Jak wymówić umowę OC?

Podpisanie umowy z ubezpieczycielem jest ważnym elementem, zwłaszcza jeśli mówimy o obowiązkowych umowach OC.

Pomimo faktu, że tego typu ubezpieczenia najczęściej ważne są 12 miesięcy, są pewne przypadku, które pozwalają użytkownikowi na wypowiedzenie takiej umowy. Nie zawsze jest to możliwe, ale jeśli zamierzamy zmienić ubezpieczyciela, to powinniśmy szybko załatwić wszystkie formalności, aby nie narazić się na płacenie dodatkowych kar, jakie mogą się pojawić przy bezpodstawnym zerwaniu umowy z określonym ubezpieczycielem. Dlatego w sytuacji, gdy chcemy faktycznie wypowiedzieć OC, powinniśmy przyjrzeć się warunkom umowy i poszukać możliwości wypowiedzenia umowy, ale bez żadnych konsekwencji. Jeśli zawieramy umowę OC przez internet lub za pomocą telefonu, to z takiej usługi możemy zrezygnować pod warunkiem, że nie upłynęło jeszcze 30 dni od zawarcia umowy.

Nie wszystkich dotyczy termin

Terminy, nie dotyczą co prawda osób prowadzących firmę, tylko klientów indywidualnych i należy o tym pamiętać, ponieważ w przeciwnym razie narazimy się na problemy. Wypowiedzenie umowy jest też możliwe w przypadku gdy kupujemy używany samochód.
W takich wypadkach nie musimy nawet informować o powodach zerwania umowy, tylko ją zerwać i to bez żadnych konsekwencji prawnych czy finansowych, pod warunkiem, że dana umowa była dołączona do zakupionego samochodu. Najłatwiej wypowiedzieć umowę, jeśli jest ona automatycznie przedłużona, wtedy unikamy między innymi zdublowania polis, co chroni nas przed poważnymi kosztami. Jeśli więc spełniamy przynajmniej jeden z wyżej wymienionych warunków, to rzeczywiście możemy wypowiedzieć umowę, nie martwiąc się o ewentualne konsekwencje naszej decyzji. Gdy już jesteśmy gotowi na złożenie wypowiedzenia, to musimy stworzyć konkretne pismo, a w samym dokumencie zawrzeć takie dane jak imię, nazwisko, adres zamieszkania, a także numer naszej polisy okres, w którym obowiązuje nas ubezpieczenie, markę i model pojazdu, jaki jest ubezpieczony oraz numer rejestracyjny samochodu.

Przepisy działają na naszą korzyść

Jeśli znamy się na przepisach, warto odwołać się do art. 28 ust. 1 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2003 r. nr 124 poz. 1152 z późniejszymi zmianami). To najważniejsze punkty, które pozwalają nam uregulować wszystkie kwestie związane z polisami OC. Pamiętajmy, że w niektórych przypadkach wzory umów związanych z odstąpieniem od OC, są podawane na stronach ubezpieczyciela, w ten sposób nie pomylimy się i jeszcze szybciej załatwimy formalności.
Pamiętajmy, aby wszystko załatwić tak, aby dokumenty dotarły przynajmniej na dzień przed upływem ważności określonej umowy. Terminy są bardzo ważne w przeciwnym razie, nasze odstąpienie nie zostanie uznane.

Warto wiedzieć co robić

Jeśli dokument był podpisywany przez poprzedniego właściciela samochodu, to w tym wypadku nie musimy się o nic martwić, ponieważ nie obowiązują nas żadne terminy i możemy spokojnie złożyć wypowiedzenie bez obaw o odrzucenie wniosku.
Umowa OC jest zawsze obowiązkowa, dlatego, nawet jeśli wypowiadamy ją formalnie u jednego ubezpieczyciela, musimy, od razu podpisać drugą w przeciwnym razie nie będzie ciągłości OC, a za to grozi już odpowiedzialność finansowa. Osoba korzystająca z ubezpieczeń musi znać warunki, na jakich podpisuje dany dokument, po to, aby nie odpowiadać prawnie za niedopatrzenie i niezrozumienie warunków umowy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij