Już za niespełna miesiąc ze sklepowych półek znikną niektóre wyroby tytoniowe. Jakie produkty pozostaną? Co – oprócz papierosów mentolowych – obejmie zakaz?

Zakaz mentoli. Jakie produkty zostaną wycofane?

Już w przyszłym miesiącu, 20 maja 2020 roku, wejdzie w życie przepis mówiący o zakazie sprzedaży papierosów mentolowych i z tak zwanym klikiem, czyli kapsułką z aromatem umieszczoną z papierosowym filtrze. Zakaz obejmie jednak także inne produkty.

Jakie produkty zostaną objęte zakazem sprzedaży?

W ramach wchodzącej w życie dyrektywy Parlamentu Europejskiego, przyjętej w 2014 roku, ze sklepów będą musiały zniknąć papierosy mentolowe z popularnym klikiem, ale również aromatyzowane produkty tytoniowe takie jak płyn aromatyzujący do papierosów czy sprzedawany dotychczas aromatyzowany tytoń.

Co kierowało parlamentarzystami wprowadzającymi taki zakaz?

Wycofanie papierosów mentolowych z klikiem ma spowodować poprawę zdrowia obywateli Unii Europejskiej. Wejście w życie przepisów dyrektywy w maju 2020 roku ma ograniczyć liczbę palaczy w Europie. Według parlamentarzystów papierosy mentolowe i aromatyzowane tytonie mogą sprzyjać uzależnianiu się młodych palaczy. Co więcej, ich zdaniem aromat mentolu może sprawiać, że trudniej jest się pożegnać z nałogiem palaczom. W ustawie zastosowano zapis, że możliwe będzie sprzedawanie wyłącznie papierosów o „aromacie” czystego tytoniu.

Jakich produkty pozostaną poza zakazem dyrektywy tytoniowej?

Około 4 milionów Polaków, czyli palaczy papierosów mentolowych i z tak zwanym klikiem, będzie zmuszone do znalezienia alternatywy dla swoich ulubionych papierosów mentolowych. Część palaczy będzie mogła przerzucić się na e-papierosy oraz podgrzewacze tytoniu, których zakaz nie objął. Elektroniczne papierosy, których dym nie jest tak szkodliwy jak w przypadku papierosów tradycyjnych, dalej będą mogły być sprzedawane łącznie z mentolowymi wkładami.

Od kiedy zakaz miętowych papierosów?

Kategoryczny zakaz sprzedaży papierosów mentolowych wchodzi w życie 20 maja 2020 roku. Po tym dniu palacze będą zmuszeni do szukania alternatywy. Niestety, sprzedawcy nie mogą złożyć zamówień „na zapas”, ponieważ po 20 maja 2020 sprzedaż mentoli i papierosów z klikiem będzie nielegalna. Nie będzie też możliwości zamówienia mentoli przez internet – zakaz sprzedaży papierosów w sieci obowiązuje już dzisiaj. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zakazu mentoli i innych produktów tytoniowych? Wejdź na https://maszwybor.pl/faq!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułInnovation box w praktyce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ