Prawo podatkowe jest uważane za najbardziej dynamiczną gałąź prawa. Już początek 2020 r. przyniósł szereg zmian i nowelizacji mogących przyprawić o zawrót głowy każdego podatnika. W gąszczu i tempie zmian łatwo się pogubić, a powszechnie dostępne w mediach informacje nie zawsze są spójne i rzetelne. W związku z powyższym, aby uniknąć kłopotów i móc spać spokojnie, warto skorzystać z doświadczenia i wiedzy wykwalifikowanych doradców podatkowych.

Nowości w prawie podatkowym

Dynamika zmian w prawie podatkowym jest wręcz zaskakująca. Niektóre z wprowadzonych zmian są przystępne, inne rodzą komplikacje.

Przykładem zmian mających na celu ułatwienie życia podatnika jest wprowadzenie usługi e-PIT, pozwalającej na elektroniczne rozliczanie się z Urzędem Skarbowym. Z pozoru rozliczenie to wydaje się bardzo proste. Jednakże z uwagi na to, że jest to nowość, wiele osób może mieć uzasadniony problem z obsługą systemu.
Stosunkową nowością w prawie podatkowym jest również wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności – split payment.

Kolejną zmianą są m.in. mikro rachunki polegające na możliwości wygenerowania indywidualnych rachunków do płatności podatków, z którego system automatycznie pobierze należność.

Innym typem zmian jest wprowadzenie tak zwanej białej listy podatników VAT obejmującej informację o zarejestrowanych i wykreślonych podatnikach VAT. Lista ma gwarantować bezpieczeństwo transakcji poprzez możliwość weryfikacji kontrahenta.
Popularną i rodząca wiele pytań i wątpliwości kwestią są ulgi podatkowe, których rozpiętość jest bardzo szeroka i uzależniona od spełnienia określonych warunków. Nowością w tym temacie jest m. in. ulga termomodernizacyjna.

Osoby do 26 roku życia uzyskały ulgę w postaci projektu zerowego PIT-u dla młodych, tj. zwolnienia z podatku dochodowego, które mimo wszystko wymaga odpowiedniego rozliczenia.

Gdzie szukać informacji?

Ilość zmian i nowości w prawie podatkowym wiąże się z piętrzącymi pytaniami, wątpliwościami i niejednokrotnymi trudnościami w zrozumieniu skomplikowanych przepisów. Szukając informacji, najlepiej udać się do profesjonalnych podmiotów, posiadających wiedzę i doświadczenie w temacie, by uniknąć późniejszych problemów wynikających z ewentualnych błędów popełnionych z uwagi na bazowanie na informacjach sprzecznych czy niesprawdzonych.

W tym zakresie doradztwo prawne Poznań, to lista wielu podmiotów, zajmujących się profesjonalnie doradztwem podatkowym, które z pewnością udzielą nam rzetelnych informacji i udzielą wsparcia na każdym etapie postępowania podatkowego. Wyszukanie profesjonalisty, który stanowi źródło rzetelnych informacji jest niezwykle proste. Wystarczy bowiem wpisać w wyszukiwarkę doradztwo prawne Poznań i zorientować się w liście podmiotów świadczących usługi z zakresu doradztwa podatkowego.

Dodatkową zaletą profesjonalnej pomocy połączonej z systemem cyfryzacji podatkowej pozwalającej na załatwienie wielu urzędowych spraw przez Internet jest to, iż profesjonalista ma możliwość przeprowadzenia nas przez skomplikowane procesy zgłoszeń i deklaracji już na jednym spotkaniu, wykorzystując do tego komputer i łącze internetowe. Jednocześnie w formie praktycznej i teoretycznej objaśni szczegółowo poszczególne kroki podejmowane celem załatwienia sprawy.

Podsumowanie

Zmiany podatkowe dotykają wszystkich, niezależnie od tego czy prowadzimy firmę, czy pracujemy na etacie. Nowe regulacje i dynamika zmian sprawiają, że nie wszystko może być zrozumiałe. Mimo to należy orientować się jakie konsekwencje rodzi dla nas dana zmiana, jakie daje udogodnienia, bądź z jakimi wiąże się obowiązkami. W takich sytuacjach niezbędna jest profesjonalna, rzetelna pomoc oferowana przez wykwalifikowanych i doświadczonych doradców podatkowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ