Mobbing w pracy - jak sobie z nim poradzić

Mobbing w pracy – jak sobie z nim poradzić?

Praca na pełnym etacie zabiera ludziom dużą część z życia. Z tego właśnie względu niezmiernie ważnym czynnikiem jest, aby czuć się na obejmowanym przez siebie stanowisku dobrze. Jeśli jednak jesteśmy narażeni ze strony pracodawcy lub współpracowników na zjawiska, które dostarczają nam dużego stresu niezwiązanego z wykonywanymi obowiązkami, to musimy szybko zareagować.

Co to jest mobbing?

Mobbing jest to termin, który wywodzi się od angielskiego słowa „mob” (nagabywać, zaczepiać, napadać). W Polsce mianem mobbingu określamy: świadome, uporczywe nękanie, prześladowanie, zastraszanie oraz stosowanie psychicznej przemocy wobec podwładnego lub współpracownika w miejscu pracy. Wszystkie te działania mogą prowadzić m. in. do zaniżenia samooceny pracownika, zaprzestania obrony przed atakami, powstawania stanów lękowych oraz w ostateczności do całkowitego zniechęcenia do wykonywania swoich obowiązków.

Jak udowodnić, że padło się ofiarą mobbingu?

Sprawy, które dotyczą mobbingu w pracy, nie są łatwe do rozpatrzenia – cała procedura może trwać naprawdę długo. Wszystko to jest spowodowane koniecznością ustalenia wielu okoliczności, sprawdzeniem wszystkich zebranych materiałów dowodowych, przesłuchaniem świadków – najczęściej współpracowników osoby poszkodowanej.

O tym, czy w pracy był stosowany mobbing orzeka już sąd. Natomiast największy ciężar spada na barki ofiary, która musi udowodnić, że była zastraszana w firmie, w której pracuje, a to dodatkowo może nie być takie łatwe, jeśli osoba ta jest już dostatecznie obciążona psychicznie. Taka walka w pojedynkę może być bardzo ciężka do stoczenia, dlatego człowiek, który stał się ofiarą mobbingu, koniecznie musi zgłosić się do adwokata, który od samego początku doradzi poszkodowanemu, co należy robić, a następnie będzie go reprezentował w sądzie i ubiegał się dla niego o zadośćuczynienie.

Zebranie dowodów w sprawie jest niezbędne

Aby dochodzić swoich praw w sądzie musimy mieć dowody obciążające osoby stosujące mobbing. Przede wszystkim przy każdym ataku ze strony dopuszczającej się tego działania musimy mieć świadka, który przedstawi w sądzie całą sytuację. Ważnym jest, aby wszystkie uwagi, nieprzychylne zwroty i zarzuty odnoszące się np. do rzekomego niewywiązywania się z obowiązków, mieć na piśmie (np. w mailu). Przy zbieraniu dowodów i pomimo często już słabego stanu psychicznego należy pamiętać, żeby cały czas możliwie jak najrzetelniej wykonywać swoją pracę, ponieważ osoby mobbingujące mogą się w sądzie tłumaczyć, że pracownik nie wywiązuje się z powierzonych mu zadań, albo po prostu robi wszystko źle.

Czasami mimo istniejącego mobbingu w pracy nawet nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że mogliśmy paść jego ofiarą. Pamiętajmy także, że nieświadomość tego zjawiska może występować zarówno u nękanego pracownika, jak również u pracodawcy czy innych osób dopuszczających się nękania. Jeśli jednak my, jako pracownicy jesteśmy pewni, że padliśmy ofiarą mobbingu, to nie bójmy się szybko zwrócić po pomoc, aby uniknąć jego przykrych skutków w niedalekiej przyszłości.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij