Kwestia zadośćuczynienia

Dzisiaj prawo bywa bardzo niesprawiedliwie, ale nie wolno tak myśleć cały czas, ponieważ może to się obrócić na naszą niekorzyść. Jeśli występuje tak zwana postawa roszczeniowa o zadośćuczynienie, to jest to szkoda niemajątkowa. Ustawa mówi wyraźnie a dokładniej artykuł kodeksu, że zadośćuczynienie, może być przyznane tylko wtedy, gdy rzeczywiście występuje uszkodzenie czy inny problem.

Oczywiście odnosi się to wszystko do tego, że w razie uszkodzenia ciała czy wywołania zdrowotnego problemu, osoba poszkodowana, może domagać się zadośćuczynienia w postaci rekompensaty finansowej. W praktyce jakby nie patrzeć istnieje szereg różnych możliwości, prowadzących do uzyskania takiego zadośćuczynienia.

Rekompensata za wszystko

Należy mieć na uwadze, że mimo wszystko jest to tylko jednorazowa wypłata, która ma zrekompensować w ten sposób wszystkie krzywdy i ból, jakie zaznała osoba poszkodowana. Kwota wspomnianego zadośćuczynienia może być różna, ponieważ są to kwestie bardzo indywidualne. Należy mieć świadomość, że pod uwagę bierze się wiele czynników takich jak stopień uszkodzenia ciała, wiek, płeć i tym podobne. W polskim prawie charakter takiego zadośćuczynienia ma bardziej formę fakultatywną. Oznacza to nic innego, jak fakt, że ocena sytuacji w takich wypadkach należy tylko i wyłącznie do sędziego. Oczywiście muszą istnieć jakieś przesłanki i wskazania, do tego, czy osoba faktycznie może uzyskać zadośćuczynienie. Tego typu decyzje na pewno nie są wydawane zbyt pochopnie, sędzia zawsze analizuje sprawę i na podstawie wspomnianej analizy, decyduje się na jakiś wybór.

Jak to wygląda w rzeczywistości?

Oczywiście w praktyce poszkodowany, musi udowodnić, że to właśnie pozwana przez niego osoba, odpowiada za uszczerbek na zdrowiu, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Odczucia w tym wypadku są bardzo ważne, ponieważ sąd musi wiarygodnie przeanalizować wszystkie dowody i okoliczności zdarzenia, aby wyrobić własną opinię na temat sprawy. Bardzo ważna w tym wszystkim jest rola adwokata, który mimo wszystko pozwala poszkodowanej lub poszkodowanemu, na zrozumienie pewnych przepisów, dzięki którym taka osoba czuje się dobrze na sali sądowej. Należy mieć świadomość, że mimo wszystko zadośćuczynienie się w takich sytuacjach należy, ponieważ każdy uszczerbek zdrowotny lub psychiczny, może kwalifikować się do rekompensaty finansowej. Ustalenia co do wysokości takiego zadośćuczynienia, bardzo często bywają kwestią sporną, ale nie ulega wątpliwości, że takie odszkodowanie się należy i powinno być wysokie, aby ludzie o wiele lepiej przestrzegali obowiązującego prawa.

Sędzia stanowi ważny element sprawy

W tym wypadku, naprawdę rola sędziego jest równie istotna, ponieważ to właśnie sędzia wydaje wyrok i decyduje o kwocie zadośćuczynienia, dla danej osoby. W Polsce tego typu sprawy zazwyczaj kończą się wyrokami, dlatego tym bardziej należy przestrzec przed próbą narażenia kogoś na utratę zdrowia czy życia. Warto dodać, że prawo staje się coraz bardziej surowe w tej kwestii, ponieważ dawniej wyroki rekompensujące uszczerbek należały do stosunkowo niskich kar, ale od pewnego czasu wiele się zmieniło i kary są już naprawdę surowe. To tylko jeszcze bardziej sprawia, że osoby domagające się zadośćuczynienia za poniesione krzywdy, decydują się na taki, a nie inny krok. Prawo na pewno musi być sprawiedliwie, dlatego nic dziwnego, że tak dużo uwagi poświęca się na podkreślenie pewnych zasad prawnych, które mają znaczenie w tego typu sprawach, to bardzo ważne, tylko wtedy można liczyć na odpowiedni wyrok w sądzie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij