Jak wziąć rozwód?

Pojęcie „rozwód” należy rozumieć jako rozwiązanie związku małżeńskiego, które następuje jedynie wówczas, gdy między małżonkami dochodzi do trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Rozwód jest przy tym jednym z niewielu sytuacji, w których mamy do czynienia z całkowitym zakończeniem związku między kobietą i mężczyzną. Oprócz rozwodu możemy mówić o końcu związku małżeńskiego, gdy jeden z małżonków umiera lub kiedy następuje unieważnienie małżeństwa. W poniższym artykule specjaliści z zakresu prawa rodzinnego z Kancelarii Jarosiński, Kuliński i Partnerzy przedstawiają kilka ważnych informacji, w tym jak uzyskać rozwód i kto może go uprawomocnić.

Jak wziąć rozwód?

Artykuł „Jak wziąć rozwód?” powstał we współpracy z Kancelarią Adwokatów i Radców Prawnych Jarosiński, Kuliński i Partnerzy – https://kancelariajk.opole.pl/

Pojęcie „rozwód” należy rozumieć jako rozwiązanie związku małżeńskiego, które następuje jedynie wówczas, gdy między małżonkami dochodzi do trwałego rozkładu pożycia małżeńskiegoRozwód jest przy tym jednym z niewielu sytuacji, w których mamy do czynienia z całkowitym zakończeniem związku między kobietą i mężczyzną. Oprócz rozwodu możemy mówić o końcu związku małżeńskiego, gdy jeden z małżonków umiera lub kiedy następuje unieważnienie małżeństwa. W poniższym artykule specjaliści z zakresu prawa rodzinnego z Kancelarii Jarosiński, Kuliński i Partnerzy przedstawiają kilka ważnych informacji, w tym jak uzyskać rozwód i kto może go uprawomocnić.

Jak załatwić rozwód? Kto może go uprawomocnić?

Na podstawie przepisów, które obowiązują aktualnie w Polsce należy stwierdzić, że jedynym organem zdolnym rozwiązać związek małżeński jest sąd. Każda inna próba formalnego zakończenia związku, niż droga sądowa jest nieważna. Zdarzały się m.in. sytuacje, w których małżonkowie zawierali między sobą ugody i umowy, które miały stanowić formę rozwodu bez udziału sądu. Niemniej, żadne z pism tego typu nie jest prawomocne. Jedynym sposobem na rozwiązanie małżeństwa jest złożenie wniosku o rozwód przez jednego z małżonków (nie może zrobić tego osoba trzecia). Sprawy o rozwód nie może również samodzielnie rozpocząć sąd.

SPRAWDŹ:  Czym zajmuje się adwokat, prawnik, radca prawny, notariusz?

Rozwód od czego zacząć?

Rozwód rozpoczyna się od wniesienia pozwu o rozwód przez jednego z małżonków. Wówczas sąd zapoznaje się z danym wnioskiem i rozpoczyna się proces rozwodowy. W jego trakcie ustalane są przyczyny, dla których małżonkowie zdecydowali się na rozwiązanie związku. Warto podkreślić jednak, że w przypadku każdego rozwodu sąd może uznać, że nie występują podstawy do jego orzeczenia. Kiedy sąd może odmówić rozwodu?

Odmowa rozwodu – kiedy i dlaczego?

W sytuacji, w której sąd uzna, że między małżonkami nie nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego, wówczas może nie uznać rozwodu. Nie jest to jednak wyłączna sytuacja, w której może nastąpić odmowa rozwodu. Innymi przypadkami jest m.in. sytuacja, gdy rozwód mógłby negatywnie wpłynąć na dobro małoletnich dzieci małżonków czy sytuacja, gdy rozwód byłby niezgodny z zasadami współżycia społecznego. Możliwe jest również odrzucenie rozwodu, kiedy pozew został wniesiony z ramienia małżonka, który odpowiada za rozpad pożycia, chyba że drugi małżonek wyraziłby zgodę lub odrzucenie wniosku o rozwód byłoby niezgodne z zasadami współżycia społecznego. 

Rozkład pożycia małżeńskiego – co to znaczy?

Często pojawiającym się pojęciem jest „rozkład pożycia małżeńskiego”. Jednocześnie w przepisach prawnych nie znajduje się żadna definicja tego zagadnienia. Jego interpretacja jest możliwa jedynie na podstawie dostępnych orzeczeń sądów czy poglądów kierowanych przez uczonych i specjalistów z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego. Więcej informacji na temat rozwodu znajdziesz na stronie naszej Kancelarii!

Natalia Domańska

Natalia Domańska

Radca prawny specjalizujący się w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. Od 10 lat wspiera zarówno pracodawców, jak i pracowników w kwestiach związanych z zatrudnieniem, zwolnieniami oraz świadczeniami. Prywatnie entuzjastka jogi i podróży kulinarnych.​

Artykuły: 85

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *