Adwokat od narkotyków - jak może pomóc oskarżonemu w sprawie narkotykowej

Adwokat od narkotyków – jak może pomóc oskarżonemu w sprawie narkotykowej?

Obowiązujące w Polsce przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wskazują na nielegalność posiadania środków odurzających lub substancji psychotropowych. Co zrobić, kiedy zatrzyma nas policja w związku z posiadaniem zakazanych substancji odurzających i w jaki sposób może nam pomóc w takiej sytuacji adwokat od narkotyków?

Kiedy posiadanie narkotyków jest zabronione?

Regulacje prawne uznają posiadanie narkotyków za niedozwolone kiedy ma to miejsce wbrew przepisom ustawy. Przepisy dopuszczają używanie środków odurzających oraz substancji psychotropowych w ściśle określonych sytuacjach, m.in. w celach medycznych lub przeprowadzenia badań. Karalne jest zarówno posiadanie jak i produkcja narkotyków, uprawa, wprowadzenie narkotyków do obrotu, udzielanie osobom trzecim lub nakłanianie.

Co zrobić w sytuacji zatrzymania w związku z narkotykami?

Kiedy trafimy w ręce organów ścigania w związku narkotykami, należy postarać się o niezwłoczny kontakt z adwokatem. Prawnik specjalizujący się w tej dziedzinie będzie dążył do kontroli zasadności, legalności oraz prawidłowości zatrzymania, udzieli niezbędnych wskazówek co do proponowanej linii obrony. Adwokat od narkotyków może działać już od początku postępowania karnego (adwokat-krzyzak.pl), będzie służył wsparciem zarówno merytorycznym, jak i psychicznym. W takiej sytuacji często niezbędna jest pomoc rodziny lub znajomych zatrzymanego, którzy umożliwią szybki kontakt z pełnomocnikiem.

W jaki sposób może pomóc adwokat od narkotyków?

Ważne, że polskie ustawodawstwo nie wprowadza wartości granicznych, które określają jaka ilość narkotyku jest zabroniona, w związku z powyższym możemy zostać zatrzymani przez policję nawet za posiadanie tzw. śladowych ilości. Dla niektórych pozornie błaha sprawa może przybrać niekorzystny przebieg. Rolą adwokata w sytuacji zatrzymania, przedstawienia zarzutów, postawienia w stan oskarżenia jest czuwanie na bieżąco nad przebiegiem postępowania karnego.

Niezwykle istotne znaczenie ma jak najszybszy kontakt z prawnikiem, ponieważ już porada prawna może wpłynąć bezpośrednio na dalszy tok przebiegu sprawy. Aktywny udział adwokata od narkotyków, w wykonywanych z udziałem podejrzanego czynnościach procesowych, zdecydowanie zwiększa szansę na pomyślny, dalszy przebieg postępowania. Rzetelny pełnomocnik m.in. skrupulatnie analizuje zgromadzony materiał dowodowy, kwestionuje wiarygodność pomówień, składa niezbędne wnioski dowodowe. Wdrożona linia obrony, argumentacja jest zawsze uzależniona od okoliczności konkretnej sprawy, kwalifikacji prawnej czynu. W sytuacji, w której zostanie skierowany akt oskarżenia do sądu, adwokat dąży do uniewinnienia lub uzyskania najłagodniejszego wymiaru kary.

Czym może skutkować przedstawienie zarzutu o posiadanie narkotyków?

W polskich regulacjach prawnych wysokość kary za posiadanie narkotyków jest uzależniona od ilości zabezpieczonego materiału dowodowego, zazwyczaj jest to kara do 3 lat pozbawienia wolności. Przepisy, wykładnia oraz orzecznictwo przewidują zaostrzoną odpowiedzialność (do 10 lat pozbawienia wolności) za posiadanie środka lub substancji w znacznej ilości, czyli takiej, która mogłaby jednorazowo zaspokoić potrzeby co najmniej kilkudziesięciu osób.

Złagodzona odpowiedzialność (grzywna, ograniczenie wolności, pozbawienie wolności do 1 roku) występuje wobec sprawców, u których stwierdzono, że popełnili czyn mniejszej wagi. Trzeba pamiętać, że znaczenie ma nie tylko ilość zabezpieczonego narkotyku, ale również m.in. tzw. społeczna szkodliwość czynu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij