Niebieska karta pomoc w walce z przemocą

Dzisiaj przemoc w rodzinie staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem, jakie występuje w społeczeństwie. Bardzo często powody znęcania się bywają różne, ale najczęściej jest to wina alkoholu, który zmienia postrzeganie rzeczywistości, doprowadzając człowieka do skrajnego wyniszczenia.

Oczywiście prawo powinno przeciwdziałać takiemu zjawisku i właśnie z taką myślą powstała Niebieska Karta, która jest dokumentem skierowanym do obrony osób, zagrożonych tego typu przemocą. Oczywiście jest to jedynie prosta definicja, która pozwala wszystkim o wiele lepiej zrozumieć znaczenie takiego dokumentu.

Dokument chroniący rodzinę

Niebieska Karta jest niczym innym jak sposobem ochrony rodziny, w tym dzieci, które najczęściej są narażone na odczuwalny skutek przemocy w rodzinie. Przemoc niezależnie od okoliczności musi być potępiona i właśnie dlatego organy państwowe, stosując swoje możliwości, starają się chronić całą rodzinę, przed podobnymi zagrożeniami. Warto zaznaczyć, że wspomniany dokument nie ma jedynie skupiać się na przeciwdziałaniu przemocy, ale może być wykorzystany także na sali sądowej w określonym postępowaniu. Bardzo często to właśnie poprzez Niebieską Kartę policja oraz inne najważniejsze służby, dowiadują się o problemie, który w szerokim rozumieniu prawa, jest dzisiaj karalny. Znęcanie się jest niczym innym jak przestępstwem i osoba dopuszczająca się takiego zachowania, musi liczyć się z możliwością ukarania przez sąd, zwłaszcza jeśli tego typu znęcanie się nad rodziną będzie udowodnione.

Sposób wykorzystania

Dlatego Niebieska Karta może być wykorzystana w postępowaniu, jako kluczowy dowód rzeczowy, zwłaszcza jeśli proces dotyczy maltretowania rodziny, co podchodzi pod prawo karne. Bardzo wiele kobiet nie wie nawet, że istnieje tego typu możliwość i żyją w ciągłym strachu o życie swoje i swoich dzieci. Dużo tego typu spraw nie jest zwyczajnie zgłaszana, a sprawcy czują się zwyczajnie bezkarni. To tylko oznacza, że w tym przypadku prawo zawiodło i to bardzo, dlatego Niebieska Karta jest szansą dla wielu osób, na powrót do normalnego życia. Klasyfikacja przemocy w rodzinie jest jednoznaczna, jeśli dochodzi do jednorazowego lub powtarzającego się umyślnego działania, gdzie osoba w rodzinie jest narażona na krzywdy cielesne, a także zagrożenie życia. Chodzi więc o pełne naruszenie godności i nietykalności cielesnej, co również wiąże się ze zjawiskiem przemocy, zwłaszcza wśród dzieci. Jeśli jest zagrożona wolność w tym seksualna, to powstają nie tylko fizyczne, ale i psychiczne następstwa takich czynów. Jeśli więc komukolwiek udowodni się takie postępowanie wobec żony, dzieci czy innych członków rodziny, to narażony jest na poważne problem.

Rodzina i prawo do normalnego życia

Prawo zawsze stoi po stronie rodziny, niezależnie od okoliczności. Oczywiście przemocy w rodzinie nie można w żaden sposób usprawiedliwić ani tłumaczyć, ponieważ pewnych spraw nie sposób wyjaśnić racjonalnie, a już na pewno nieznęcania się nad rodziną. Ponieważ definicja przemocy jest bardzo długa, możemy jasno stwierdzić, że znęcanie się nad rodziną odbywa się na wiele sposobów i temu wszystkiemu trzeba przeciwdziałać, na wszystkie możliwe sposoby. Prawne działania w podobnych sprawach, są potrzebne i nie wzbudza to kontrowersji, ponieważ osoba odpowiedzialna za tego typu działania, musi odpowiadać za swoje czyny. Sądy są bardzo konsekwentne w tego typu sprawach, dlatego wyrok może być tylko jeden. Pamiętajmy, że przemoc w rodzinie musi być zgłoszona od razu, nie możemy czekać, takie zachowania należy zwalczać.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij