Piec na ekogroszek – skąd wziąć dofinansowanie?

Niestety smog jest przyczyną wielu chorób. Stan powietrza w Polsce z roku na rok znacząco się pogarsza. Jedną z przyczyn jest fakt, że wiele osób korzysta ze starych pieców na węgiel, które niestety powodują duże zanieczyszczenie powietrza.

Na szczęście dostępne są dotacje na termomodernizacje, dzięki którym można znacząco zaoszczędzić, a jednocześnie zwiększyć efektywność energetyczną i zadbać o jakość powietrza.

W trosce o zdrowie

Nie od dziś wiadomo, że jakość powietrza jest fatalna. Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego na ulicach pojawia się smog. To uciążliwy problem, który dotyczy wszystkich. Aby go ograniczyć wciąż wprowadzane są różne programy, dzięki którym można uzyskać dotacje na termomodernizacje.

Niestety wiele osób z powodu braku pieniędzy korzysta ze starych i nieefektywnych pieców. Również spala słabej jakości węgiel. Zatem w trosce o zdrowie wszystkich obywateli można złożyć wniosek o pożyczkę termomodernizacyjną, dzięki któremu wymieni się stary piec na piec na ekogroszek. 

Dofinansowanie na termomodernizację

Obecnie Rząd wprowadza różne programy, których celem jest poprawienie jakość powietrza. Zatem w ramach walki ze smogiem można skorzystać z dofinansowania na termomodernizację. Zatem istotne znaczenie ma tutaj wymiana starego pieca na nowy, który będzie spełniał wymagania ekologiczne.

Wiadomo, że ogrzewanie gazowe jest drogie i nie wszystkich stać na taką formę, dlatego można złożyć wniosek o dotację na termomodernizację. Warto pamiętać, że  w ramach walki ze smogiem w zeszłym roku wymieniono aż 200 tysięcy kotłów.

O taką formę pomocy mogą się starać  osoby fizyczne, w tym takie, które prowadzą firmę w swoim miejscu zamieszkania. Dotacja na termomodernizację przysługuje również najemcom lokali komunalnych, czy też wspólnotom mieszkaniowym. Wysokość dofinansowania jest na poziomie od 40% do nawet 100% kosztów inwestycji.

Wymień swój stary piec na nowy

Dotacje na wymianę starych pieców mogą pochodzić z pieniędzy unijnych, ale również krajowych, czy samorządowych. Można starać się o bezzwrotne dofinansowania, ale również pożyczki na bardzo korzystnych warunkach. Oczywiście należy spełnić określone warunki, przy tym osoby, które mają najniższe dochody mogą otrzymać aż 90% dotacji.

W ramach programu „Czyste powietrze” właściciele domów jednorodzinnych mogą uzyskać pieniądze na wymianę pieca. Dofinansowanie na termomodernizację domu również pełni kluczową rolę w poprawieniu jakości powietrza. Ten program ma bardzo duży budżet, gdzie 63,3 mld zł zostanie przeznaczone na  dotacje,  z kolei pozostałe 39,7  to zwrotne pożyczki.

Dotacja na termomodernizację – inne programy

Nie tylko z programu „Czyste powietrze” można uzyskać dotacje na termomodernizację. Tutaj warto zwrócić uwagę na ofertę, jaką proponuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki. W ramach tego programu można uzyskać pożyczkę termomodernizacyjną, z możliwością częściowego jej umorzenia.

W przypadku tego programu umorzenie może wynosić, aż 30%.  Wnioski do tego programu można składać do 2020 roku. Również warto skorzystać z programów Eko-term i OZE, gdzie dotacja na termomodernizację wynosi do 20% wartości pożyczki. Od 2018 do 2019 działa również program „Słonecznik”, gdzie można uzyskać pożyczkę na zakup pieca na ekogroszek.

W ramach tego programu osoby najbiedniejsze będą mogły starać się o zwrot wynoszący do 15%. Należy przy tym pamiętać, że starając się o dofinansowanie na termomodernizację nie można wymienić ponownie pieca przez 5 lat, gdyż w takiej sytuacji  trzeba zwrócić otrzymane dofinansowanie. Oczywiście tutaj kluczowe znaczenie ma również wybór odpowiedniego pieca, zatem takiego który jest ekologiczny.

Jak starać się o dotacje na termomodernizacje?

Na początku należy sprawdzić jakie nasza gmina ma programy, z których możemy skorzystać. Koniecznie należy dokładnie przeczytać warunki. Należy także policzyć koszty, zatem ile wyniesie inwestycja związania z wymianą pieca na ekogroszek.

Oczywiście należy złożyć wniosek, a po pozytywnej odpowiedzi koniecznie należy dokonać wymiany pieca. Istotne znaczenie ma tutaj zachowanie rachunków i faktur, aby móc starać się o zwrot. Pozostanie już tylko rozliczenie się w urzędzie i otrzymanie dotacji. Zatem to bardzo proste.

Warto korzystać z programów jakie oferuje Rząd. Ochrona środowiska to przecież obowiązek każdego z Nas. Zatem walka ze smogiem powinna być ważna dla każdego, bo przecież chodzi o nasze życie i zdrowie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij