Zmiana wysokości alimentów

W momencie rozstania matka z dzieckiem otrzymuje alimenty, ponieważ są to pieniądze, które przysługują dziecku odgórnie. Zazwyczaj ich kwota nie jest jasno określona i może to być jedna z przyczyn sporu między rodzicami. Wywarcie presji ekonomicznej jest czymś normalnym, ale strona płacąca chce płacić jak najmniej, co zupełnie koliduje z roszczeniem drugiego rodzica. W przypadku alimentów wiele zależy od sytuacji życiowej osoby, która płaci comiesięczną kwotę na swoje dziecko. W momencie utraty pracy obowiązek alimentacyjny jest dostosowany w taki sposób, aby rodzic płacący alimenty na dziecku, był w stanie to robić.

W niektórych wypadkach koszty utrzymania dziecka są na tyle duże, że samotna matka nie jest w stanie poradzić sobie z takim zadaniem. W takich sytuacjach istnieje możliwość zmiany wysokości płaconych alimentów pod warunkiem, że druga osoba jest w stanie płacić większe zobowiązania alimentacyjne wobec swojego dziecka. Alimenty najczęściej zasądzane są w momencie, gdy dziecko przebywa tylko z jednym z rodziców, dopiero wtedy wystosowany jest wniosek, przez rodzica o nałożenie na drugiego rodzica alimentów.

Pieniądze są potrzebne

Należy pamiętać, że zasądzona kwota alimentacyjna ma zaspokoić potrzeby dziecka zapewnić mu właściwy rozwój fizyczny i duchowy. W ten sposób niezależnie czy rodzice mieszkają ze sobą, czy nie obowiązek alimentacyjny może zostać nałożony na drugiego rodzica. Dzieci mają więc prawo do równego życia i właśnie dlatego warto pamiętać, że alimenty zawsze mogą być podwyższone. Wszystko zależy od faktycznych zarobków drugiego rodzica. Jeśli posiada on duże lub bardzo duże możliwości zarobkowe, to na takiego rodzica mogą być nałożone bardzo wysokie świadczenia alimentacyjne. Odwrotna jest sytuacja, gdy osoba płacąca alimenty traci pracę i szuka nowego zatrudnienia, wtedy sąd może zgodzić się na tymczasowe obniżenie alimentów z uwagi na ciężką sytuację materialną i finansową drugiego rodzica. Jeśli osoba płacąca alimenty nie robi nic, by znaleźć pracę, to sąd nie ma obowiązki obniżania kwoty alimentów. Jeśli matka domaga się w sądzie zwiększenia alimentów, to może bez problemu powołać się na artykuł 138 k.r.o który w przypadku zmiany stosunków, może zmienić umowę dotyczącą obowiązku alimentacyjnego. Za taką zmianę stosunków uważa się chorobę dziecka, która wymaga specjalistycznego leczenia, a na to potrzebne są pieniądze.

Kiedy wyższe alimenty?

Wyższe alimenty mogą być zasądzone także w przypadku gdy matka dziecka traci pracę i nie jest w stanie utrzymać dziecka, sąd może przychylić się do wniosku i zasądzić zwiększenie kwoty alimentacyjnej. Wszystko zależy od okoliczności, to sąd oceni, czy rzeczywiście istnieje potrzeba zwiększenia świadczeń alimentacyjnych wypłacanych przez drugiego rodzica. Oczywiście większa ilość dzieci pochodzących z innego związku nie jest powodem, do zwiększenia alimentów. W tym przypadku sprawy związane z alimentami są bardzo delikatne, sąd musi dokładnie przeanalizować sytuację matki oraz drugiego rodzica i dopiero wtedy podjąć decyzję czy faktycznie podwyższyć kwotę alimentów.

Warto wynająć prawnika

W takich sytuacjach dobrze mieć pod ręką prawnika, który pomoże rozwiązać problem i jednocześnie udzieli właściwej porady prawnej. Sprawy alimentacyjne w bardzo wielu przypadkach są skomplikowane. Na pewno osoba starająca się o podwyższenie alimentów płaconych na malucha nie jest na z góry straconej pozycji, ale wiele zależy od sytuacji finansowej osoby płacącej. Jeśli sąd uzna, że rodzic może płacić większe alimenty, to apelacja nie pomoże, trzeba się liczyć ze zdaniem sądu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij