Co wybrać: rozwód czy separację?
Dzisiaj różnice w związku czy też inne problemy, stają się bardzo widoczne. Czasem ludzie nie potrafią się w żaden sposób sami dogadać i sprawy tego typu muszą być rozpatrzone przez sąd. Na pewno nie jest to najlepsza chwila, zwłaszcza jeśli małżonkowie mają świadomość, że pożycie małżeńskie znajduje się w poważnym zagrożeniu. Czasem miłość wypala się i właśnie dlatego należy być przygotowanym na rozwód, ponieważ jest to proces bardzo powszechny i w niektórych przypadkach jest to jedyne rozsądne wyjście, zwłaszcza jeśli istnieje świadomość, że pewnych sytuacji nie da rady już naprawić.
Należy pamiętać że o wiele łatwiej się rozwieść, jeśli nie posiadamy dzieci, ponieważ nie są one przedmiotem późniejszego sporu. W przypadku gdy żona i mąż chcą unieważnić swoje małżeństwo a posiadają dzieci, wtedy sytuacja się nieco komplikuje. Sądy rodzinne zajmujące się sprawami cywilnymi bardzo często zachęcają obie strony do dialogu. Istnieje na to wszystko bardzo prosty sposób, zamiast rozwodzić się para może przejść w stan separacji. W niektórych przypadkach tego typu stan jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż natychmiastowy rozwód, ale na wszystko muszą zgodzić się obie strony biorące udział w sporze.
Czy separacja może być ratunkiem dla małżeństwa?
Należy pamiętać, że ogólna separacja jest możliwa w takim momencie, gdy faktycznie wszystkie więzi zostają bezpowrotnie zerwane. Aby przeprowadzić udaną separację, obie strony muszą czekać na odpowiednią decyzję sądu w tej sprawie.
W innych wypadkach gdy osoby się rozstają, ale żadna ze stron nie wnosi formalnego pozwu o separację, to nawet pomimo oddzielnego życia, nadal formalnie tacy ludzie uznawani są za parę, ponieważ istnieje formalny związek. Separacja nie jest przede wszystkim unieważnieniem małżeństwa, jest to bardziej okres przejściowym w którym sąd daje czas obu stronom na pogodzenie się, jeśli istnieją jeszcze do tego jakieś przesłanki. Nie w każdym przypadku to jednak działa, dlatego jeśli następuje formalny rozpad małżeństwa i nie ma żadnych szans na zmianę, to w takim wypadku najczęściej orzeka się rozwód i określa się czy winę za rozpad pożycia ponosi tylko jedna czy obie strony. Sąd musi bardzo dużo czasu poświęcić, aby ustalić wszystkie przyczyny i wydać odpowiedni werdykt. Gdy dochodzi do zdrady czy też innych czynności patologicznych, sądy bez wahania orzekają rozpad małżeństwa przez jedną ze stron. Wtedy wszystko wygląda inaczej i para przestaje być formalnie małżeństwem, ze skutkiem natychmiastowym.
Dlaczego separacja jest taka ważna?
Oczywiście sam proces separacji nie jest tylko związany z czasem do namysłu. W momencie gdy sąd orzeknie taki wyrok to automatycznie następuje rozdzielność majątkowa między małżonkami. W tym jakże ważnym czasie, sąd znajduje także czas na orzeczenie związane z podziałem majątku.
Pomimo tego faktu obowiązki związane z zaspokojeniem potrzeb rodziny nadal obowiązują i to nawet w przypadku, gdy para nie posiada dzieci. W tej pozycji związek jest nadal do uratowania, ponieważ ludzie chcący się rozejść, mogą jeszcze przemyśleć wszystko i zmienić decyzję.
Czasem coś się zmienia
Trzeba przyznać, że w wielu przypadkach separacja potrafi być bardzo pomocna, ponieważ po pewnym okresie małżonkowie wracają do siebie. W innych przypadkach jest to tylko potwierdzenie definitywnego rozpadu małżeństwa i wtedy już nie ma co ratować.
W takich wypadkach rozwód to już tylko kolejna formalność, którą trzeba dopełnić, po to aby zmienić status cywilny z zamężnego na wolny.