Co oznacza wspólność majątkowa w małżeństwie?

Co oznacza wspólność majątkowa?

Związek małżeński to nie tylko decyzja dwójki osób na kilka lat, którą później od tak można podważyć. Okazuje się, że związek małżeński jest zgodny z przepisami. Przez to jest on zatwierdzany w urzędzie stanu cywilnego. Przez to dane małżeństwo, małżonkowie, decydują się na wspólność majątkową. Co ona dokładnie oznacza?

Warto pamiętać, że dotyczy ona wszystkich przedmiotów majątkowych nabytych w czasie trwania małżeństwa przez 2 małżonków bądź tylko 1. Zawsze stanowi to wspólny majątek. Nie ma więc znaczenia, czy przez pomysł na biznes, tylko jeden małżonek uzyskał wspaniałe wynagrodzenie, dom, a zarazem poduszkę finansową. Gdy posiada współmałżonka, to musi zawsze pamiętać, że jego własność to tylko połowa. Jest to zgodne z kodeksem rodzinnym.

W ramach wspólności majątkowej wliczane są:

Wspólność majątkowa uwzględnia takie przedmioty majątku, jak:

  • dochody z majątku wspólnego
  • kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie
  • środki zgromadzone na rachunku otwartym bądź pracowniczym funduszu emerytalnym małżonków

To dokładnie oznacza, że majątek w małżeństwie jest wspólny. Z tego względu małżonkowie mogą z takich dóbr korzystać w odpowiednim zakresie, przecież stają się współwłaścicielami. Ale warto podkreślić, że we wspólności ustawowej wyodrębnić można majątek osobisty. Są to przedmioty nabywane przed powstaniem wspólności ustawowej, poprzez dziedziczenie. Wliczają się tutaj jeszcze przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za doznane krzywdy bądź uszkodzenie ciała, prawa autorskie i prawa pokrewne czy przedmioty majątkowe zdobywane za składniki majątku osobistego.

Zakończenie wspólności majątkowej w małżeństwie

Wspólność majątkowa - kiedy koniec?

Wspólność majątkowa może zostać zakończenia na podstawie rozwodu. Wtedy małżonkowie decydują się na zniesienie współwłasności bądź na podział majątku wspólnego. W takim momencie sąd stara się dokładnie ustalić, jak należy podzielić ten majątek wspólny.

Następuje to zgodnie z przepisami, które mogą również ustalić winnego rozwodu. W takim momencie sąd jest w stanie przyznać większą część majątku, a nawet całą, tylko dla jednego współmałżonka.

Przepisy w małżeństwie

Widać więc, że przepisy dotyczące małżeństwa są dokładnie określone. I jeśli współmałżonkowie starają się do nich stosować, to nie tylko przyczyniają się do budowania związku. Ale mogą być jeszcze pewni, że czynią to zgodnie z aktualnymi przepisami prawa.

Czasami w małżeństwie może dochodzić do pewnych problemów, mniejszych i większych. Na przykład jeden współmałżonek znęca się fizycznie bądź psychicznie nad drugim. Innym razem już w małżeństwie pojawiają się dzieci. I tutaj rodzice muszą stosować się do jeszcze dalszych przepisów, na przykład związanych z bezpiecznym wychowywaniem swoich dzieci. W przeciwnym razie prawa rodzicielskie mogłyby zostać im odebrane.

Jakie przepisy w małżeństwie - wspólność majątkowa

To dobrze, że w naszym kraju pojawiają się takie przepisy, które są dokładnie analizowane. Dodatkowo policja, jak i inne instytucje starają się dokładnie sprawdzać czy małżonkowie i rodzice stosują się do nich w pełni. Nie stanowią one dla nas ograniczenia, lecz tak naprawdę ochronę i właśnie w taki sposób powinniśmy na nie patrzyć. Jeśli tak będzie, to po pewnym czasie osiągniemy jeszcze większą radość. Przekonamy się przecież, że nasze małżeństwo jest bardzo silne, a przepisy prawne również mają na to wpływ.

Podsumowanie: Przekonaliśmy się, na czym polega wspólność majątkowa. Jeśli więc decydujemy się na małżeństwo, to przestajemy już myśleć kategorią ja. Przecież już nasze dobra materialne nie są tylko nasze, lecz należą również do naszego partnera.

Gdy o tym nie zapominamy, to zawsze możemy przyczyniać się do poprawy relacji między sobą. Stanowi to ogromne wyzwanie, natomiast jest możliwe. Wystarczy tylko pielęgnować odpowiednie cechy charakteru, dobrze o sobie myśleć, nawzajem troszczyć się o siebie. I przez cały czas być wobec siebie szczerym, godnym zaufania. Mamy wtedy całkowitą pewność, że małżeństwo jest silne i nigdy nie będziemy chcieli decydować się na jego zakończenie. Do końca życia będziemy w nim trwali, dając tym dowód, że zostaliśmy do siebie stworzeni i nie chcemy swojej decyzji nigdy cofnąć.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij