Podatki mogą być łatwe - jak rozliczyć PIT-37 w 2023 z Pitax.pl

Podatki mogą być łatwe – jak rozliczyć PIT-37 w 2023 z Pitax.pl

Z nadejściem zmian w prawie podatkowym, niejeden podatnik zastanawia się jak rozliczyć PIT 2022. Niełatwo nadążyć za nowymi ustaleniami: co, jak, dla kogo i do kiedy? PIT 36 czy 37, najlepiej rozliczyć się online czy osobiście w urzędzie? Z jakich ulg podatkowych mogę skorzystać? Do kiedy muszę złożyć zeznanie? Wszystko to może przyprawić o ból głowy. Warto jednak poświęcić chwilę na znalezienie najłatwiejszej drogi rozliczenia PIT – godny zaufania program – Pitax.pl, który pomoże ci rozliczyć twój PIT, przeprowadzi cię przez proces wypełnienia odpowiednich formularzy – intuicyjnie i nieprzytłaczająco, instrukcja krok po kroku nie zaleje nadmiarem pytań, a zasugeruje skorzystanie z ulg podatkowych, które mogą ci przysługiwać.

Prawidłowe złożenie zeznania podatkowego – który formularz wypełnić

Najpopularniejsze formularze stosowane przy składaniu zeznań podatkowych to PIT 36 i PIT 37. Jeśli nie wiesz, który z nich jest odpowiedni dla ciebie, czy powinieneś wypełnić któryś z tych dwóch, a może skorzystać z zupełnie innego, ten sam problem ma wielu Polaków.

Różnica między formularzem PIT 36 a PIT 37 polega na sposobie uzyskania zarobków. Jeżeli prowadzisz własną działalność gospodarczą, czyli nie uzyskujesz przychodów za pośrednictwem płatnika, powinieneś rozliczyć PIT 36. Termin złożenia takiego zeznania za 2022 rok mija 2 maja 2023 roku. 

Z pomocą PITax.pl możesz rozliczyć PIT-37 i sporo zaoszczędzić

PIT 37 za 2022 rok dedykowany jest dla osób osiągających przychody z tytułu umowy o pracę, zlecenie czy dzieło – z tego formularza korzysta znaczna większość podatników. Osoby te otrzymały najprawdopodobniej od pracodawców PIT 11. Termin złożenia tego zeznania także mija 2 maja 2023 roku. 

Emeryci, którzy nie uzyskali przychodów innych niż emerytura, nie mają obowiązku złożenia deklaracji podatkowej. Otrzymają oni formularz PIT 40a z organu rentowego i jest on automatycznie zarejestrowany w urzędzie skarbowym. Jeżeli natomiast emeryt nadal otrzymuje wynagrodzenie inne niż emerytura, powinien uzupełnić odpowiedni formularz PIT z wymienionymi dochodami i złożyć go terminowo w urzędzie skarbowym. 

Osoby, które nie uzyskały opodatkowanego dochodu w 2022 roku, nie mają obowiązku złożenia deklaracji podatkowej. 

Wraz z formularzami PIT37, PIT 36 oraz PIT 28, możesz wysłać załączniki, jak PIT 0 czy PIT D. O załączniku PIT 0 powinni pamiętać podatnicy, którzy nie ukończyli 26 roku życia oraz suma ich rocznych dochodów nie przekroczyła w 2022 roku kwoty 85 528 złotych. Ta tak zwana ulga dla młodych przysługuje do 15 listopada roku, w którym podatnik kończy 26 rok życia. Jeśli znajdujesz się w tej puli podatników, powinieneś wypełnić odpowiedni formularz PIT z załącznikiem PIT 0. Z twojego miesięcznego wynagrodzenia nie jest pobierana zaliczka, nie otrzymasz zatem zwrotu podatku. Nadal jednak pamiętaj o trzymaniu się terminu złożenia zeznania, jest on taki sam jak termin złożenia formularza, do którego załączony jest PIT 0 – w większości przypadków to 2 maja 2023.

Innym załącznikiem do formularzy PIT-36, PIT-37 i PIT-28 jest formularz PIT D. Składają go podatnicy, którzy w poprzednich latach skorzystali z tak zwanych ulg budowlanych, czyli między innymi na spłaty odsetek kredytów na cele mieszkaniowe.

Twój PIT pomoże Ci rozliczyć PITax.pl

Jak złożyć PIT-37 – instrukcja 

Jeśli znajdujesz się w puli osób uzyskujących przychody z tytułu umowy o pracę, zlecenie czy pobierających emerytury, twój PIT rozliczysz za pomocą formularza PIT-37, jak większość podatników. Jeżeli zastanawiasz się nad najlepszym sposobem jak rozliczyć PIT-37, w programie Pitax.pl możesz wybrać dowolną metodę. 

Jeśli jesteś jedną z osób preferujących tradycyjne metody, przygotowany jest dla ciebie aktualny druk PIT 37, czy jakikolwiek inny z puli możliwych formularzy, gotowy do pobrania, wypełnienia i złożenia w twoim urzędzie skarbowym. 

Być może, jak większość podatników, wolisz załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach – możesz wtedy rozliczyć PIT 37 online. Program Pitax.pl zada ci niezbędne pytania, nie musisz sam głowić się nad znalezieniem odpowiednich pól i obliczaniem zwrotu. Aplikacja przypomni ci o możliwych ulgach podatkowych, z których masz prawo skorzystać, jak ulga internetowa, termomodernizacyjna, na dziecko czy dojazd do pracy. 

Jak rozliczyć PIT-37? Sprawdź na PITax.pl

Możesz rozliczyć się indywidualnie lub z małżonkiem czy niepełnoletnim dzieckiem, które uzyskało dochody. Możesz też skrócić najbardziej czasochłonny proces – wypełnianie danych podatnika. Jeśli założysz konto, twoje dane będą bezpiecznie zapamiętane w chmurze i w przyszłych latach nie będziesz musiał poświęcać czasu na uzupełnianie ich. Jeśli nie dokończysz wypełniania zeznania za jednym razem, możesz je kontynuować w innym momencie bez konieczności wprowadzania wszystkich danych ponownie.

Po tym łatwym procesie otrzymasz formularz PIT-37 wypełniony i gotowy do wysłania do urzędu skarbowego wskazanego przez ciebie na podstawie miejsca zamieszkania – wyślesz go jednym kliknięciem przez internet lub możesz pobrać go i złożyć osobiście. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij