rozwod-za-porozumieniem-stron

Rozwód za porozumieniem stron – co warto o nim wiedzieć?

Orzeczenie o winie lub braku winy jest niezbędnym elementem każdego wyroku rozwodowego. Dlatego już w pozwie rozwodowym i w odpowiedzi na pozew należy sformułować żądanie orzeczenia o winie współmałżonka lub zaniechania orzekania o winie. Jeśli obie strony wniosą o rozwód za porozumieniem stron, sąd nie będzie dociekał winy żadnego z małżonków, a ograniczy się do ustalenia zupełnego i trwałego rozpadu związku.

Statystyki rozwodowe i płynące z nich wnioski

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w 2019 roku w Polsce udzielono 65341 rozwodów, z czego 51743 bez orzekania o winie. W województwie śląskim sąd udzielił 7965 rozwodów, z czego 214 w Chorzowie. W bazie danych GUS brak informacji o przyczynach rozpadu małżeństwa i orzekaniu o winie w poszczególnych regionach i miastach. Możemy jednak przypuszczać, że również mieszkańcy Śląska częściej decydowali się na rozwód za porozumieniem stron niż na dowodzenie winy jednego (lub obojga) małżonków.

Zdecydowana większość rozwodów w Polsce odbywa się za porozumieniem stron. Za wyborem takiego sposobu rozwiązania małżeństwa przemawiają względy praktyczne. Sprawy rozwodowe bez orzekania o winie przebiegają szybciej, co wiąże się też z niższymi kosztami procesu – zauważa nasza rozmówczyni z chorzowskiej Kancelarii Adwokackiej  Magdalena Musiał.

Konsekwencje rozwodu za porozumieniem stron

Porozumienie małżonków w kwestii braku orzekania winy pozwala na uzyskanie orzeczenia o rozwodzie już na pierwszej rozprawie. Oczywiście jest to możliwe wyłącznie w przypadku, gdy strony są zgodne również w innych aspektach, związanych np. z władzą rodzicielską i podziałem majątku. Rozwód za porozumieniem stron okazuje się nie tylko szybszy, ale też tańszy. Kiedy wyrok rozwodowy zapada na zgodny wniosek obu stron bez orzekania o winie, sąd zwraca połowę kwoty uiszczonej przez powoda podczas składania pozwu (czyli 300 z 600 zł). Oszczędności wynikają również z braku konieczności przeprowadzenia dowodów potwierdzających winę małżonka.

Skutki prawne rozwodu za porozumieniem stron dotyczą przede wszystkim obowiązku alimentacyjnego między rozstającymi się małżonkami. Kiedy w procesie udowodniono winę jednego z małżonków, a rozstanie wiąże się z pogorszeniem sytuacji materialnej małżonka poszkodowanego, sąd może zasądzić alimenty. Natomiast jeśli rozwód odbył się bez orzekania o winie, jedna ze stron może być obciążona obowiązkiem alimentacyjnym wobec byłego współmałżonka tylko w sytuacji, gdy ten cierpi niedostatek i to wyłącznie przez okres pięciu lat od orzeczenia rozwodu.

Decyzja o rozwodzie za porozumieniem stron zawsze musi być głęboko przemyślana. Składając pozew rozwodowy lub udzielając odpowiedzi na takie pismo, nie warto kierować się emocjami. Podstawową kwestią jest ustalenie własnych celów i oczekiwań, a następnie wybór drogi umożliwiającej ich osiągnięcie jak najmniejszym kosztem. Bez względu na to, czy małżonkowie doszli do porozumienia w najważniejszych sprawach, zawsze dobrym pomysłem jest zwrócenie się o pomoc do doświadczonego adwokata od rozwodów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij