Były małżonek nie płaci alimentów

Jeśli były partner nie płaci, możesz udać się z tym do sądu. Wiele osób znajduje się niestety w takiej sytuacji, że osoba, z którą się rozwiedli lub po prostu byli w związku nieformalnym nie płaci alimentów na utrzymanie dziecka.

Jest to sytuacja dość patowa, zwłaszcza, że sprawy sądowe czasami ciągną się w nieskończoność i nawet jeśli w końcu uda się pieniądze wyegzekwować, to czasami trwa to bardzo długo, a matka z dzieckiem czy ojciec nie mają w tym czasie za co żyć.

Co robić?

Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest oczywiście skorzystanie z pomocy prawnika, jednak jak wiadomo to także spory wydatek. Czasami zdarza się jednak tak, że prawnik może zostać nam przyznany z opieki społecznej, która pokrywa koszty usługi. Oczywiście wtedy może się tak zdarzyć, że taki prawnik nie jest najlepszy, jednak jeśli nie mamy pieniędzy na lepszego, to po prostu musimy się z tym pogodzić.

Jak wyegzekwować?

Otrzymanie pieniędzy od osoby, która na przykład nie posiada żadnego dochodu może być nie lada wyzwaniem. Otóż, nawet jeśli sąd przyzna konieczność opłacenia zaległych alimentów, to osoba, która nie posiada dochodu zapewne nie będzie chciała tych alimentów zapłacić. Albo nawet nie będzie miała z czego. Wtedy może rozpocząć się procedura ściągania długu z pomocą komornika. Jednakże to też oczywiście zajmuje jakiś bliżej nieokreślony czas, a my wciąż nie mamy pieniędzy. W takiej sytuacji zapewne komornik ściągnie w jakiś sposób dług, ale może to trochę potrwać. Kiedy mimo zatwierdzenia wyroku mąż lub były partner nadal nie płaci alimentów, należy oczywiście zwrócić się do komornika, obojętnie którego. Ale najlepiej do tego, który znajduje się najbliżej twojego miejsca zamieszkania. Jego adres możesz dostać w sądzie. Tylko koniecznie weź ze sobą wyrok alimentacyjny. Musisz też napisać wniosek o wszczęcie egzekucji alimentów o zasądzonej kwocie. Komornik w takim wypadku ustali majątek dłużnika i będzie z niego egzekwował należne dziecku alimenty.

Dalsze postępowanie

Po zasądzeniu alimentów w odpowiedniej kwocie, były partner musi zwrócić pieniądze. Może to albo zrobić za jednym razem albo spłacać ratalnie. Oczywiście lepszym wyjściem dla nas będzie gdy zrobi to za jednym razem. Chyba że jesteśmy rozrzutni, w takiej sytuacji lepiej gdy będziemy dostawać pieniądze w odpowiednich ratach. Zwłaszcza jeśli pieniądze, które otrzymujemy mają być dla naszego dziecka. Jak wiadomo dzieci potrzebują zakupów nie tylko od święta, ale także na co dzień. Jest jeszcze możliwość wystąpienia sytuacji, w której alimenty są przyznawane dla nas. To znaczy, że na przykład z różnych względów nie możemy podjąć pracy zawodowej i dlatego były małżonek musi nas utrzymywać. W takiej sytuacji może on nie chcieć płacić pieniędzy i próbować się wymigać. Dlatego oczywiście musimy dbać o swoje interesy i ubiegać się o pieniądze w dalszym czasie. Jeśli mamy sądownie przyznane alimenty, to oczywiście możemy się swobodnie ubiegać o otrzymanie pieniędzy. I powinniśmy je dostać. Prawo powinno być oczywiście przestrzegane i jeśli ktoś mówiąc kolokwialnie miga się od płacenia, to sądy będą chciały pieniądze od niego wyegzekwować. I nie ma się czemu dziwić, ponieważ jeśli sąd podjął decyzję o przyznaniu alimentów, to zapewne miał ku temu niepodważalne powody i należy się tego trzymać.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij