Co to jest upadłość konsumencka, na czym polega?

Temat upadłości konsumenckiej jest szeroko omawiany już od dłuższego czasu i zyskuje na popularności, zwłaszcza wśród osób, znajdujących się w poważnych kłopotach finansowych. Dla wielu wydaje się to rozwiązanie problemu długów, ale czy tak jest rzeczywiście? Do kogo w ogóle skierowana jest możliwość ogłoszenia upadłości? Jakie warunki trzeba spełniać? Podpowiadamy.

Co to jest upadłość konsumencka?

Według prawa upadłość konsumencka to możliwość redukcji lub umorzenia zadłużenia, która przysługuje osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Aby do tego doszło, musi zostać złożony wniosek do sądu przez samego dłużnika, w celu wszczęcia postępowania upadłościowego. Wniosek ten musi zostać dobrze przygotowany i wykazać całkowitą niewypłacalność danej osoby, bez możliwości uregulowania zaległości wobec wierzycieli.

Temat upadłości konsumenckiej jest obecnie bardzo popularny i wielu ludzi wyszukuje informacji na ten temat. Niewiele osób w końcu wie, jak właściwie wygląda to w praktyce i kto w ogóle może liczyć na taką możliwość. Warto wiedzieć, że upadłość konsumencka to temat opisywany przez prawników, m.in. na www.upadlosckonsumencka.expert – czytając fachowe porady, można poszerzyć swoją wiedzę i zorientować się, jak wygląda cała procedura.

Upadłość konsumencka – warunki

Samo posiadanie zadłużenia nie kwalifikuje jeszcze do wszczęcia postępowania upadłościowego. Ustawa Prawa Upadłościowe dokładnie określa przesłanki umożliwiające ogłoszenie upadłości, dlatego, zanim zacznie się myśleć o takim rozwiązaniu, dobrze jest wiedzieć, kto w ogóle może zgłosić się do sądu.

Aby móc liczyć na upadłość konsumencką, należy wykazać swoją niewypłacalność, to jest całkowitą utratę zdolności regulowania zobowiązań wobec wierzycieli, a także brak możliwości utrzymania siebie i rodziny. Co więcej – trzeba udowodnić, że jest to sytuacja trwała, a nie przejściowa. Dłużnik musi też przedstawić powody kłopotów finansowych, które nie powinny wynikać z jego rażącego niedbalstwa lub być wynikiem umyślnego działania. Dodatkowo o upadłość można ubiegać się raz na 10 lat, sąd oddali więc wniosek, jeżeli podobne zgłoszenia zostały zarejestrowane w przed upływem tego terminu.

Ostatnio przepisy prawa zostały nieco zliberalizowane – w tym momencie, każdy wniosek o upadłość konsumencką sprawdzany jest indywidualnie. Tak więc sąd może, ale nie musi przychylić się do zgłoszenia, biorąc pod uwagę wiele różnych czynników z życia dłużnika.

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Chcąc ubiegać się o upadłość konsumencką, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w sądzie rejonowym, właściwym dla miejsca zamieszkania. Oprócz takich standardowych informacji, jak imię i nazwisko, miejsce zamieszkania czy pesel, konieczne jest także wykazanie okoliczności, przez które stara się o upadłość, opisanie stanu majątkowego dłużnika, a także wypisanie wszystkich wierzycieli i wierzytelności wraz z terminem spłaty. Sąd sprawdza wniosek i przesłanki, a następnie albo odrzuca pismo, albo wszczyna postępowanie upadłościowe.

Jak wygląda postępowanie upadłościowe?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie polega po prostu na sądownym umorzeniu długów – zadaniem sądu jest pomoc dłużnikowi w spłacie jego zobowiązań, co czego potrzebny jest dokładny wykaz majątku wnioskującego. Wszystko, co posiada, z kilkoma wyjątkami, wchodzi w skład masy upadłościowej, która podlega późniejszej licytacji. Kwota z niej uzyskana jest rozdzielana pomiędzy wierzycieli. Jeżeli suma ta wystarczy na spłatę wszystkich zobowiązań – sprawa jest zakończona, jeżeli nie, wówczas sąd ustala dodatkowy plan spłaty reszty zobowiązań, który jednak nie może być dłuższy nic 3 lata. W niektórych przypadkach sąd może oddalić plan spłaty lub umorzyć resztę niespłaconego zadłużenia.

Upadłość konsumencka – konsekwencje

Konsekwencją upadłości konsumenckiej jest ogłoszenie bankructwa. Majątek zadłużonego zostaje sprzedany, a on sam zaczyna nowe życie od zera, ale bez wiszących nad nim zaległości.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij