Jak pandemia zmieniła naszą pracę i życie

Jak pandemia zmieniła naszą pracę i życie?

Rok 2020 pokazał nam, w jak złudnym poczuciu bezpieczeństwa żyliśmy do tej pory. W ciągu zaledwie kilku tygodni, a następnie kolejnych miesięcy, wiele aspektów naszego życia uległo całkowitej metamorfozie. Kryzys dotknął nas bowiem nie tylko pod kątem zdrowotnym, ale przede wszystkim gospodarczym, a także społecznym. Co zmieniła pandemia w naszym życiu i pracy?

Home office – popularyzacja pracy zdalnej

Jedną z najważniejszych zmian, która dotknęła wielu, stała się popularyzacja pracy zdalnej. Bardzo dużo przedsiębiorstw musiało podjąć decyzję o oddelegowaniu pracowników do wykonywania swoich obowiązków z domu. W dobie COVID 19 home office stało się często nie tylko korzystną alternatywą, ale koniecznością. Co ciekawe, okazuje się, że aż 88 procent przedsiębiorstw chce pozostać przy tej formie pracy także po zakończeniu pandemii.

A przecież do tej pory praca zdalna była popularna raczej wśród freelancerów i branż działających w sektorze IT. Wcześniej taki tryb pracy nie był zbyt chętnie propagowany przez pracodawców. Sytuacja uległa jednak dużej zmianie i całkiem możliwe, że firmy faktycznie będą chętniej i coraz częściej decydować się na taką formę współpracy. Tym bardziej w obliczu tego, że sytuacja z pandemią może się powtórzyć.

Przebranżowienie – odpowiedź na zmiany na rynku pracy

Kolejną rzeczą, którą na wielu z nas wymusiła pandemia, jest przebranżowienie. Niestety wraz z kolejnymi lockdownami, wiele przedsiębiorstw po prostu zbankrutowało. Sprawa dotyczy szczególnie tych miejsc pracy, które zostały najpierw częściowo, a później całkowicie zamknięte. Najmocniej ucierpiała branża HoReCa, eventowa oraz branże fitness & wellness, a także rozrywkowa. Niestety, ich aktualna sytuacja nadal nie wygląda zbyt optymistycznie. Dlatego wiele osób z nimi związanych, w najbliższej przyszłości będzie musiało się przebranżowić lub już tego dokonało.

Z jednej strony taka sytuacja jest często związana z życiowymi dramatami, z drugie jednak pozwala budować bardziej elastyczne podejście do wykonywanego zawodu. Dużą pomocą w zmianie swojej profesji jest na pewno popularyzacja szkoleń online, które pozwalają na zdobycie nowych kompetencji zawodowych, a nawet umożliwiają całkowitą zmianę wykonywanego zawodu.

Cyfryzacja życia

Tym, na co najbardziej wpłynęła pandemia, to wielowymiarowa cyfryzacja naszego życia – również tego prywatnego. Spędzanie czasu wolnego i rozrywka stała się bowiem bardziej cyfrowa niż kiedykolwiek wcześniej. Kino musieliśmy zamienić na internetowe platformy telewizyjne typu Netflix czy HBO GO. Jeśli dodamy do tego home office i nauczanie zdalne dzieci, to olbrzymia część naszego życia odbywa się aktualnie w sferze online.

O tym, jak COVID 19 wpłynął na rynek pracy, czyniąc go bardziej cyfrowym, można dokładniej przeczytać na https://www.profinfo.pl/blog/. Znajdziemy tam również informacje, omawiające dokładnie aspekty prawne pandemii oraz jej wpływu na prowadzenie biznesu i nie tylko! Z pewnością rok 2020 zapisze się w pamięci nas wszystkich. I tak jak zapowiadał sam premier Morawiecki, który mówił, że świat po kryzysie już nie będzie taki sam. Już dzisiaj widzimy, że pandemia faktycznie zmieniła sposób naszego funkcjonowania, bo to właśnie ona przeniosła olbrzymią część naszego życia prywatnego i zawodowego do rzeczywistości wirtualnej.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij