Inne warunki w zatrudnianiu pracowników tymczasowych

W obecnych czasach osoby pracujące w ramach zatrudnienia tymczasowego nie mają lekkiego życia. Warto pamiętać, że najczęściej problemy z pracą tymczasową dotyczyły kobiet, które spodziewały się dziecka. Pracodawcy nagminnie wykorzystywali swoją pozycję, aby w ramach obowiązującego prawa rozwiązywać umowy, ponieważ praca tymczasowa jak sama nazwa wskazuje, dotyczy jedynie określonego terminu, a pracodawca nie jest zobowiązany przedłużyć umowę ze swoim pracownikiem.

Na szczęście w takim profilu zatrudnienia nastąpiły nie tak dawno, bo 7 kwietnia poważne zmiany, które mają na celu chronić pracowników tymczasowych. Oczywiście najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest ochrona pracujących kobiet w ciąży. Nowelizacja całej ustawy określa większą ochronę kobiet, które spodziewają się w najbliższym czasie dziecka.

Nowe przepisy gwarantują kobiecie automatyczną możliwość przedłużenia umowy, która będzie nakazem dla pracodawcy, do czasu porodu. Pracodawca nie będzie miał możliwości obejść artykułu 177 Kodeksu Pracy, który określa wszystkie zobowiązania wobec pracownika.

Kobiety bardziej chronione

Dzięki nowelizacji osoba pracująca tymczasowo uzyskuje także prawo do zasiłku macierzyńskiego bezpośrednio po porodzie, co jest bardzo ważne dla kobiety, która musi opiekować się dzieckiem i nie może przez pierwsze miesiące podjąć zatrudnienia. Zmieniają się także okresy związane z wykonywaniem samej pracy, ponieważ pracownik może być skierowany do jednego pracownika, na czas nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy.
Sprawia to, że po upływie tego czasu, pracodawca może zadecydować czy przyjmuje pracownika na stałe, czy też rozwiązuje z nim umowę. Oczywiście pracownik tymczasowy posiada pełnie praw i dzięki temu może liczyć na zatrudnienie, co jest bardzo ważne w życiu takiego pracownika. Przepisy nie tylko regulują, ale także nadzorują pracę u danego pracodawcy. Po zmianie przepisów pracodawca posiada nowe obowiązki związane z prowadzeniem ewidencji osób, które wykonują pracę tymczasową na podstawie umowy o pracę czy też innych umów prawa cywilnego.

Zmiana uprawnień

Ustawa działa od 1 czerwca 2017 roku, co sprawia, że już dzisiaj pracownicy tymczasowi posiadają większe niż poprzednio uprawnienia, które pomogą uzyskać zatrudnienie. Należy pamiętać, że nadzór i pełne sprawdzanie wszystkich rzeczy nastąpi od 1 stycznia 2018 roku, ale już dzisiaj osoby zatrudnione w ramach oferty pracy tymczasowej, mogą być spokojni o swoją przyszłość.
Warto zauważyć, że pracodawcy nie mają jak uchylić się od tego przepisu, ponieważ posiada on wiążącą postać prawną, dzięki czemu pracownik posiada większe przywileje niż w poprzednich latach. Warto dodać, że mimo wszystko czas pracy tymczasowej, może zostać skrócony, jeśli pracodawca stwierdzi, że okres próbny skończył się szybciej, niż określał termin i zobowiąże się, do zatrudnienia pracownika oferując mu umowę o pracę.

Pracodawca decyduje

W takim rozwiązaniu, jest to nic innego jak wola pracodawcy, który zobowiązał się zatrudnić pracownika i wtedy automatycznie pracownik podejmuje stałą pracę, pomijając dalszą część okresu pracy tymczasowej. Przepisy nie działają w odwrotnym kierunku, dzięki czemu pracodawca nie może skrócić czasu pracy zawartego w umowie tymczasowej i zwolnić pracownika, jeśli nie naruszył on zasad umowy.
Osoba zatrudniająca jest zobowiązana do przestrzegania przepisów Kodeksu Pracy, inaczej pracodawca może być pociągnięty do odpowiedzialności, a pracownik może starać się o odszkodowanie, jeśli pracodawca naruszy przywileje pracownika.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij