VAT to specjalny podatek od towarów i usług, który bezpośrednio dotyczy zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenta. Konsument musi bowiem kupując towar zapłacić również za VAT, który jest już w cenie danego produktu lub usługi. Przedsiębiorca natomiast jest zobowiązany z tego VAT-u się rozliczyć z urzędem skarbowym.

Prawo i ekonomia a podatek VAT

VAT jest podatkiem, którego wysokość jest zróżnicowana w zależności od rodzaju produktu lub usługi. Podstawowa stawka podatku VAT wynosi w Polsce 23%, zaś stawki obniżone to odpowiednio: 8% na przykład za roboty budowlano-montażowe czy niektóre usługi gastronomiczne, zaś 5% na produkty rolne czy książki.

Te obniżone stawki mają na celu wspieranie niektórych segmentów rynku. Przeważnie przedsiębiorcy są zobowiązani płacić 23% podatku, oczywiście w zależności od tego, co produkują.

Zwolnienie z podatku VAT

W niektórych sytuacjach przedsiębiorca nie musi uiszczać podatku VAT. W związku z tym może sobie pozwolić na niższe ceny swoich produktów lub usług. Jest to bardzo korzystna sytuacja, ponieważ pozwala biznesowi rozwijać się i nakładać mniejsze ceny na swoje produkty i usługi.

Branże zwolnione z VAT

Są specjalne branże, które automatycznie zwolnione są z odprowadzania podatku VAT. Są to na przykład: lekarze, dentyści, psychologowie, masażyści, czyli ogólnie mówiąc zawody związane ze służbą zdrowia, których usługi są potrzebne ludzkości. Prowadząc jakąkolwiek działalność gospodarczą należy zapoznać się z obowiązującymi w urzędzie skarbowym czy ZUS-ie terminami.

Pozwoli nam to zaoszczędzić sobie wiele czasu, a być może nawet niewłaściwej decyzji związanej z wyborem nieodpowiedniej branży, w którą chcieliśmy zainwestować. Nowi przedsiębiorcy są także zwolnieni z płacenia podatku VAT, jako że nie zarabiają jeszcze dostatecznie dużo.

Dzięki zwolnieniu z VAT-u młodzi przedsiębiorcy mogą swobodnie rozwijać swoją działalność i wszelkie środki przeznaczać na to, by w nią inwestować, a tym samym – w przyszłości zarabiać więcej, co skutkować będzie pobieraniem od nich większego podatku VAT.

Kto nie skorzysta ze zwolnienia z VAT

Nie każda branża jednak może pochwalić się możliwością zwolnienia z podatku VAT. Jest to związane głównie z wartością dóbr i usług oferowanych przez przedstawicieli tych zawodów, w związku z czym są oni bezapelacyjnie obarczeni VAT-em.

Przedstawiciele tych zawodów to na przykład prawnicy, osoby z zakresu działalności doradczej, chyba że jest to doradztwo rolnicze, sprzedawcy nowych samochodów, wyrobnicy biżuterii i jubilerzy, sprzedawcy terenów budowlanych, czy sprzedawcy towarów akcyzowych.

Zatem, gdy handlujemy czymś o dużej wartości, wówczas prawie na pewno nie zostaniemy zwolnieni z podatku, nawet gdy jesteśmy początkującymi przedsiębiorcami i nawet gdy nie przekraczamy określonego limitu obrotu ze sprzedaży opodatkowanej.

Limit zwolnienia z VAT

Przedsiębiorcy, którzy w roku podatkowym nie osiągnęli obrotu w wysokości powyżej 200 tysięcy złotych, mogą spać spokojnie – nie muszą odprowadzać VAT. Podobnie jest z przedsiębiorcami nowymi, którzy nie muszą odprowadzać VAT – chyba że przekroczyli w roku podatkowym ten limit obrotu, co raczej jest mało prawdopodobne w przypadku świeżych działalności.

Limit ten ostatnimi czasy uległ zmianie na lepsze, a mianowicie wzrósł ze 150 tysięcy złotych do 200 tysięcy. Dzięki temu nie tylko bardzo drobni przedsiębiorcy, ale również ci zarabiający nieco więcej mogli liczyć na zwolnienie z opłacenia tego podatku, jakim jest podatek od towarów i usług.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ