Jak wziąć rozwód?

Pojęcie „rozwód” należy rozumieć jako rozwiązanie związku małżeńskiego, które następuje jedynie wówczas, gdy między małżonkami dochodzi do trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Rozwód jest przy tym jednym z niewielu sytuacji, w których mamy do czynienia z całkowitym zakończeniem związku między kobietą i mężczyzną. Oprócz rozwodu możemy mówić o końcu związku małżeńskiego, gdy jeden z małżonków umiera lub kiedy następuje unieważnienie małżeństwa. W poniższym artykule specjaliści z zakresu prawa rodzinnego z Kancelarii Jarosiński, Kuliński i Partnerzy przedstawiają kilka ważnych informacji, w tym jak uzyskać rozwód i kto może go uprawomocnić.

Jak wziąć rozwód?

Artykuł „Jak wziąć rozwód?” powstał we współpracy z Kancelarią Adwokatów i Radców Prawnych Jarosiński, Kuliński i Partnerzy – https://kancelariajk.opole.pl/

Pojęcie „rozwód” należy rozumieć jako rozwiązanie związku małżeńskiego, które następuje jedynie wówczas, gdy między małżonkami dochodzi do trwałego rozkładu pożycia małżeńskiegoRozwód jest przy tym jednym z niewielu sytuacji, w których mamy do czynienia z całkowitym zakończeniem związku między kobietą i mężczyzną. Oprócz rozwodu możemy mówić o końcu związku małżeńskiego, gdy jeden z małżonków umiera lub kiedy następuje unieważnienie małżeństwa. W poniższym artykule specjaliści z zakresu prawa rodzinnego z Kancelarii Jarosiński, Kuliński i Partnerzy przedstawiają kilka ważnych informacji, w tym jak uzyskać rozwód i kto może go uprawomocnić.

Jak załatwić rozwód? Kto może go uprawomocnić?

Na podstawie przepisów, które obowiązują aktualnie w Polsce należy stwierdzić, że jedynym organem zdolnym rozwiązać związek małżeński jest sąd. Każda inna próba formalnego zakończenia związku, niż droga sądowa jest nieważna. Zdarzały się m.in. sytuacje, w których małżonkowie zawierali między sobą ugody i umowy, które miały stanowić formę rozwodu bez udziału sądu. Niemniej, żadne z pism tego typu nie jest prawomocne. Jedynym sposobem na rozwiązanie małżeństwa jest złożenie wniosku o rozwód przez jednego z małżonków (nie może zrobić tego osoba trzecia). Sprawy o rozwód nie może również samodzielnie rozpocząć sąd.

Rozwód od czego zacząć?

Rozwód rozpoczyna się od wniesienia pozwu o rozwód przez jednego z małżonków. Wówczas sąd zapoznaje się z danym wnioskiem i rozpoczyna się proces rozwodowy. W jego trakcie ustalane są przyczyny, dla których małżonkowie zdecydowali się na rozwiązanie związku. Warto podkreślić jednak, że w przypadku każdego rozwodu sąd może uznać, że nie występują podstawy do jego orzeczenia. Kiedy sąd może odmówić rozwodu?

Odmowa rozwodu – kiedy i dlaczego?

W sytuacji, w której sąd uzna, że między małżonkami nie nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego, wówczas może nie uznać rozwodu. Nie jest to jednak wyłączna sytuacja, w której może nastąpić odmowa rozwodu. Innymi przypadkami jest m.in. sytuacja, gdy rozwód mógłby negatywnie wpłynąć na dobro małoletnich dzieci małżonków czy sytuacja, gdy rozwód byłby niezgodny z zasadami współżycia społecznego. Możliwe jest również odrzucenie rozwodu, kiedy pozew został wniesiony z ramienia małżonka, który odpowiada za rozpad pożycia, chyba że drugi małżonek wyraziłby zgodę lub odrzucenie wniosku o rozwód byłoby niezgodne z zasadami współżycia społecznego. 

Rozkład pożycia małżeńskiego – co to znaczy?

Często pojawiającym się pojęciem jest „rozkład pożycia małżeńskiego”. Jednocześnie w przepisach prawnych nie znajduje się żadna definicja tego zagadnienia. Jego interpretacja jest możliwa jedynie na podstawie dostępnych orzeczeń sądów czy poglądów kierowanych przez uczonych i specjalistów z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego. Więcej informacji na temat rozwodu znajdziesz na stronie naszej Kancelarii!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij