Czy prawo pracy jest obecnie sprawiedliwe dla pracownika?

Żyjemy w trudnych i niepewnych czasach. Nie jest to nic dziwnego, że praca w dzisiejszych latach to powód do dumy. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie spełnić oczekiwania swojego pracodawcy, co może się dla nas skończyć różnie. W praktyce pracodawca zwłaszcza ten nieuczciwy musi pamiętać o tym, że prawo pracy nie stoi za pracodawcą tylko za pracownikiem i jeśli dzieje się coś niedobrego a ofiarą staje się pracownik, to taka była osoba pracująca w danym zakładzie, może starać się o odszkodowanie.

Podstawa prawna

Tutaj nie ma litości, należy pamiętać, że artykuł 94 punkt 9 kodeksu pracy, jasno określa wymagane zasady oceniania pracownika. Musi to być sprawiedliwie i obiektywne kryterium. Jeśli przepis ten nie jest stosowany przez pracodawcę i osoba zatrudniająca pracownika szuka pretekstu, by wypowiedzieć osobie umowę o pracę, może się liczyć z późniejszymi konsekwencjami takiej decyzji, zwłaszcza jeśli pracownik swojej racji, będzie doszukiwał się w sądzie. Pracodawca nie może nadużywać swoich kompetencji mimo faktu, że sam ustala określone kryteria oceniania, ponieważ każda firma rządzi się własnymi prawami.

Nie można jednak nad interpretować tych przepisów. Pracodawca musi liczyć się z ewentualnymi konsekwencjami, ponieważ nie wszyscy pracownicy godzą się ze swoim losem, tylko szukają sprawiedliwości. Prawo pracy daje nam naprawdę wiele możliwości działania, dlatego pracownik nie jest sam. Kryterium oceniania pracownika musi być przede wszystkim, łatwe do zweryfikowania.

W ten sposób zapobiega się nadużyciom, które mogą w znaczący sposób, wpłynąć na rozwiązanie stosunku pracy. Także ocena pracodawcy nie może być jawnym aktem dyskryminacji, ponieważ wtedy odszkodowanie jest możliwe do uzyskania i jest to uzasadniony przypadek.

Szukamy pomocy

Oczywiście, nie należy stać bezczynnie, tylko możliwie jak najszybciej skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. Kancelarie na pewno zajmą się naszym problemem, ale musimy dać czas instytucji do całościowego zapoznania się z problemem. Tylko w taki sposób kancelaria dowiaduje się gdzie leży problem i czy faktycznie działanie pracodawcy było niezgodne z obowiązującym prawem pracy. Takie wątpliwości muszą być odpowiednio zweryfikowane. Dopiero po zakończeniu wszystkich wstępnych analiz ekspert może stwierdzić czy zostało złamane prawo i wdrożyć następne czynności.

Wysokość odszkodowania nie może być niższa, niż minimalne wynagrodzenie a w odpowiednich warunkach wliczając staż pracy, odszkodowanie bywa wyższe. W przypadku złożenia sprawy do sądu musimy się liczyć, z tym że sąd będzie badał poszczególne aspekty sprawy i dopiero po zbadaniu zostanie wydana ocena czy pozew jest uzasadniony. Dobry adwokat pozwoli nam tylko przedstawić sprawę oraz wykazać winę pracodawcy.

To właśnie dlatego kancelaria prawnicza, taka jak choćby mecenasa Tomasza Gizińskiego, musi dać nam kompetentną osobę, która poradzi sobie ze sprawą. Tego typu procesy są zazwyczaj długie, ponieważ pracodawca może odwołać się od wyroku, ma na to określony czas. Z reguły, jeśli pracodawca widzi ewidentną winę w swoim działaniu, chce iść z pracownikiem na kompromis. Pracownik nie chcąc czekać na werdykt, bardzo często podejmuje rozmowę, ponieważ jest to najlepszy i najszybszy sposób rozwiązania konfliktu.

Jeśli wynajęty przez nas prawnik będzie kompetentny i trzymał się faktów, to z pewnością odszkodowanie, zostanie nam przyznane. Oczywiście tego typu sukces jesteśmy w stanie przypisać zarówno dla kancelarii, jak i dla nas samych, zwłaszcza że dużo osób nie dba o swoje prawa i nie dowodzi swoich racji w sądzie. Jest to bardzo złe podejście, ponieważ prawo pracy zawsze stoi po naszej stronie.

Jeśli nasz pracodawca nadużywa swojej władzy oraz w inny świadomy sposób nas dyskryminuje, narusza nasze prawa pracownicze i w takich przypadkach musi być zdecydowani walczyć o swoje prawa. Jedną wadą prawa pracy jest niska wartość odszkodowań. W przypadku dużych firm odszkodowania powinny być wyższe, zwłaszcza jeśli świadomie zostały złamane prawa pracownika. Mimo wszystko ważne, że prawo pracy funkcjonuje i rzeczywiście działa co dowodzi, że pracownik ma odpowiednią ochronę prawną.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij