Reklama w artykułach a prawa autorskie

Dzisiaj pisząc różne publikacje i inne rzeczy, bardzo często powołujemy się na różnego rodzaju dane, zdjęcia i inne materiały multimedialne. Oczywiście nie byłoby nic w tym złego, gdybyśmy nie wykorzystywali w ten sposób materiałów, które objęte są mimo wszystko prawem autorskim.

Nawet zwykłe zdjęcie podchodzi pod tego typu prawo, nie mówiąc o filmie czy muzyce, która wykorzystana bez zgody autora, jest wykorzystywana nielegalnie i w każdej chwili, tego typu publikacja, może zniknąć z sieci, właśnie z powodu łamania wspomnianych praw autorskich.

Podanie źródła nie zwalnia z prawa autorskiego

Na pewno dla wielu osób, jest to poważny problem, ponieważ każda osoba musi uważać co publikuje. Pamiętajmy, że nawet fragment z podanym źródłem nie oznacza, że film czy inne dzieło nie zostanie ściągnięte, ponieważ niezależnie od wszystkiego łamane są prawa autorskie. Nawet różnego rodzaju reklamy, mogą jawnie naruszać prawa autorskie, dlatego i w tej kwestii trzeba się zapoznać z obowiązującym prawem. Dzisiaj wiele osób nagminne łamie tego typu przepisy, ale w wielu przypadkach nikt ich za to nie ściga czy nie ściąga publikacji. To nie jest jakiś obowiązek, ale możliwość, że dana treść może zostać usunięta, chodź nie musi, ponieważ nie wszystkie tego typu rzeczy zostają ujawnione. Czasem materiał naruszający prawa autorskie, znajduje się długo w sieci, lecz gdy tylko zostaje udowodnione łamanie praw, wszystko znika. Nie należy zapominać o odpowiedzialności, za to co wrzucamy, ponieważ twórcy, którzy posiadają dane prawa autorskie, mogą żądać nawet od nas odszkodowania, za to co robimy. Tak więc nie wolno w żaden sposób lekceważyć tego typu problemów, zwłaszcza jeśli prowadzimy firmę i chcemy jeszcze bardziej rozpowszechnić nasz e-biznes. Łamanie praw autorskich, może nam bardzo w tym zaszkodzić, a przede wszystkim wpłynąć na nasz wizerunek. Wykorzystywanie komercyjne podchodzi już pod poważniejsze zarzuty, dlatego lepiej dobrze zapoznać się z obowiązującym prawem niż mieć z tego tytułu spore problemy.

Czym jest Creative Commons?

Na szczęście prawa autorskie można wykorzystać w zupełnie inny sposób, za pomocą tak zwanych licencji Creative Commons. W wielu przypadkach wspomniana licencja, pozwala nam użyć fragment części materiału, jeśli podamy źródło pochodzenia i nie będziemy wykorzystywać filmu w celach komercyjnych, czyli na tym zarabiać. Jeśli kradniemy czyjąś pracę i przedstawiamy jako swoją, możemy z łatwością zostać oskarżeni o plagiat, więc lepiej nie robić tego typu rzeczy, ponieważ możemy narobić sobie wiele problemów. Przy poszczególnych materiałach musimy również zwracać uwagę na typ licencji, ponieważ nie każda pozwala na udostępnianie przerobionego kawałka muzyki, lecz możemy go tylko wykorzystać w oryginalnym brzmieniu. To bardzo ważne, ponieważ łamiąc takie postanowienie, również naruszamy prawa autorskie.

Trzeba uważać

Firmy bardzo często korzystają z takich wolnych licencji, po to aby rozwijać się i budować coraz większą pozycję. Każdy jednak musi pamiętać, że tego typu działania muszą odbywać się zgodnie z obowiązującym prawem. Nie wolno nam w żaden sposób wykorzystywać tego sposobu, do dalszego łamania prawa autorskiego. To bardzo ważne, ponieważ twórcy bardzo mocno strzegą swoich praw i w przypadku ich łamania, potrafią zareagować bardzo szybko wysyłając ostrzeżenie czy nawet usuwając publikację. Nie warto więc w internecie wykorzystywać cudzej pracy i rozpowszechniać jej bez zgody autora, ponieważ możemy narazić się na duże kłopoty prawne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij