5 rzeczy, od których warto się ubezpieczyć

5 rzeczy, od których warto się ubezpieczyć

Umowa ubezpieczenia sprawia, że odpowiedzialność materialna za skutki zdarzeń losowych przeniesiona zostaje na towarzystwo ubezpieczeń. W kosztach tych partycypują wszyscy uczestnicy umowy, dlatego możliwe są umowy z niskimi składkami, w zamian za wysokie sumy ubezpieczenia.

Artykuł powstał we współpracy z multiagencją ubezpieczeniową fullpolisa.pl

Wybierając polisę dla siebie i swoich bliskich, należy zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej, które są podstawą do odmowy wypłaty świadczenia. Warto również na bieżąco orientować się w dostępnych ofertach, ponieważ na rynku regularnie pojawiają się nowości, jak np. polisa podatkowa, zabezpieczająca przedsiębiorców w razie kontroli skarbowej bądź procesu sądowego przeciwko urzędowi skarbowemu (dedykowana osobom prowadzącym biznes). Które z podstawowych ubezpieczeń warto posiadać?

Ubezpieczenie na życie (i/lub emerytalne)

Tego typu umowy gwarantują wypłatę sumy ubezpieczenia w razie śmierci osoby ubezpieczonej. Polisa na życie potrzebna jest osobie, od której dochodów zależy byt pozostałych członków rodziny. W razie nieszczęścia pozwala ona na pokrycie zobowiązań kredytowych, comiesięcznych opłat oraz np. edukacji dzieci. W zależności od ustalonej sumy ubezpieczenia, pozwala ona rodzinie utrzymać poziom życia sprzed tragedii lub częściowo chroni przed jego obniżeniem.

Wiele takich polis jest wymaganych przez banki, by zabezpieczyć kredyty hipoteczne. Warto w takiej sytuacji zorientować się w dostępnych ofertach, ponieważ dwie różne firmy mogą za identyczne ubezpieczenie zażyczyć sobie kwoty, które dzieli różnica nawet 300 – 500 zł w skali roku! Każda multiagencja ubezpieczeniowa zaproponować może stosowne porównanie, wyszukując najlepszą ofertę dla klienta.

W grupie tej mieszczą się również polisy emerytalne, gwarantujące ubezpieczonemu wypłatę w razie dożycia przez niego określonego dnia, ustalonego podczas sporządzania umowy. Pozwala to patrzeć spokojniej w przyszłość, nie martwiąc się słabą kondycją finansową Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ubezpieczenie w razie chorób i wypadków

Są to często umowy dodatkowe do polis wspomnianych w poprzednim akapicie, nieco rzadziej odrębne umowy. W zależności od zakresu ubezpieczenia, proponowanego przez daną firmę, mogą zapewniać wypłatę np. po skręceniu lub złamaniu kończyny bądź po jej fizycznej utracie. Niektóre z dostępnych na rynku umów obejmują bowiem lekkie uszczerbki na zdrowiu (jak wspomniane złamania), inne natomiast skupiają się na kalectwie, np. gwarantują wypłatę w razie paraliżu kończyny.

Ubezpieczenie domu lub mieszkania

Nieruchomość, zaraz po życiu i zdrowiu, to największy majątek wielu osób. Warto posiadać polisę, chroniącą przed skutkami działania sił natury, np. gradu, burzy czy zalegającego śniegu, mogącego uszkodzić dach. Innymi ryzykami są: kradzież, akty wandalizmu czy przepięcia.

Każda multiagencja ubezpieczeniowa posiada wachlarz ofert, spośród których klient może wybrać najbardziej korzystną dla siebie. Dobrze jest z początku nie myśleć jedynie o kwocie składki (cenie), lecz skupić się na treści umów – czy w danej polisie jest pakiet assistance, czy obejmuje odpowiedzialnością zalanie wskutek pęknięcia wężyka w pralce itp. Wysokość składki również może odgrywać pewną rolę, jednak ważne by nie był to jedyny czynnik skłaniający do wyboru danej oferty.

Ubezpieczenie samochodu OC/AC

Samochód, jako ważny składnik majątku, a dla wielu niezawodny środek lokomocji w drodze do pracy, musi być ubezpieczony na wypadek wyrządzenia szkody innemu uczestnikowi ruchu (OC), a opcjonalnie dobrać można auto – casco (AC).

O ile ten pierwszy wariant jest obowiązkowy, o tyle przy drugim należy oszacować proporcję między wysokością składki proponowanej przez ubezpieczyciela, a wartością pojazdu. Jeżeli różnica nie jest wielka, a składka wynosi np. 15-20% wartości pojazdu, to warto mocno się zastanowić przed zakupem polisy.

Allianz podatnik

Jest to unikatowy produkt na polskim rynku, gwarantujący fachowe doradztwo i wsparcie w razie kontroli skarbowej bądź podatkowej w firmie. Koszt takiej polisy jest znacznie niższy, niż koszt wynajęcia profesjonalnego specjalisty podatkowego. Firma organizuje również pomoc w przypadku egzekucji podatkowej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij