Ubezpieczamy dom lub mieszkanie

Dzisiaj człowiek narażony jest na działanie wielu różnych zagrożeń. Jeśli posiadamy mieszkanie, czy też inne lokum, to staramy się zrobić wszystko, aby w pełni zabezpieczyć dane miejsce, przed wieloma wypadkami losowymi. Niestety nie wszystko możemy przewidzieć, dlatego ogólne ubezpieczenie mieszkania, wydaje się bardzo ważnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli chcemy odzyskać w późniejszym czasie pieniądze.

W obecnych czasach możemy ubezpieczyć się od powodzi, pożaru, kradzieży czy też innych zdarzeń losowych, z którymi niewątpliwie możemy się zetknąć w naszym życiu. Oczywiście, jeśli dokonujemy ubezpieczenia, to ubezpieczamy wszystko, co znajduje się w mieszkaniu, czyli nasz dobytek, a nie tylko ściany. W niektórych przypadkach możemy ubezpieczyć się od zniszczeń i uszkodzeń, co wydaje się bardzo przydatne w dalszym życiu.

Jak się ubezpieczać?

­​​
Jeśli chodzi o ogólne ubezpieczenia, to zawsze powinniśmy wybrać firmę, która zapewnia nam całkowitą odbudowę domu, lub też zakup mieszkania, jest to bardzo przydatna opcja, zwłaszcza jeśli nasze poprzednie mieszkanie spłonęło w trakcie pożaru. Nie każda firma, daje nam tego typu możliwości, dlatego powinniśmy dokładnie czytać umowy, zanim cokolwiek podpiszemy. Nie możemy zobowiązywać się do przestrzegania umowy, zwłaszcza jeśli nie znamy jej treści. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób popełnia podstawowy błąd i nie zapoznaje się z treścią danej umowy, co z kolei firmy ubezpieczeniowe nagminnie wykorzystują. Jeśli się ubezpieczamy, to powinniśmy również zwrócić uwagę na wartość odtworzeniową a rzeczywistą, aby nie było tam znaczącej różnicy, ponieważ w innym wypadku dostaniemy odszkodowanie, ale nie będzie ono wystarczającą rekompensatą, za poniesione straty.

Na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim musimy zastanowić się nad tym, w jakim stopniu ubezpieczyć dom. Oczywiście w praktyce trzeba brać koszty budowy, materiały, a także robociznę, ponieważ to wszystko sumuje się w jedną całość. Czasem warto poświęcić nieco więcej czasu, aby policzyć to wszystko samemu lub skorzystać z profesjonalnej usługi, gdzie rzeczoznawca, sam dokona wyceny. Trzeba przyznać, że oba rozwiązania są dobre, ale z drugiej strony specjalista, na pewno jest w stanie zrobić to o wiele lepiej niż my sami. Do działania należy również wykorzystać agenta ubezpieczeniowego, który pozwoli nam z kolei określić wartość odtworzeniową mieszkania czy też innego obiektu. To wyjście należy stosować, gdy nie mamy możliwości skorzystania z porady rzeczoznawcy. Jeśli wykupujemy polisę ubezpieczeniową, to należy pamiętać o ubezpieczeniu dodatkowych pomieszczeń.

Nauczmy się kalkulować

To bardzo ważne, ponieważ w ten sposób jesteśmy w stanie być przygotowani na każdą sytuację. Im lepiej to wszystko skalkulujemy, tym łatwiej będziemy mogli poradzić sobie z ewentualnymi trudnościami, jeśli takowe się pojawią. Ubezpieczenie powinno nam również dawać możliwość zabezpieczenia się przed odpowiedzialnością cywilną. Sprawdza się to w przypadku, gdy przypadkiem zalejemy mieszkanie sąsiada, wówczas wszystkie koszta i ogólna rekompensata jest pokrywana z faktycznego ubezpieczenia. Jeśli nie posiadamy podobnych zabezpieczeń, to w przypadku wystąpienia takich okoliczności, to my prawnie odpowiadamy za wszystkie szkody. Ubezpieczenie jest bardzo potrzebne, zwłaszcza jeśli potrafimy je we właściwy sposób wykorzystać w praktyce. Wszystko tak naprawdę opiera się na przepisach, które mogą nam pomóc, a jednocześnie zaszkodzić, jeśli ich nie znamy lub nie rozumiemy.

1 comment

  1. jagodda 7 grudnia, 2017 at 17:44 Odpowiedz

    Ubezpieczenie domu powinno przede wszystkim zawierać ochronę od ognia i innych zdarzeń losowych. Można zabezpieczyć też mury, elementy stałe jak np. AGD, grzejniki, futryny, itp. oraz elementy ruchome jak meble, biżuteria, laptop, aparat fotograficzny. Ja mam ubezpieczenie w Concordia, jestem zadowolona.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij