Podatki i rozliczenia w Holandii kompendium wiedzy

Podatki i rozliczenia w Holandii: kompendium wiedzy

Holenderski system podatkowy należy do dość restrykcyjnych, a wysokość podatków należy tam do jednych z najwyższych w Unii Europejskiej. Warto to wziąć pod uwagę, wybierając się do pracy w Holandii. Na szczęście można odzyskać część pieniędzy zapłaconych tamtejszemu fiskusowi.

Holandia to nie tylko ważny członek Unii Europejskiej, ale również kraj, który ceniony jest za wysoki poziom służby zdrowia i szkolnictwa, za przyjazne interesantom urzędy i dobrą infrastrukturę. Niestety, to również kraj, który ma bardzo wysokie podatki.

– Z obowiązkiem płacenia podatku spotka się każdy Polak, który pracuje legalnie w Holandii i to już od pierwszego dnia zatrudnienia. A trzeba podkreślić, że Holandia jest bardzo popularnym kierunkiem wyjazdów zarobkowych naszych rodaków. Ten kraj słynie jednocześnie z wysokich podatków. Pocieszające dla podatników jest jednak to, że w 2019 roku rozpoczął się proces obniżania podatku dochodowego, który ma zakończyć się w 2021 roku – wyjaśnia ekspert Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A., firmy specjalizującej się w zwrotach podatku z Holandii. 

– Na szczęście można odzyskać część zapłaconego podatku, głównie dzięki ulgom. Średni zwrot podatku to 3252 zł i wcale nie trzeba pracować w Holandii bardzo długo, aby odzyskać takie pieniądze. Należy jednak złożyć roczne zeznanie podatkowe – podkreśla przedstawiciel Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A. 

System podatkowy w Holandii

Holenderski Urząd Skarbowy to Belastingdienst i to właśnie on zajmuje się kwestiami podatkowymi w tym kraju, także ściąganiem podatku dochodowego (Inkomstenbelasting) i podatku od wynagrodzenia (Loonbelasting). Właśnie do tego urzędu pracodawca odprowadza za pracownika co miesiąc zaliczkę na podatek dochodowy. Przy okazji płacona jest także składka na ubezpieczenie emerytalne.

Holenderski system podatkowy dzieli podatników na trzy kategorie:

  • Box 1 – osoby osiągające dochód z umowy o pracę lub najmu mieszkania.
  • Box 2 – osoby zarabiające na udziałach w spółkach.
  • Box 3 – osoby utrzymujące się z oszczędności.

Z podatku można się rozliczać w Holandii do 5 lat wstecz i za taki właśnie okres można starać się o zwrot nadpłaconego podatku. Podatnicy płacą podatki według trzech progów podatkowych. W minionych latach kształtowały się ono następująco:

  • stawka 36,25% – dochód do 19 645 euro (kwota wolna od podatku – do 2 103 euro);
  • stawka 42% – dochód od 19 645 do 56 531 euro (kwota wolna od podatku – do 1 366 euro);
  • stawka 52% – dochód powyżej 56 531 euro (kwota wolna od podatku – do 1 366 euro).

W 2019 roku nastąpiły jednak zmiany w holenderskich podatkach.

Co się zmieniło w holenderskich podatkach w 2019 roku?

Rok 2019 to zarówno obniżki, jak i podwyżki w holenderskim systemie podatkowym. Wzrosła na przykład stawka tamtejszego podatku BTW (odpowiednik naszego VAT) z 6% do 9%, wzrósł podatek za gaz ziemny i energię elektryczną, zwiększyła się składka na podstawowe ubezpieczenie zdrowotne (Basisverzekering) do 1432 euro rocznie. W 2019 roku rozpoczęła się także rewolucja w podatkach od dochodu osób fizycznych. Docelowo mają być tylko dwa progi podatkowe, ale w 2019 roku obowiązują jeszcze trzy, chociaż wysokość stawek została zmniejszona poza pierwszą:

  • stawka 36,65% – dochód do 20 142 euro;
  • stawka 38,05% – dochód od 20 142 do 68 507 euro;
  • stawka 51,75% – dochód powyżej 68 507 euro.

Natomiast w 2021 roku będą już obowiązywały dwa progi:

  • stawka 37,05% – dochód do 68 507 euro;
  • stawka 49,50% – dochód powyżej 68 507 euro.

Pewne zmiany nastąpiły także w kwestii ulg podatkowych.

Ulgi podatkowe w Holandii

Płacenie podatków w Holandii wiąże się z możliwością korzystania z ulg podatkowych. Polaków pracujących w Holandii najbardziej interesuje powszechna ulga podatkowa (Algemene Heffingskorting), składająca się z części podatkowej i składkowej. W ubiegłych latach zajmował się nią pracodawca, a sama ulga była przyznawana automatycznie. Od 2019 roku nastąpiła jednak zmiana. Aby skorzystać z tej ulgi, trzeba będzie złożyć roczne zeznanie podatkowe i uzyskać po prostu zwrot. Ulga będzie jednak przysługiwała w całości jedynie rezydentom (podatnicy, którzy osiągnęli co najmniej 90% dochodu w Holandii), natomiast nierezydenci skorzystają tylko z części składkowej ulgi.

Podatnicy mogą korzystać również z ulgi pracowniczej (Arbeidskorting) – pracodawca pomniejsza podatek dochodowy. Wysokość obydwu wymienionych wcześniej ulg zależy od wysokości dochodu podatnika.

Polacy pracujący w Holandii mogą także skorzystać z tzw. rozłąkowego. Dotyczy ono partnerów fiskalnych (np. małżonkowie, partnerzy mający wspólne dzieci). Jeden z nich musi pracować na terenie Holandii, natomiast drugi pozostaje na terenie Polski. Dzięki rozłąkowemu część podatku zapłaconego przez partnera fiskalnego o wyższych dochodach jest przekazywana partnerowi fiskalnemu o niższych dochodach. 

Jak rozliczyć się z podatku w Holandii?

Roczne zeznanie podatkowe w Holandii należy złożyć, gdy otrzymało się zaproszenie do rozliczenia lub papierową deklarację z Belastingdienst. Należy także rozliczyć się, gdy szacujemy, że kwota zwrotu podatku przekroczy 14 euro lub niedopłata jest wyższa niż 45 euro.

Aby rozliczyć się z podatku w Holandii, należy mieć kartę podatkową (Jaaropgaaf) od pracodawcy lub ostatni odcinek z wypłaty (Salaris) i zaświadczenie UE/WE z polskiego Urzędu Skarbowego. Deklarację składa się do 1 maja. Należy się zalogować na stronie Belastingdienst za pomocą podpisu elektronicznego (DigiD) i wybrać zakładkę Mijn Belastingdienst. Tam wypełnia się formularz zeznania podatkowego (Aangifte Inkomstenbelasting). Można również skorzystać z pomocy jednej z firm, która specjalizuje się w zwrocie podatku z Holandii.

System podatkowy w Holandii jest dość skomplikowany, dlatego warto dokładnie przeanalizować przepisy. Dotyczy to szczególnie kwestii związanych z ulgami podatkowymi. Jednak dzięki nim można niekiedy odzyskać nawet cały zapłacony podatek.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij