Kto może otrzymać kartę rezydenta Unii Europejskiej?

Jednym ze sposobów na to, by móc legalnie przebywać w Polsce, jest uzyskanie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż decyzja w sprawie wydania zezwolenia jest wydawana na czas nieokreślony, co oznacza, że wystarczy raz przejść pozytywnie przez proces jego uzyskania. Co więcej, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego wydane przez polskie władze uprawnia do podróżowania po innych krajach strefy Schengen. Co jeszcze daje takie zezwolenie? Jak się o nie starać?

Kto może otrzymać kartę rezydenta UE?

Karta rezydenta Unii Europejskiej to inaczej mówiąc zezwolenie na pobyt długoterminowy na terenie UE. Posiadanie takiej karty nie oznacza jednak, że cudzoziemcy mogą przebywać dowolną ilość czasu w którymkolwiek z krajów Unii. Przykładowo karta rezydenta UE wydana w Polsce uprawnia do przebywania w innych krajach strefy Schengen nie dłużej niż 90 dni w okresie 180 dni.

Karta rezydenta Unii Europejskiej (lexadvena.com) może zostać wydana osobie, która przebywa w Polsce legalnie. W związku z tym wniosek o zezwolenie na pobyt długoterminowy na terenie UE można złożyć najpóźniej np. w ostatnim dniu ważności posiadanej wizy lub karty pobytu czasowego. Konieczne jest przy tym zgromadzenie wymaganych dokumentów, które opiszemy w dalszej części artykułu. Warto jednak wiedzieć, że pomocy w załatwianiu wszystkich niezbędnych formalności związanych z legalizacją swojego pobytu na terenie UE udzielają kancelarie prawne. Korzystając z usług prawnika można mieć pewność, że wszystkie wnioski będą dobrze wypełnione. Ponadto konieczne jest spełnienie następujących warunków:

posiadanie stabilnego i regularnego dochodu, który wystarcza na pokrycie kosztów utrzymania siebie pozostających na utrzymaniu członków rodziny,

posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego,

posiadanie potwierdzonej znajomości języka polskiego.

Karta rezydenta UE – dokumenty

Aby w ogóle zacząć ubiegać się o zezwolenie na pobyt długoterminowy na terenie Unii Europejskiej, należy zebrać takie dokumenty, jak:

– wypełniony w j.polskim wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE (w dwóch egzemplarzach),

oryginał paszportu zagranicznego (do wglądu) wraz z dwoma kserokopiami wszystkich zapisanych jego stron zawierających pieczątki, adnotacje i wpisy,

4 aktualne zdjęcia (spełniające wymagania),

dokumenty potwierdzające posiadanie wymaganego 5-letniego legalnego i nieprzerwanego pobytu na terytorium Polski,

– dokumenty niezbędne do potwierdzenia danych zawartych we wniosku i okoliczności uzasadniających ubieganie się o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE.

Konieczne jest również posiadanie dokumentów potwierdzających spełnienie warunków wyszczególnionych w poprzednim akapicie.

Gdzie złożyć wniosek o kartę rezydenta UE?

Wszystkie niezbędne dokumenty należy złożyć w urzędzie wojewódzkim właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Trudno określić, jak długo wnioskodawca musi czekać na wydanie decyzji, gdyż każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. Przepisy wskazują jednak, że postępowanie w sprawie udzielenia takiego zezwolenia nie może trwać dłużej niż 3 miesiące od daty jego wszczęcia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij