Czy można obniżyć wysokość alimentów na dziecko?

Po rozwodzie najczęściej jeden z rodziców wpłaca alimenty na dziecko. Ich wysokość ustalana jest przez sąd. Czy jednak można je obniżyć? Tak, jest to możliwe, ale tylko w określonych sytuacjach. Sprawdź, kiedy można zmniejszyć wysokość płaconych alimentów!

Kiedy można obniżyć alimenty?

Raz zasądzona kwota alimentów nie musi być stała. Może się zmieniać, ale tylko na skutek wyroku sądu. Wobec tego osoba zobowiązana do płatności alimentów nie może samodzielnie zmienić ich wysokości, ale wpierw musi skierować sprawę do sądu.

Obniżenie wysokości alimentów możliwe jest wtedy, gdy dojdzie do zaistnienia określonych przesłanek. Zgodnie z zapisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wysokość alimentów powinna:

  • pokrywać potrzeby osoby uprawnionej

  • uwzględniać możliwości zarobkowe oraz majątkowe zobowiązanego

Gdy dojdzie do trwałych i istotnych zmian w tych potrzebach oraz możliwościach, wówczas można wnioskować o obniżenie alimentów.

Co może być przesłanką do obniżenia wysokości alimentów?

W przepisach nie znajdziemy dokładnego wykazu sytuacji, jakie mogą być podstawą do obniżenia wysokości alimentów, ponieważ podlegają one każdorazowej interpretacji przez sąd.

Przykładowymi przesłankami, które mogą pozwolić na obniżenie wysokości alimentów, są:

  • poważna choroba albo uraz osoby zobowiązanej, dlatego nie jest ona w stanie podejmować działalności zarobkowej, musi wydawać środki na własne leczenie, rehabilitację

  • utrata pracy przez osobę zobowiązaną, lecz tylko wtedy, gdy doszło do niej nie z jej winy

  • otrzymanie przez osobę uprawnioną znacznej darowizny albo spadku

  • obniżenie potrzeb osoby uprawnionej do otrzymywania alimentów

  • wejście osoby uprawnionej do alimentów w związek małżeński

  • wejście zobowiązanego w związek małżeński

  • urodzenie się dziecka osobie zobowiązanej

Jak przygotować pozew o obniżenie alimentów?

Aby obniżyć wysokość alimentów, konieczne jest złożenie w sądzie pozwu o obniżenie wysokości alimentów. Pozew ten powinien uwzględniać obecną sytuację zobowiązanego oraz przyczyny, dla których chce on obniżyć wysokość alimentów wraz z proponowaną kwotą.

Pozew o obniżenie wysokości alimentów może być również przygotowany przez prawnika, który dokładnie zapozna się z sytuacją swojego klienta i pomoże mu we wszystkich formalnościach dotyczących sądowego obniżenia alimentów.

Osobom chcącym znaleźć specjalistów jak adwokaci Gliwice – https://jpm-adwokaci.pl/ gwarantuje dostęp do sprawdzonych kancelarii, w których można otrzymać fachową pomoc w przypadku alimentów. Z adresami kancelarii adwokackich w Gliwicach można zapoznać się online.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij