Kary dla przestępców gospodarczych

Kary dla przestępców gospodarczych

Przestępstwa gospodarcze to nie tylko wielkie afery, które odbijają się echem w całym kraju, ale również niekorzystne zachowania przy prowadzeniu firmy. Do takich zachowań należą między innymi nieregularne płatności czy nie wykonywanie umów. Kary za tego typu przestępstwa ciągle rosną.

Kiedy popełniamy przestępstwo?

Pamiętajmy, że przestępstwo gospodarcze może popełnić każdy, zarówno wysoko postawiony urzędnik, jak i osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Aby udowodnić, że przestępstwo zostało popełnione, konieczne jest pokazanie, że zostało ono popełnione z zamiarem wzbogacenia się. To nie jedyna rzecz, ponieważ należy również posłużyć się przestępczym sposobem działania. Oczywiście jest też kilka innych czynników, które muszą zaistnieć, aby doszło do popełnienia przestępstwa. Należą do nich między innymi:

  • Pogorszenie sytuacji majątkowej innej osoby

Działanie osoby, która dopuszcza się przestępstwa, musi polegać na doprowadzeniu innych osób do niekorzystnego rozporządzania mienia. To właśnie po zaistnieniu tego czynnika możemy mówić o popełnieniu przestępstwa. Dla wymiaru sprawiedliwości bez znaczenia jest to, czy istnieje możliwość naprawienia sytuacji majątkowej innej osoby.

  • Niekorzystne działanie sprawcy

Sprawdza oszustwa gospodarczego musi również doprowadzić pokrzywdzonego do myślenia, że sytuacja ta będzie miała pozytywny skutek i nie zostanie złamane prawo. Może to nastąpić słownie, pisemnie oraz za pomocą gestów. W postępowaniu sądowym należy jednak udowodnić, że sprawca użył podstępu w celu osiągnięcia korzyści materialnych.

  • Osiągnięcie korzyści majątkowej

Dla wymiaru sprawiedliwości ogromne znaczenie ma cel działania sprawcy, który najczęściej polega na osiągnięciu korzyści majątkowych najczęściej w postaci środków finansowych. Wbrew pozorom korzyść majątkowa to nie tylko wzbogacenie się, ale również wszystkie działania, które pomagają w zmniejszeniu strat.

Wymiar kary za przestępstwo gospodarcze

Za oszustwa gospodarcze grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności. Natomiast, jeżeli wyrządzona szkoda sięga ogromnej wartości, to może grozić nawet do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Dużo wyższą karę otrzymają osoby, które popełnią przestępstwo na kwotę powyżej 200 tysięcy złotych oraz w sytuacji, gdy przestępstwo dotyczy ważnego dla kultury mienia. Oczywiście istnieją dużo niższe kary, jak na przykład grzywna czy ograniczenie wolności. Bardzo często w sytuacjach, kiedy sprawca naprawi szkodę, sąd może odstąpić od wymierzenia kary lub może zostać złagodzona.

Jak widać, kara za popełnione przestępstwo zależy od wielu różnych czynników. Jednak pamiętajmy o tym, że każda sprawa i przestępstwo rozpatrywane jest w osobno. W tym wypadku nie ma żadnych schematów postępowania, do których powinien stosować się wymiar sprawiedliwości.

Więcej informacji na stronie  http://fabrykakreatywna.com/blog/

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij