Chcesz ubezpieczyć dom Sprawdź jakie dokumenty musisz dostarczyć

Chcesz ubezpieczyć dom? Sprawdź jakie dokumenty musisz dostarczyć

W ostatnich latach zwiększa się zainteresowanie Polaków polisami majątkowymi. To krok w dobrą stronę – ubezpieczenie domu poprawia poczucie bezpieczeństwa, pozwalając chronić przed nieoczekiwanymi zdarzeniami losowymi. Przystępując do ubezpieczenia, właściciel nieruchomości powinien dopełnić kilku istotnych formalności. Jakich?

Niezależnie od tego, jaki zakres ochrony ubezpieczeniowej wybiera właściciel domu, musi dopełnić te same formalności. Istotną rolę odgrywa dostarczenie niezbędnych dokumentów, które są niezbędne do podpisania umowy z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym.

Dokumenty wymagane przez ubezpieczyciela

W przypadku ubezpieczenia nieruchomości, ilość dokumentów do dostarczenia zostaje ograniczona do niezbędnego minimum. Do wypełnionego wniosku należy dołączyć:

  • dowód osobisty ubezpieczającego,
  • dokument dotyczący ubezpieczanego mienia.

Więcej dokumentów nie jest wymaganych. Wszystkie dane są podawane na zasadzie oświadczeń. Deklaracje są natomiast weryfikowane dopiero w momencie wystąpienia szkody i wypłaty odszkodowania.

Kiedy ubezpieczyciel może wymagać dodatkowych dokumentów?

Zdarza się jednak, że ubezpieczyciel będzie wymagał dodatkowych dokumentów. Dotyczy to przypadków, w których wartość nieruchomości szacowana jest na wysoką kwotę.

Także w przypadku, gdy ubezpieczenie domu obejmuje nie tylko mury, ale i mienie ruchome czy elementy stałe, ubezpieczyciel może poprosić o przedstawienie dodatkowych dokumentów. Chodzi np. o dokumenty potwierdzające zakup dzieł sztuki oraz innych kolekcjonerskich przedmiotów o wysokiej wartości.

Jak ubezpieczyć dom krok po kroku?

Procedura ubezpieczenia domu nie jest skomplikowana. Cały proces sprowadza się do zaledwie kilku kroków:

  • należy wypełnić formularz online lub skontaktować się telefonicznie,
  • agent pomoże wybrać optymalny wariant ubezpieczenia i przedstawi szacowaną wysokość składki,
  • należy dostarczyć najważniejsze dokumenty i opłacić składkę w wyznaczonym terminie.

Opłacenie składki jest jednoznaczne z podpisaniem umowy ubezpieczeniowej.

Warto pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowego działa w oparciu o wewnętrzne procedury. Oznacza to, że rodzaj i liczba dokumentów może nieznacznie się różnić. Warto więc zapytać przedstawiciela, co należy dostarczyć wraz z wypełnionym wnioskiem.

 

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij