Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika w sprawie alimentów?
Alimenty są najczęściej jednoznacznie kojarzone z regularnymi świadczeniami, które jeden z małżonków dostarcza drugiemu rodzicowi na utrzymanie dzieci. Tymczasem alimenty są szerszym pojęciem i oznaczają także inne zobowiązania. Skorzystanie z pomocy prawnika może okazać się niezbędne, jeśli zależy Ci na uzyskaniu satysfakcjonującej kwoty świadczenia alimentacyjnego.
Czym są alimenty?
Profesjonalne określenie prawne, które opisuje alimenty, to „obowiązek alimentacyjny”. Instytucja ta jest regulowana przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy i oznacza konieczność dostarczenia środków utrzymania określonym osobom w określonych sytuacjach.
Przepisy prawa rodzinnego definiują dwa główne rodzaje zobowiązań alimentacyjnych:
- obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci
- obowiązek alimentacyjny współmałżonków wobec siebie nawzajem
- obowiązek alimentacyjny dzieci w stosunku do rodziców
- obowiązek alimentacyjny między rodzeństwem.
Warto zaznaczyć, że niezależnie od tego, czego dokładnie dotyczy sprawa alimentów (przyznania, zmiany ich wysokości, uchylenia obowiązku alimentacyjnego), może być ona rozpatrywana przez sąd bez udziału prawników. Zatem udział adwokata w rozprawie o alimenty Wrocław nie jest niezbędny. Jednak jeśli chcesz, by treść wyroku spełniała twoje oczekiwania, najlepiej skorzystać z profesjonalnych skorzystać z usług dobrego adwokata lub radcy prawnego.
Pomoc prawnika w sprawie alimentów – kiedy skorzystać?
O tym, czy warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, decyduje przede wszystkim stopień skomplikowania sprawy. W niektórych przypadkach do pozytywnego rozpatrzenia sprawy o alimenty wystarczy prawidłowo skonstruowany pozew oraz kilka porad prawnika. W bardziej skomplikowanych sprawach, kiedy pomiędzy stronami nie jest możliwe porozumienie, warto zdecydować się na przedstawiciela w sądzie. Szczególnie wówczas, gdy osoba, wobec której rościmy żądanie o alimenty, korzysta z usług prawnika.
W jakich sytuacjach powinieneś udać się po pomoc prawną w sprawie alimentów?
- jeśli chcesz uzyskać jak najwyższą kwotę świadczenia alimentacyjnego,
- jeśli chcesz uchylić się od obowiązku alimentacyjnego,
- jeśli sprawa alimentacyjna dotyczy Ciebie i byłego małżonka (po rozwodzie lub separacji)
- jeśli powodem sprawy są rodzice starający się uzyskać od Ciebie alimenty albo sam jesteś rodzicem z takim roszczeniem.
Kiedy warto starać się o alimenty?
Podstawową kwestią związaną z alimentami jest sprawdzenie, czy Ty lub druga strona, posiadacie podstawę prawną do ubiegania się o alimenty. Jakie są przesłanki do uzyskania świadczeń alimentacyjnych?
- ze strony uprawnionego – brak środków finansowych na zaspokojenie uzasadnionych potrzeb,
- ze strony zobowiązanego – możliwości zarobkowe i majątkowe umożliwiające wypłacenie świadczenia.
W przypadku alimentów płaconych na dziecko „zaspokojenie uzasadnionych potrzeb” jest zwykle rozumiane jako umożliwienie dziecku życia na podobnym poziomie, co jego rodzice. Natomiast w kwestii alimentów wypłacanych jednemu z małżonków zasada ta nie ma zastosowania.