Obawy i szanse Frankowiczów na wygranie procesu

Obawy i szanse Frankowiczów na wygranie procesu

Kredyty frankowe – niegdyś bardzo popularne i chętnie zaciągane – stały się źródłem problemów finansowych tysięcy Polaków. W odpowiedzi na tę sytuację, wielu Frankowiczów zdecydowało się na podjęcie kroków prawnych przeciwko bankom.Coraz więcej kredytobiorców szuka sprawiedliwości w sądach, kwestionując legalność zapisów w umowach kredytowych i domagając się ich unieważnienia lub przewalutowania.

Sprawy frankowe budzą szereg obaw. Frankowicze obawiają się kosztów postępowania, są niepewni co do wyniku sprawy, jak również długości procesu. Z drugiej strony, wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) oraz polskich sądów dają duże powody do optymizmu. 

Obawy Frankowiczów – co powstrzymuje przed złożeniem pozwu?

Liczba wyroków sądowych na korzyść Frankowiczów stale rośnie. Mimo to, konsumenci posiadający kredyty frankowe nadal obawiają się złożenia pozwu przeciwko bankom. Ich główne obawy są związane z kosztami procesu, długością postępowania, a także niepewnością co do ostatecznego wyroku. To wszystko sprawia, że część Frankowiczów wciąż rezygnuje z powództwa, mimo iż szansa na wygranie sprawy i poprawę ich sytuacji finansowej jest naprawdę duża. 

W tym miejscu na uwagę zasługuje jeszcze jedna kwestia. Wielu Frankowiczów nie decyduje się na złożenie pozwu, ponieważ nie mają wystarczającej wiedzy na temat prawa i możliwości prawnych związanych z kredytami frankowymi. Zawiłość umów kredytowych oraz skomplikowane aspekty prawne sprawiają, że osoby bez odpowiedniego wsparcia prawnego czują się zagubione i niepewne co do swoich szans w sądzie. Jeśli należysz do tej grupy, koniecznie skontaktuj się z doświadczoną Kancelarią Prawną. Tam uzyskasz profesjonalną pomoc, a wraz z nią szansę na uwolnienie się do wygórowanych kosztów kredytu.

Szanse na wygraną – co przemawia na korzyść Frankowiczów?

W ostatnich latach szanse Frankowiczów na wygraną w procesach przeciwko bankom wyraźnie wzrosły. Wpływ na to miały zarówno wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), jak i zmieniające się orzecznictwo polskich sądów, które coraz częściej opowiadają się po stronie kredytobiorców. Przepisy prawa oraz kluczowe argumenty prawników reprezentujących Frankowiczów wskazują na liczne nieprawidłowości w umowach kredytowych, co stawia kredytobiorców w korzystnej pozycji procesowej. Główne czynniki, które zwiększają szanse Frankowiczów na wygraną obejmują m.in.:

  • niedozwolone klauzule abuzywne w umowach,
  • wyroki TSUE i sądów krajowych (W jednym z najważniejszych wyroków (C-260/18 z 2019 roku) TSUE stwierdził, że klauzule abuzywne w umowach kredytowych nie mogą być zastępowane innymi postanowieniami i w przypadku ich stwierdzenia sądy mogą unieważniać całą umowę kredytową.), 
  • brak informacji ze strony banku o ryzykach związanych z kredytami walutowymi,
  • niejasności dotyczące zasad przeliczania kredytu.
SPRAWDŹ:  Podatki i rozliczenia w Holandii: kompendium wiedzy

Obsługa spraw frankowych

Spory sądowe między Frankowiczami a bankami są skomplikowane i często budzą obawy, jednak istnieje wiele przesłanek wskazujących na możliwość wygrania takiego procesu, a co za tym idzie unieważnienia części lub całości umowy kredytowej. Nasza Kancelaria Prawna posiada bogate doświadczenie w obsłudze spraw frankowych. Wspieramy Frankowiczów na każdym etapie postępowania – od analizy umowy kredytowej, aż po reprezentowanie w sądzie. 

​Krzysztof Nowicki

​Krzysztof Nowicki

Adwokat z 15-letnim doświadczeniem w prawie karnym. Reprezentuje klientów w sprawach karnych, zarówno na etapie postępowania przygotowawczego, jak i sądowego. Autor licznych publikacji na temat prawa karnego. W wolnym czasie pasjonat górskich wędrówek i fotografii przyrodniczej.​

Artykuły: 10

9 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *