Jak uzyskać, ile kosztuje pozwolenie na pracę w Polsce?
Każdy obcokrajowiec przyjeżdżający do Polski w celach zarobkowych musi starać się o zezwolenie na pracę, dzięki temu będzie mógł on legalnie podjąć się zatrudnienia. Jak je uzyskać i ile będzie to kosztowało?
Jak cudzoziemiec może legalnie pracować w Polsce?
Każdy obcokrajowiec przybywający do Polski w celach zarobkowych musi w pierwszej kolejności zalegalizować swój pobyt, bez tego nie będzie możliwości ubiegania się o zezwolenie na pracę. Dostępnych jest tutaj kilka opcji. Po pierwsze może od razu ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę albo ograniczyć się tylko do zezwolenia na pobyt, a o legalności zatrudnienia musi zadbać sam pracodawca. Jeżeli cudzoziemiec posiada zezwolenie na pobyt stały, w takich przypadkach nie ma konieczności ubiegania się o pozwolenie na pracę. Jest też grupa państw zwolnionych z tego obowiązku i jednym dokumentem, jaki się wymaga to oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.
W jaki sposób załatwić zezwolenie na pracę?
Formalnościami związanymi z uzyskaniem zezwolenia na pracę zajmuje się przede wszystkim sam pracodawca. Może on załatwić sprawę na trzy sposoby – osobiście w urzędzie, listownie albo elektronicznie. Należy tutaj złożyć odpowiedni wniosek, do którego dołącza się dokumenty dotyczące obcokrajowca, którego chce się zatrudnić. Wymagania formalne nie są zbyt skomplikowane, ale jeżeli przedsiębiorca chce załatwić sprawę szybko i bezproblemowo, pozwolenie na pracę w Polsce pomoże uzyskać prawnik. Wypełni on wniosek, a także dopilnuje, by nie było braków w dokumentacji i doradzi w kwestiach prawnych.
Dokumenty składa się do urzędu wojewódzkiego właściwego dla miejsca zamieszkania. Jeżeli wystąpią jakieś nieprawidłowości, przedsiębiorca zostanie o tym powiadomiony i wówczas ma się 7 dni na poprawę.
Ile kosztuje pozwolenie na pracę w Polsce?
Za uzyskanie zezwolenia na pracę trzeba także wnieść odpowiednią opłatę. Jeżeli sprawa dotyczy zatrudnienia cudzoziemca do 3 miesięcy, będzie to koszt 50 zł, a w przypadku powierzenia pracy na okres dłuższy, konieczne będzie uiszczenie 100 zł. Za wydanie zezwolenia na pracę zazwyczaj nie czeka się więcej niż 1 miesiąc, ale w niektórych przypadkach może potrwać to nawet 2 miesiące. Wydłużenie okresu oczekiwania najczęściej wiąże się z błędami we wniosku lub brakiem potrzebnych dokumentów.
Jakie są rodzaje zezwoleń na pracę?
Wyróżnia się aż 5 rodzajów zezwoleń na pracę, które oznaczone są literami od A do E. Najczęściej spotykane są pierwsze dwa, czyli A i B. Pierwsze z nich dotyczy cudzoziemców zatrudnionych przez firmę czy zakład znajdujący się w Polsce, drugi dotyczy osób mających pełnić funkcję w zarządzie takiego przedsiębiorstwa. Zezwolenie C wydawane jest obcokrajowcom, którzy pracują w firmie zagranicznej, ale zostają oddelegowani do polskiego oddziału na czas dłuższy niż 30 dni w roku kalendarzowym, a D w przypadku tych, którzy realizują pracę tylko okazjonalnie. Ostatni typ zezwolenia, czyli E dotyczy cudzoziemców będących pracownikami zagranicznej firmy, ale w Polsce przebywający przez okres dłuższy niż 3 miesiące.