Czym zajmuje się adwokat, prawnik, radca prawny, notariusz

Czym zajmuje się adwokat, prawnik, radca prawny, notariusz?

Prawo jest bardzo rozległą dziedziną, dlatego w jego zakresie działają różni specjaliści. Znani są nam: adwokat, prawnik, radca prawny oraz notariusz. Czym zajmuje się i w jakich kwestiach może pomóc każdy z nich? Sprawdź kiedy przyda się porada specjalisty.

Czym zajmuje się adwokat?

Adwokat nazywany jest także mecenasem. Do wykonywania zawodu konieczne jest ukończenie studiów prawniczych, odbycie aplikacji adwokackiej oraz zdanie egzaminu państwowego. Do głównych zadań adwokata zaliczyć można doradztwo związane z prawem: cywilnym, karnym i rodzinnym, a także administracyjnym, finansowym i handlowym. Bardzo często adwokaci wybierają pewną wąską dziedzinę, w której się specjalizują. Ponadto w ich zakres obowiązków wchodzi obrona osób, które zostały oskarżone w sprawach karnych, administracyjnych i gospodarczych, a także reprezentowanie klientów indywidualnych oraz biznesowych przed sądami. Ponadto adwokaci trudnią się sporządzaniem opinii prawnych, tworzeniem dokumentów o charakterze prawnym np. umów oraz opracowywaniem projektów aktów prawnych. W przypadku działań na rzecz osób fizycznych bardzo często sprawy związane są z prawem rodzinnym. Jakimi sprawami zajmuje się adwokat rodzinny, podaje Doradztwo.net. W tym miejscu można dokładniej zapoznać się z zakresem działań w tym aspekcie.

Jakie są obowiązki radcy prawnego?

Radca prawny jest absolwentem prawa oraz ukończył aplikację radcowską. Jego obowiązki bardzo często pokrywają się z zadaniami powierzanymi adwokatowi, dlatego dla przeciętnego klienta nie będzie stanowiło większej różnicy czy uda się do adwokata, czy do radcy. Od lipca 2015 roku mają oni prawo do bycia obrońcą w sprawach karnych oraz karnoskarbowych, przez co zniknęły znaczące różnice między nimi a adwokatami. Warto podkreślić, że na świecie w nomenklaturze prawniczej nie stosuje się odrębnych określeń dla obydwóch zawodów ze względu na ich tożsamą specyfikę. Należy zaznaczyć, że istnieje możliwość zostania radcą prawnym bez ukończenia studiów oraz zdania aplikacji. Dotyczy to osób, które w przeszłości wykonywały zawody prawnicze lub posiadają szeroką wiedzę na temat polskiego prawa.

Z czym warto udać się do notariusza?

Uprawnienia do wykonania zawodu notariusza zdobywa się na podobnej zasadzie co w przypadku pozostałych zawód prawniczych – ukończeniem studiów wyższych prawniczych oraz odbyciem stosownej aplikacji. Jego głównym zadaniem jest sporządzanie aktów oraz poświadczeń notarialnych. Ponadto zajmuje się dokumentacją umów związanych z nieruchomościami – kupna-sprzedaży, darowizny, a także najmu. Działanie kancelarii notarialnej związane jest również ze sprawami spadkowymi, np. sporządzeniem testamentu oraz aktu poświadczenia dziedziczenia. Ich przeprowadzenie zazwyczaj jest szybsze niż w przypadku sądów. Ponadto obecności notariusza wymaga zwarcie spółki, podpisanie intercyzy oraz sporządzenie aktu pełnomocnictwa.

Kim jest prawnik?

Prawnik jest zawodem, który w oczach wielu osób uważny jest z bardzo prestiżowy i dochodowy. Aby zostać prawnikiem, konieczne jest ukończenie prawa na uczelni wyższej, zdanie egzaminu na aplikację oraz odbycie 3-letniej aplikacji. W czasie jej trwania realizuje się przygotowanie do konkretnego zawodu. Wybierać można m.in. wśród aplikacji:

  • adwokackiej,
  • notarialnej,
  • radcowskiej,
  • komorniczej,
  • kuratorskiej,
  • rzecznikowskiej,
  • legislacyjnej,
  • sędziowskiej,
  • prokuratorskiej.

Na tej podstawie wywnioskować można, że pod pojęciem „prawnika” kryją się m.in. 2 opisane przez nas wyżej zwody – adwokat oraz radca prawny, a także sędzia, komornik oraz prokurator. Ogólnie może powiedzieć, że ich zadaniem jest świadczenie usług prawniczych reprezentowanie klientów przed sądami lub innymi organami m.in. w sprawach karnych i administracyjnych, udzielnie porad oraz sporządzanie pism. Bardzo często znajdziemy ich w firmach (zarówno małych, jak i dużych korporacjach), gdzie świadczą usługi głównie doradcze. Ponadto z usług prawnika skorzystać mogą osoby prywatne. Dokładny opis zakresu działalności adwokata oraz radcy prawnego znajdziesz powyżej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij