Wycofanie papierosów 2020. Jakie wyroby obejmie zakaz

Wycofanie papierosów 2020. Jakie wyroby obejmie zakaz?

Już za niespełna miesiąc ze sklepowych półek znikną niektóre wyroby tytoniowe. Jakie produkty pozostaną? Co – oprócz papierosów mentolowych – obejmie zakaz?

Zakaz mentoli. Jakie produkty zostaną wycofane?

Już w przyszłym miesiącu, 20 maja 2020 roku, wejdzie w życie przepis mówiący o zakazie sprzedaży papierosów mentolowych i z tak zwanym klikiem, czyli kapsułką z aromatem umieszczoną z papierosowym filtrze. Zakaz obejmie jednak także inne produkty.

Jakie produkty zostaną objęte zakazem sprzedaży?

W ramach wchodzącej w życie dyrektywy Parlamentu Europejskiego, przyjętej w 2014 roku, ze sklepów będą musiały zniknąć papierosy mentolowe z popularnym klikiem, ale również aromatyzowane produkty tytoniowe takie jak płyn aromatyzujący do papierosów czy sprzedawany dotychczas aromatyzowany tytoń.

Co kierowało parlamentarzystami wprowadzającymi taki zakaz?

Wycofanie papierosów mentolowych z klikiem ma spowodować poprawę zdrowia obywateli Unii Europejskiej. Wejście w życie przepisów dyrektywy w maju 2020 roku ma ograniczyć liczbę palaczy w Europie. Według parlamentarzystów papierosy mentolowe i aromatyzowane tytonie mogą sprzyjać uzależnianiu się młodych palaczy. Co więcej, ich zdaniem aromat mentolu może sprawiać, że trudniej jest się pożegnać z nałogiem palaczom. W ustawie zastosowano zapis, że możliwe będzie sprzedawanie wyłącznie papierosów o „aromacie” czystego tytoniu.

Jakich produkty pozostaną poza zakazem dyrektywy tytoniowej?

Około 4 milionów Polaków, czyli palaczy papierosów mentolowych i z tak zwanym klikiem, będzie zmuszone do znalezienia alternatywy dla swoich ulubionych papierosów mentolowych. Część palaczy będzie mogła przerzucić się na e-papierosy oraz podgrzewacze tytoniu, których zakaz nie objął. Elektroniczne papierosy, których dym nie jest tak szkodliwy jak w przypadku papierosów tradycyjnych, dalej będą mogły być sprzedawane łącznie z mentolowymi wkładami.

Od kiedy zakaz miętowych papierosów?

Kategoryczny zakaz sprzedaży papierosów mentolowych wchodzi w życie 20 maja 2020 roku. Po tym dniu palacze będą zmuszeni do szukania alternatywy. Niestety, sprzedawcy nie mogą złożyć zamówień „na zapas”, ponieważ po 20 maja 2020 sprzedaż mentoli i papierosów z klikiem będzie nielegalna. Nie będzie też możliwości zamówienia mentoli przez internet – zakaz sprzedaży papierosów w sieci obowiązuje już dzisiaj. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zakazu mentoli i innych produktów tytoniowych? Wejdź na https://maszwybor.pl/faq!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij