Umowa o pracę na czas nieokreślony – ważne informacje

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest formą zatrudnienia, która wielu kojarzy się ze stabilnością i wymarzonym rozwiązaniem. Podkreślić jednak trzeba, że posiada ona tak samo wielu zwolenników, co przeciwników. Kodeks pracy posiada ścisłe wytyczne, dotyczące tej formy zatrudnienia, a ich przestrzeganie kontrolowane jest przez Państwową Inspekcję Pracy.

Artykuł powstał we współpracy z kancelarią adwokacką Tomasz Giziński

We wszystkich problematycznych sytuacjach, wspomoże nas adwokat. Prawo pracy jasno określa sytuacje, które są łamaniem Twoich praw.

Atuty umowy o pracę na czas nieokreślony

Przed jej podpisaniem, warto skonsultować jej treść, a w tym pomoże nam kancelaria. Prawo pracy określa bowiem treść takich umów.

#1 Długi okres wypowiedzenia – wiąże się to z możliwością zaplanowania najbliższych tygodni, a nawet miesięcy. Zazwyczaj stosowany jest termin dwóch tygodni, jednak może być on dowolnie przedłużany, podczas indywidualnych pertraktacji pracownika z pracodawcą. Dodatkowo po przepracowaniu 1 roku, czas ten zwiększa się do miesiąca, a po trzech latach, do 3 miesięcy. Długi okres wypowiedzenia sprawia, że czujemy stabilność, a w razie wypowiedzenia, mamy odpowiednią ilość czasu, niezbędną do znalezienia pracy w innym miejscu

#2 Konieczność określenia przyczyny wypowiedzenia – w przypadku umowy o pracę, na czas nieokreślony, w celu wypowiedzenia pracownikowi umowy, niezbędne jest podanie przyczyny. To zdecydowanie uniemożliwia pozbycie się dobrego pracownika, bez powodu. Tu najczęściej powodem zwolnienia okazuje się redukcja etatów lub zawinienia pracownika

#3 Stabilność finansowa – umowa na czas określony daje nam możliwość zaciągnięcia kredytu. Wówczas zwiększa się nasza wiarygodność kredytowa dla banku i śmiało możemy starać się o kredyt hipoteczny, czy jakikolwiek inny

#4 Odprawa – w przypadku tej formy umowy, obowiązuje nas odprawa. jej wysokość określana jest w kodeksie pracy i jeśli tylko rozstanie z firmą nie wychodzi z naszej inicjatywy, to odprawa jest stałym atutem tej formy zatrudnienia

#5 Podwyżka – każdy pracownik z długoletnim stażem może liczyć na zwiększenie pensji podstawowej. Wiąże się to z tematem inflacji oraz regulacji prawnych. Odpowiednie ustawy bowiem regulują wysokość wynagrodzenia podstawowego, które wypływa na wzrost płacy w każdym sektorze.

Minusy umowy o pracę na czas nieokreślony

#1 Przywiązanie do jednego pracodawcy na długi okres – sprawia także, że możemy wypaść z rynku pracy. po wielu latach w jednej firmie, może okazać się, że ciężko będzie nam znaleźć zatrudnienie ze względu na nasz wiek i doświadczenie

#2 Mniejsza mobilność – umowa na czas nieokreślony posiada długi okres wypowiedzenia co jest zazwyczaj jej korzyścią, jednak w wielu przypadkach może być problemem. W przypadku otrzymania korzystniejszej propozycji, trudniej nam pożegnać poprzedniego pracodawcę

W niektórych sytuacjach pomocna okazuje się kancelaria prawa pracy. Polubowne rozwiązanie problemu jest bowiem często możliwe.

Podsumowanie

Jak wynika z naszego zestawienia umowa o prace na czas nieokreślony, zawsze posiada więcej plusów, niż minusów. Jednak, aby być w pełni zadowolonym z takiej formy zatrudnienia, wskazane jest rozpoczęcie współpracy w innej formie, na przykład na zleceniu. Daje nam to możliwość oceny stanowiska i firmy, a także zadowolenia ze współpracy.

Problemy z pracodawcą

Problemy z pracodawcą wbrew pozorom zdarzają się często. Dotyczą one zasad przestrzegania kodeksu pracy, a więc godzin, wypłat, czy zasad BHP. Wszystkie te elementy mają ogromny wpływ na nasze zadowolenie z pracy. Łamanie praw pracowników, jest bezpośrednim sygnałem do działania.

Wówczas mamy kilka możliwości. Oczywiście polecane jest tu powiadomienie Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), pomocny okazuje się również adwokat. Prawo pracy przewiduje możliwość uzyskania bezpłatnej pomocy prawnej, właśnie z PIP.

Nie musimy też obawiać się konsekwencji, bowiem wszystkie zobowiązania w celu dopełnienia warunków umowy, to jest podpisanie umowy, wypłacenie środków, opłacanie składek, czy udzielanie urlopu, leżą na barkach pracodawcy. W przypadku ich niedopełnienia, to pracodawca odpowiada przed PIP i to na niego nałożone zostaną kary finansowe.

Warto tez zasięgnąć opinii specjalisty, w tym celu służy nam kancelaria. Prawo pracy przewiduje bowiem, że to na Twoich barkach leży udowodnienie istnienia stosunku pracy, na który nie została zawarta umowa pisemna.

Przykład

Pracę zaczynasz bez podpisania jakiejkolwiek umowy, pracodawca nie wypłaca Ci należnych pieniędzy – zgłaszasz się do PIP, gdzie przedkładasz dowody swojej pracy. Pracodawca po kontroli otrzymuje do 30 tysięcy grzywny i sądowe zobowiązanie do wypłacenia należności, podczas gdy TY nie ponosisz żadnych konsekwencji.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, rozwiąże je adwokat. Prawo pracy umożliwia Ci uzyskanie bezpłatnej porady.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij