Jak założyć polską firmę w Niemczech?

Jak założyć polską firmę w Niemczech?

Marzysz o swojej działalności gospodarczej? Zależy Ci na tym, aby założyć firmę, która będzie generować duże zyski? W takiej sytuacji polecamy rozważyć otworzenie firmy poza granicami naszego państwa – na przykład w Niemczech. Jak założyć polską firmę w Niemczech? Podpowiadamy w poniższym artykule.

  1. Polska firma w Niemczech – jak założyć swoją działalność gospodarczą?
  2. Jak wygląda rozliczenie podatku polskiej firmy działającej w Niemczech?

Coraz więcej osób decyduje się na zakładanie firm poza Polską. Najpopularniejszym kierunkiem aktualnie są Niemcy. Zastanawiasz się nad otwarciem swojej działalności gospodarczej w Niemczech? Jak to zrobić? Czy założenie firmy w Niemczech jest trudne? Szczegóły na ten temat znajdziesz w dzisiejszym artykule. Już teraz zapoznaj się z jego treścią.   

Polska firma z Niemczech – jak założyć swoją działalność gospodarczą?

Mieszkasz w Niemczech i marzysz o swojej własnej działalności gospodarczej? Czy założenie polskiej firmy w Niemczech jest trudne? Okazuje się, że nie! Wystarczy wykonać wszystkie formalności, dzięki którym nasza działalność zostanie dodana do oficjalnego rejestru. Jeśli jednak potrzebujesz wsparcia w tym zakresie, aby mieć pewność, że wszystko zostanie prawidłowo wykonane, możesz skorzystać z pomocy doświadczonego radcy prawnego. Pamiętaj, aby wybrać takiego specjalistę, który ma odpowiednie doświadczenie i wiedzę. Dobry radca prawny to również taki, który oferuje kompleksowe wsparcie podczas zakładania własnej firmy poza granicami Polski.

Aby móc założyć firmę na terenie Niemiec, musisz spełnić kilka warunków. Po pierwsze trzeba mieć odpowiedni lokal. Jeśli nie potrzebujesz stacjonarnego miejsca, możesz także skorzystać z tak zwanego biura wirtualnego. Chodzi o to, aby firma miała po prostu adres, który jest niezbędny do rejestracji działalności.

Kolejny warunek to konto bankowe. Jeśli jeszcze go nie masz, koniecznie je otwórz. Możesz to zrobić w każdej placówce lub przez Internet. Pamiętaj jednak, że banki w Niemczech nierzadko wymagają meldunku na terenie ich kraju.

Do rejestracji swojej działalności gospodarczej będziesz potrzebował także kilku dokumentów. Po pierwsze będziesz musiał udać się do Izby Rzemieślniczej – dotyczy tych zawodów, które są objęte obowiązkiem zapisu na specjalnej liście rzemieślników. Następnie konieczne będzie udanie się do urzędu do spraw gospodarki. Na miejscu trzeba wypełnić formularz i odpowiedzieć na pytania zadane przez urzędnika. Ostatni krok to zapłacenie na miejscu lub przelewem za rejestrację. Założenie firmy średnio kosztuje 20 euro – cena może różnić się w zależności od tego, w jakiej miejscowości rejestrujemy swoją działalność gospodarczą.

W przypadku polskiej firmy, która ma działać na terenie Niemiec, pamiętaj o tym, aby mieć przy sobie dowód osobisty albo paszport, a także umowę najmu lokalu. Warto zadbać także o zaświadczenie potwierdzające prawo do przesiedlania się czy o niekaralności. Te dwa dokumenty są obowiązkowe w niektórych branżach. Jeśli natomiast chcesz wykonywać zawody rzemieślnicze, koniecznie zabierz ze sobą tak zwany dyplom mistrzowski.

A zatem, jeśli interesuje Cię polska firma w Niemczech, nie zwlekaj i już teraz umów się na wizytę u radcy prawnego. 

Jak wygląda rozliczenie podatku polskiej firmy działającej w Niemczech?

Prowadząc polską firmę w Niemczech, nie można zapominać także o takiej kwestii, jak rozliczenie podatku. Wpływ na metodę jego rozliczania ma oczywiście wysokość osiąganego rocznie obrotu. W przypadku wątpliwości związanych z rozliczaniem podatku czy zarządzaniem fakturami i dokumentami warto skorzystać z pomocy dobrego doradcy podatkowego. Jeśli interesuje Cię doradca podatkowy Kielce to miasto, w którym znajdziesz kilku świetnych specjalistów. Zanim jedna wybierzesz tego odpowiedniego, koniecznie sprawdź dokładnie jego ofertę oraz opinie pozostawione przez klientów, którzy już skorzystali z usług danego doradcy.

Jak wygląda sprawa rozliczania podatku przez polską firmę znajdującą się w Niemczech? W przypadku podatku VAT przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą w Niemczech, musi składać co miesiąc deklarację VAT. Czynność tę można wykonać bez konieczności wychodzenia z biura czy domu – wygodniejszym i szybszym sposobem jest złożenie deklaracji VAT elektronicznie. Po dwóch latach od otworzenia firmy natomiast właściciel będzie mógł złożyć albo roczną, albo kwartalną deklarację.

Warto również pamiętać o możliwości rozliczania podatku VAT tak zwaną metodą kasową. Z opcji tej mogą skorzystać Ci przedsiębiorcy, którzy w tym roku, w którym założyli działalność gospodarczą, nie przekroczyli 500 000 euro obrotu. To korzystne rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu będziesz musiał zapłacić podatek VAT dopiero wtedy, gdy dany kontrahent opłaci wystawioną przez Ciebie fakturę, a nie w dniu, kiedy zostanie ona ogólnie wystawiona.

Jak widać, nawet w niemieckim urzędzie skarbowym warto pamiętać, aby korzystać z pomocy radcy. W przeciwnym razie polski przedsiębiorca może popełnić wiele niepotrzebnych błędów. Taka pomoc przyda się również po to, aby zakładając niemiecką działalność gospodarczą oferującą usługi budowlane lub inne wszystko zrobić prawidłowo. Chociaż założenie działalności gospodarczej typu rejestracja polskiej firmy nie jest szczególnie skomplikowane, to jednak łatwo pominąć takie rzeczy jak ubezpieczenie społeczne czy inne formalności, o których trzeba pamiętać w ramach własnej działalności. Dotyczy to praktycznie wszystkich polskich firm działających za granicą w branży budowlanej lub innej. Świadczenie usług wymagające w Niemczech działalność gospodarczą jest na szczęście bardzo opłacalne, dlatego warto spróbować swoich sił. Przy zrealizowaniu zlecenia należy rozliczyć się prawidłowo, w czym pomoże profesjonalny doradca podatkowy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij