Pomoc prawnicza przy zgłaszaniu upadłości konsumenckiej

Pomoc prawnicza przy zgłaszaniu upadłości konsumenckiej

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest czasem jedynym rozwiązaniem sytuacji, w której człowiek znajduje się pod „fonsaową ścianą”. W jaki sposób może ona nam pomóc i jak ją przeprowadzić?

Co to jest upadłość konsumencka i kiedy ją zgłaszamy?

Niekiedy człowiek prywatnie lub biznesowo może uwikłać się w zbyt dużą ilość pieniężnych zobowiązań, których nie jest w stanie spłacić. Często wtedy zapętlamy się w długach i zamiast powoli wychodzić na prostą widzimy jak nasze problemy narastają. W takich sytuacjach warto ogłosić upadłość konsumencką.

Upadłość konsumencką może ogłosić każdy, kto ma problem z pokryciem swoich zobowiązań finansowych. Dokonuje się jej poprzez złożenie specjalnego wniosku do sądu, w którym między innymi należy wykazać, że przynajmniej od trzech miesięcy jesteśmy niewypłacalni i jesteśmy konsumentami czyli nie prowadzimy działalności gospodarczej. Bardzo ważne jest także odpowiednie uzasadnienie złożonego wniosku.

Po spełnieniu warunków oraz weryfikacji wniosku, sąd ogłasza upadłość konsumencką. Kolejno wyznacza do sprawy syndyka i rozpoczyna się tzw. postępowanie właściwe.

Zalety z ogłoszenia upadłości

Ogłoszeniu upadłości konsumenckiej towarzyszą pozytywne strony dla osoby będącej zadłużoną. Doprowadza ona m.in do:

  • zatrzymania naliczania odsetek
  • przyznania lepszych warunków spłaty zadłużenia
  • wstrzymania czynności windykacyjnych lub sądowych
  • możliwego umorzenia zobowiązań

Co więcej, po przyznanej upadłości konsumenckiej otrzymujemy pewne wsparcie, którego sąd jest gwarantem. Jest to np. zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych upadłego (w przypadku gdy do upadły jest właściciel nieruchomości i zostanie ona sprzedana przez syndyka)  lub udostępnienia części majątku, która jest niezbędna do codziennego życia upadłego oraz jego rodziny.

Upadłość konsumencka jest bezpiecznym (regulowanym prawnie) krokiem, który pozwala odzyskać kontrolę nad swoim finansowym życiem. Po całkowitym oddłużeniu możemy wrócić do pełnego funkcjonowania w systemie łącznie z ubieganiem się o kredyt.

Jak można ogłosić upadłość konsumencką?

Wniosek może złożyć osoba prywatna, a także właściciel jednoosobowej działalności (po jej zamknięciu).

Wniosek składa się w sądzie odpowiedniemu do naszego miejsca zamieszkania. Można to zrobić elektronicznie, lub klasycznie na odpowiednim formularzu. Po tym jak wniosek trafi do sądu rozpoczyna się jego weryfikacja i sąd wydaje stosowną decyzję.

Z uwagi na aspekty prawne i proceduralne, warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalistów zajmujących się na co dzień upadłościami konsumenckimi. Pozwoli to uniknąć błędów formalnych i znacznie przyspieszyć całą procedurę. Jak znaleźć takiego prawnika? Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło upadłość konsumencka prawnik. Należy oczywiście zweryfikować pojawiające się ogłoszenia kancelarii i sprawdzić czy mamy do czynienia z podmiotem uprawnionym do reprezentacji naszych interesów – czyli kancelarię musi prowadzić adwokat lub radca prawny.

Profesjonalna pomoc prawnicza

Upadłość konsumencka przeprowadzona z pomocą prawnika (adwokata lub radcy prawnego) daje pewność, że Twoja sprawa przebiegnie poprawnie. Postępowanie upadłościowe wiąże się z licznymi przepisami prawnymi oraz sądowymi, dlatego warto wesprzeć się o doświadczenie specjalistów.

Nawiązanie współpracy z kancelarią często zaczyna się od bezpłatnej konsultacji, która umożliwi prawnikowi na zapoznanie się z naszą sytuacją oraz przedstawienie możliwego rozwiązania. Dopiero mając te informacje będziemy mogli zdecydować się na kolejne kroki.

Po podjęciu decyzji o zleceniu sprawy, pamiętajmy o podpisaniu z nim stosownej umowy, która określa prawa i obowiązku obu jej stron. Następnie adwokat czy radca prawny przystępuję do wykonania zlecenia, polegającego na przygotowaniu niezbędnej dokumentacji, uzasadnianiu i złożeniu wniosku do sądu. Następnie reprezentowaniu klienta na każdym etapie postępowania. Profesjonalista zadba o to aby Twoja sprawa zakończyła się jak najlepszym dla Cebie wynikiem. Pamiętaj to ostatecznie sędzia decyduje o jak zakończy się Twoja sprawa więc warto dostarczyć mu odpowiednich argumentów.

Decydując się na wsparcie właściwej kancelarii, możesz być pewny przejrzystych warunków współpracy oraz wsparcia w razie jakichkolwiek niejasności.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij