Kto w Polsce płaci podatek dochodowy

Kto w Polsce płaci podatek dochodowy?

Podatek dochodowy to świadczenie, które płacą zarówno osoby fizyczne, a także osoby prawne od uzyskanego dochodu. Na koniec roku podatkowego najczęściej przedsiębiorca rozlicza go w imieniu swoich pracowników. W poniższym artykule Kancelaria Walterowicz jako doradca podatkowy przedstawi Państwu fazy procesu płacenia podatku dochodowego.

1. Podatek dochodowy od osób fizycznych. 

Podatek dochodowy należy do obowiązkowych świadczeń, które muszą zapłacić osoby fizyczne otrzymujące jakikolwiek dochód. Jego wysokość zależy od uzyskiwanych zarobków oraz od ewentualnych ulg podatkowych. Możliwe jest wspólne rozliczanie dochodów małżonków, nawet w sytuacji, w której pracują w zupełnie różnych miejscach. Niemożliwe jest to w momencie, gdy jeden z małżonków rozlicza się za pomocą podatku liniowego.

2. W jaki sposób rozliczać podatek dochodowy?

W celu określenia podatku istotne jest posiadanie wiedzy na temat tzw. podstawy opodatkowania. Liczy się ją w następujący sposób: od całego przychodu (będącym kwotą brutto) należy odjąć składki na ubezpieczenia chorobowe, rentowe, emerytalne oraz zryczałtowane koszty uzyskania przychodu (kluczowe jest, czy osoba pracująca dojeżdża do pracy w mieście, w którym na co dzień mieszka, czy też nie). 

2.1 Płacenie podatku.

Jego płacenie odbywa się na podstawie progów podatkowych. W sytuacji, w której roczna pensja pracownicza wyniosła mniej niż 85 528 zł, osoba taka znajduje się w pierwszym progu podatkowym. Z kolei, jeśli kwota przekroczy tę wartość, osoba znajduje się w drugim progu. W pierwszej sytuacji podatek to 18%. Uzyskamy go odejmując od podstawy opodatkowania 556,02 zł (kwota wolna od podatku). W drugiej sytuacji podatek będzie wynosić 14 839 + 32 % nadwyżki ponad 85 528 zł. 

2.2 Rozliczanie podatku. 

Raz w roku zostaje rozliczany podatek dochodowy od osób fizycznych, dzięki dokumentowi PIT (ang. Personal Income Tax). Po wybraniu prawidłowego formularza składa się go w urzędzie skarbowym, przydzielonym ze względu na miejsce zamieszkania danej osoby. 

Ciekawym sposobem na płacenie niższego podatku jest comiesięczne odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy. Pracodawca upoważniony przez swojego pracownika wypłaca mu comiesięczną pensję zmniejszoną o zaliczkę na podatek dochodowy. Następnie na koniec roku podatkowego (do końca lutego) pracownik otrzymuje od swojego pracodawcy PIT-11, w którym dokładnie zostają podane dochody oraz wysokości zaliczek przeznaczonych na podatek dochodowy. W przypadku, gdy podatek jest niższy lub wyższy od wpłaconych zaliczek, konieczne jest wyrównanie różnicy lub zwrot pieniędzy przez urząd skarbowy.

3. Ulgi podatkowe.

Ulga podatkowa pozwala na płacenie niższej kwoty podatku. Można ją odliczyć od dochodu (korzystniejszy wybór), bądź od całej stawki podatku. Do ulg podatkowych należą m.in. ulgi prorodzinne, składki zdrowotne, ulgi abolicyjne, ulgi IKZE, składki ZUS, ulgi na leki, Internet, czy nawet termomodernizacyjne. Ulg podatkowych jest dosyć dużo, więc każdy podatnik powinien znaleźć dla siebie odpowiedni rodzaj odliczenia. Istotną kwestią jest przekazanie 1% podatku na wybraną organizację społeczną. Dzięki temu podatnik może przekazać daną kwotę np. na organizację charytatywną. 

4. Podatek dochodowy od osób prawnych.

Do płacenia podatku CIT (ang. Corporate Income Tax) zobowiązane są następujące osoby prawne:

  • spółki kapitałowe w organizacji,
  • spółki funkcjonujące na podstawie kodeksu spółek handlowych,
  • spółki komandytowo-akcyjne,
  • spółki tworzące grupy kapitałowe.

4.1 Wysokość podatku CIT.

Pod uwagę należy wziąć dwie stawki podatku – 19% podstawy opodatkowania, rozliczaną na ogólnych zasadach oraz 9% podstawy opodatkowania (utworzoną dla małych podatników)

Aby płacić podatek w wysokości 9% podstawy opodatkowania od dochodów, pochodzących z innych źródeł niż zyski kapitałowe, roczne przychody podatnika nie mogą przekroczyć 1 200 000 euro. Kwota ta dotyczy początkujących przedsiębiorców oraz małych podatników. Stawka 9% obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku. 

4.2 Płacenie podatku CIT.

Przedsiębiorcy są zobowiązani do płacenia podatku CIT. Mogą to zrobić na kilka sposobów. Zaliczki podatku mogą uiszczać co miesiąc do 20 dnia następnego miesiąca lub co kwartał do 20 dnia kolejnego miesiąca. Ponadto konieczne jest dostarczenie przez nich formularza CIT-8 do urzędu skarbowego do końca każdego roku podatkowego. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij