i po orzeczeniu rozwodu. Jednak nie każdy może starać się o alimenty od byłego małżonka. Alimenty mogą być przyznane temu z małżonków, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia. Zobowiązany do alimentacji może być zatem zarówno małżonek niewinny, współwinny albo wyłącznie winny. Obowiązek alimentacyjny wobec byłego małżonka nie jest bezwzględny, co oznacza, że obligatoryjnie sąd nie zasądza alimentów na rzecz byłego małżonka w wyroku rozwodowym. Dopiero przy braku obiektywnych możliwości samodzielnego utrzymania sąd może uznać zasadność zasądzenia alimentów.

Czym jest zwykły, a czym rozszerzony obowiązek alimentacyjny?

Warto również dowiedzieć się, czym jest zwykły, a czym rozszerzony obowiązek alimentacyjny. O obowiązku zwykłym mowa jest w art. 60 § 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, a o rozszerzonym w § 2 tego samego artykułu. Warto wiedzieć, że na podstawie art. 60 § 1 alimentów może domagać się małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozpadu pożycia, może być zatem niewinny, ale i współwinny. Jednocześnie na skutek rozwodu może żądać alimentów, gdy w wyniku rozpadu małżeństwa popadł w niedostatek. Dotyczy to sytuacji, gdy po rozwodzie mimo starań nie ma wystarczających środków na własne utrzymanie. Rozwody nie są łatwe, niezależnie od tego, czy jest się winnym rozpadu związku czy też niewinnym. §2 tego samego artykułu dotyczy obowiązku alimentacyjnego rozszerzonego. Gdy zostanie ogłoszony rozwód z orzeczeniem o winie, to niewinny małżonek ma prawo, niezależnie od swojej sytuacji finansowej domagać się alimentów. Warto wiedzieć, że małżonek wyłącznie winny ma obowiązek do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, choćby ten nie pozostawał w niedostatku. Tutaj konieczne jest porównanie obecnej sytuacji majątkowej małżonka niewinnego z sytuacją, w jakiej by się znajdował gdyby nie doszło do rozwodu. Na zasądzenie alimentów na podstawie §2 może mieć wpływ podział obowiązków jaki był w rodzinie, model małżeństwa, osobiste zaangażowanie małżonka niewinnego rozpadu pożycia w wychowanie wspólnych dzieci, a także wiek czy stan zdrowia. Pozew o rozwód z orzeczeniem o winie pozwala mieć podstawę do starania się o alimenty na siebie.

rozwód

Co wpływa na wysokość zasądzonych alimentów na byłego małżonka?

Na jakie alimenty można liczyć. Warto wiedzieć, że brane są pod uwagę dwa kryteria, a więc usprawiedliwione potrzeby uprawnionego do alimentów, a także możliwości finansowe zobowiązanego do ich płacenia. Brane są pod uwagę zarówno możliwości zarobkowe, jak i majątkowe. Niezależnie od strony postępowania brana jest pod uwagę sytuacja społeczno-ekonomiczna.

Kiedy obowiązek alimentacyjny w stosunku do byłego małżonka, któremu przysługują alimenty wygasa?

Wygaśnięcie obowiązku dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa po upływie 5 lat od uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód, gdy do alimentacji zobowiązany jest małżonek, który nie został uznany za winnego rozpadu pożycia. Warto wiedzieć, że obowiązek płacenia alimentów wobec małżonka wygasa zawsze, gdy dojdzie do ponownego zawarcia małżeństwa przez byłego małżonka.

Jeżeli Wasze małżeństwo nie ma szans na przetrwanie i dawno doszło do rozpadu pożycia, to warto udać się do adwokata Rozwód z orzeczeniem o winie jest zawsze skomplikowany i warto poradzić się specjalisty. Może on doradzić jak zebrać dowody przeciwko małżonkowi albo też porozumieć się w tej sprawie, o ile to możliwe. Adwokat może też pomóc w sporządzeniu pozwu tak, by nie zawierał błędów formalnych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij