Projekt biznesowy – jak się do niego przygotować?

Projekt biznesowy – jak się do niego przygotować?

Do założenia firmy, która będzie odnosiła sukcesy, potrzebny jest przede wszystkim oryginalny oraz innowacyjny pomysł. Produkt lub usługa, którą chcemy sprzedać klientowi, powinna być oryginalna. Baza potencjalnych klientów może okazać się na początku nieco wąska, jedna z czasem nasz produkt może zacząć zyskiwać na popularności. Po wyrobieniu rozpoznawalnej marki, baza klientów może rozszerzyć się nawet na inne kraje czy nawet kontynenty.

Młodym oraz pomysłowym przedsiębiorcom na pewno nie można zarzucić brak pomysłowości oraz innowacyjności. Wielu młodych przedsiębiorców mówi jednak „Szukam inwestora”. Bardzo często na drodze do sukcesu stają im liczne błędy w biznes planach oraz projektach finansowych , które przeszkadzają w odniesieniu spektakularnego sukcesu.

Nieprawidłowości w projekcie mogą doprowadzić do odrzucenia wniosku o dotacje, bez których przyszłego przedsiębiorcę nie będzie stać na założenie oraz utrzymanie własnej działalności gospodarczej. Jak zatem powinniśmy przygotowywać projekty biznesowe, aby uzyskać maksimum skuteczności? Jakich błędów powinniśmy wystrzegać się podczas planowania biznesu? Odpowiedź w kolejnych fragmentach tego artykułu.

Inwestor finansowy – jak przekonać go do swojego pomysłu?

Aby przekonać kogoś do naszego pomysłu na biznes, należy postawić się na jego miejscu. Inwestor finansowy to osoba, które zależy przede wszystkim na maksymalizacji swoich zysków. Osoby takie nie będą chciały brać udziału w projektach które według nich nie mają szans na powodzenie, ponieważ dla inwestora taka inwestycja oznacza jedynie niepotrzebne straty nakładów.

Dlatego naszym zadaniem jako przedsiębiorcy jest przedstawienie produktu lub usługi w jak najkorzystniejszym świetle. Podczas rozmowy z inwestorem powinniśmy skupić się przede wszystkim na zaletach, a wady przedstawić jedynie pobieżnie. Inwestor finansowy na pewno będzie pytał nas o szczegóły przyszłego biznesu takie jak: rodzaj reklamy, potencjalne grono odbiorców, kanały dystrybucji itp. Dlatego przed przystąpieniem do takiej rozmowy, powinniśmy być przygotowani na pytania, które może zadać nam inwestor finansowy.

Inwestor finansowy , czyli cechy, które powinien posiadać dobry plan biznesowy

Aby plan biznesowy był skuteczny, musi zawierać kilka kluczowych elementów. Inwestor finansowy podczas pierwszego kontaktu z naszym projektem w pierwszej chwili zwróci uwagę na wstęp. Ten element powinien zawierać krótką charakterystykę produktu lub usługi, ogólną ideę oraz podstawowe założenia sposobu sprzedaży produktu.

Kolejne elementy powinni zawierać: potencjalną grupę odbiorców (obszar, wiek, narodowość, warunki kulturowe), planowe kanały dystrybucji (Internet, sprzedaż stacjonarna) oraz koszty, które wynikną z produkcji. W dobrym projekcie biznesowym wyraźnie zaznaczone powinny być również koszty, aby inwestor przekonał się, że nasz projekt jest dochodowy.

Szukam inwestora – gdzie szukać wsparcia dla naszego projektu?

Wsparcia dla projektu szukać można w wielu miejscach. Miejscem, w którym najłatwiej znaleźć wsparcie w biznesie jest oczywiście Internet. Szukam inwestora to fraza, która dość często wpisywana jest w wyszukiwarkach internetowych. Wiele firm posiada również na swoich stronach internetowych specjalnie przygotowane formularze, które zachęcają do przedstawienia swojego projektu.

Szukam inwestora to również nazwa wielu grup na portalach społecznościowych, które zrzeszają zarówno inwestorów, jak i przedsiębiorców. To tutaj mamy największe szanse na znalezienie inwestora, lub nawet kilku, którzy chętnie zapoznają się z naszym pomysłem na biznes. Wpis zachęcający do wsparcia naszego projektu powinien zawierać przede wszystkim krótki opis naszego pomysłu na biznes oraz nasze dane kontaktowe.

Przy czym na początku powinniśmy unikać skomplikowanego oraz technicznego słownictwa, aby wpis był zrozumiały dla wszystkich inwestorów, nie tylko tych z branży. W ten sposób zwiększymy szanse na znalezienie funduszy, koniecznych do rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij