Od decyzji ubezpieczyciela możesz się odwołać - Mubi podpowiada, jak i kiedy możesz to zrobić

Od decyzji ubezpieczyciela możesz się odwołać – Mubi podpowiada, jak i kiedy możesz to zrobić

Składki, które kierowcy płacą za swoje ubezpieczenia komunikacyjne, sprawiają, że w przypadku wystąpienia szkody mogą oni ubiegać się o odszkodowanie. Zdarza się jednak, że kwota, jaką przyzna ubezpieczyciel, nie będzie satysfakcjonująca. W jakich sytuacjach mamy prawo odwołać się od decyzji ubezpieczyciela? Jaką formę powinno mieć takie odwołanie? Czy o odszkodowanie możemy wystąpić również do sądu?

O tym wszystkim piszemy w dzisiejszym artykule, a także zapraszamy do zapoznania się z napisanym przez eksperta Mubi poradnikiem, który dostępny jest na stronie https://mubi.pl/poradniki/odwolanie-od-decyzji-ubezpieczyciela/

Wyłączenia – odmowa wypłacenia odszkodowania

Zarówno umowa ubezpieczenia OC jak i autocasco zawiera tak zwane wyłączenia. Świadome spowodowanie szkody, jazda pod wpływem alkoholu lub środków odurzających czy wyjątkowe zaniedbanie ze strony kierowcy to tylko niektóre z nich. W tego rodzaju sytuacjach ubezpieczyciel ma prawo do odmowy wypłacenia Ci odszkodowania i odwoływanie się od takiej decyzji praktycznie nie ma sensu. Nawiasem mówiąc, z wyłączeniami, podobnie jak z limitami (np. dotyczącymi holowania czy kosztów naprawy) warto dokładnie się zapoznać, by uniknąć późniejszych, nie zawsze przyjemnych niespodzianek. 

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Zaniżanie kwoty odszkodowania lub całkowita odmowa jego wypłaty, słuszne czy nie, to utrapienie wielu kierowców, którzy byli uczestnikami kolizji lub wypadku. Zdarza się, że przyznana kwota nie wystarczy na stuprocentową naprawę pojazdu. Może być też stanowczo zbyt niska, by pokryć koszty związane z obrażeniami ciała. Sprawą dyskusyjną jest również często decyzja ubezpieczyciela o szkodzie całkowitej, czyli wówczas, gdy ten  stwierdzi, że auta nie warto naprawiać, jako że koszt takiej naprawy przekroczyłby wartość samego pojazdu. Kontrowersje wzbudza często także tzw. przyczynienie, a więc działanie poszkodowanego, które pośrednio lub bezpośrednio przyczyniło się do powstania szkody. Na szczęście we wszystkich powyższych sytuacjach masz prawo odwołać się od decyzji ubezpieczyciela i – mówiąc kolokwialnie – zawalczyć o swoje. Jak to zrobić?

Zbierz dokumenty, poradź się ekspertów

Bez względu na to, jakich argumentów użył ubezpieczyciel, gdy odmówił Ci wypłaty odszkodowania lub mocno zaniżył jego wartość, warto wejść z nim w polemikę. Tym bardziej, że często chodzi tu o naprawdę duże pieniądze. Dlatego zawsze zbieraj dokumenty, które wskazują np. na faktyczne koszty naprawy auta. Możesz też skorzystać z pomocy rzeczoznawcy. Przy obrażeniach ciała zbierz dokumentację medyczną oraz rachunki i również, w razie potrzeby, skorzystaj z pomocy profesjonalistów, którzy ocenią Twój stan oraz ocenią, jak duże straty na zdrowiu poniosłeś. Pamiętaj też, że jeśli ubezpieczyciel zarzuci Ci przyczynienie, to udowodnienie, że do niego doszło, stoi po jego stronie. 

Jak złożyć odwołanie?

Odwołanie złożyć możesz zarówno na piśmie, jak i ustnie. Jeśli zdecydujesz się na formę pisemną, zadbaj o to, by list lub e-mail, które wysyłasz, miały opcję “za potwierdzeniem odbioru”. W odwołaniu sprecyzuj, jakiej kwoty odszkodowania się domagasz i odpowiednio uzasadnij dlaczego. Pamiętaj również o podaniu numeru identyfikacyjnego szkody, co ułatwi pracownikowi po stronie ubezpieczyciela odnalezienie Twojej sprawy. 

Ubezpieczyciel nie uznał odwołania – co robić?

Jeśli zakład ubezpieczeniowy nie uznał Twojego odwołania, wcale nie oznacza to, że stoisz na przegranej pozycji. O pomoc wystąpić możesz do Rzecznika Finansowego, a także skierować sprawę do sądu. 

Po nieskutecznym odwołaniu ubezpieczony ma prawo zwrócić się o pomoc do Rzecznika Finansowego i wnioskować albo o interwencję, która jest bezpłatna, albo o pomoc w polubownym rozwiązaniu sprawy. W tym drugim przypadku musimy liczyć się z opłatą, jednak stosunkowo niewielką, bo 50 zł.  Jeśli działania te również nie przyniosą oczekiwanego efektu, to oczywiście mamy jeszcze sąd, z tym że tu warto poradzić się dobrego prawnika, który oceni, jakie mamy szansę na wygranie sprawy. Wiadomo, że to kosztowna i czasochłonna opcja, a nikt nie chce przecież tracić ani pieniędzy, ani czasu – mówi doradca klienta porównywarki ubezpieczeń OC https://mubi.pl/ 

Czym jest Mubi?

Mubi to darmowa porównywarka ubezpieczeń, której działanie wyjaśnia w reklamie telewizyjnej znany rajdowiec Krzysztof Hołowczyc. To zaawansowane narzędzie umożliwia szybkie znalezienie najlepszych ofert OC i AC, jakie oferują obecne na rynku firmy ubezpieczeniowe. Koniecznie sprawdź, jak działa!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij