Podatki i rozliczenia w Holandii kompendium wiedzy

Podatki i rozliczenia w Holandii: kompendium wiedzy

Holenderski system podatkowy należy do dość restrykcyjnych, a wysokość podatków należy tam do jednych z najwyższych w Unii Europejskiej. Warto to wziąć pod uwagę, wybierając się do pracy w Holandii. Na szczęście można odzyskać część pieniędzy zapłaconych tamtejszemu fiskusowi.

Holandia to nie tylko ważny członek Unii Europejskiej, ale również kraj, który ceniony jest za wysoki poziom służby zdrowia i szkolnictwa, za przyjazne interesantom urzędy i dobrą infrastrukturę. Niestety, to również kraj, który ma bardzo wysokie podatki.

– Z obowiązkiem płacenia podatku spotka się każdy Polak, który pracuje legalnie w Holandii i to już od pierwszego dnia zatrudnienia. A trzeba podkreślić, że Holandia jest bardzo popularnym kierunkiem wyjazdów zarobkowych naszych rodaków. Ten kraj słynie jednocześnie z wysokich podatków. Pocieszające dla podatników jest jednak to, że w 2019 roku rozpoczął się proces obniżania podatku dochodowego, który ma zakończyć się w 2021 roku – wyjaśnia ekspert Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A., firmy specjalizującej się w zwrotach podatku z Holandii. 

– Na szczęście można odzyskać część zapłaconego podatku, głównie dzięki ulgom. Średni zwrot podatku to 3252 zł i wcale nie trzeba pracować w Holandii bardzo długo, aby odzyskać takie pieniądze. Należy jednak złożyć roczne zeznanie podatkowe – podkreśla przedstawiciel Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A. 

System podatkowy w Holandii

Holenderski Urząd Skarbowy to Belastingdienst i to właśnie on zajmuje się kwestiami podatkowymi w tym kraju, także ściąganiem podatku dochodowego (Inkomstenbelasting) i podatku od wynagrodzenia (Loonbelasting). Właśnie do tego urzędu pracodawca odprowadza za pracownika co miesiąc zaliczkę na podatek dochodowy. Przy okazji płacona jest także składka na ubezpieczenie emerytalne.

SPRAWDŹ:  Odszkodowanie za służbę wojskową – jakie prawa przysługują byłym żołnierzom?

Holenderski system podatkowy dzieli podatników na trzy kategorie:

  • Box 1 – osoby osiągające dochód z umowy o pracę lub najmu mieszkania.
  • Box 2 – osoby zarabiające na udziałach w spółkach.
  • Box 3 – osoby utrzymujące się z oszczędności.

Z podatku można się rozliczać w Holandii do 5 lat wstecz i za taki właśnie okres można starać się o zwrot nadpłaconego podatku. Podatnicy płacą podatki według trzech progów podatkowych. W minionych latach kształtowały się ono następująco:

  • stawka 36,25% – dochód do 19 645 euro (kwota wolna od podatku – do 2 103 euro);
  • stawka 42% – dochód od 19 645 do 56 531 euro (kwota wolna od podatku – do 1 366 euro);
  • stawka 52% – dochód powyżej 56 531 euro (kwota wolna od podatku – do 1 366 euro).

W 2019 roku nastąpiły jednak zmiany w holenderskich podatkach.

Co się zmieniło w holenderskich podatkach w 2019 roku?

Rok 2019 to zarówno obniżki, jak i podwyżki w holenderskim systemie podatkowym. Wzrosła na przykład stawka tamtejszego podatku BTW (odpowiednik naszego VAT) z 6% do 9%, wzrósł podatek za gaz ziemny i energię elektryczną, zwiększyła się składka na podstawowe ubezpieczenie zdrowotne (Basisverzekering) do 1432 euro rocznie. W 2019 roku rozpoczęła się także rewolucja w podatkach od dochodu osób fizycznych. Docelowo mają być tylko dwa progi podatkowe, ale w 2019 roku obowiązują jeszcze trzy, chociaż wysokość stawek została zmniejszona poza pierwszą:

  • stawka 36,65% – dochód do 20 142 euro;
  • stawka 38,05% – dochód od 20 142 do 68 507 euro;
  • stawka 51,75% – dochód powyżej 68 507 euro.

Natomiast w 2021 roku będą już obowiązywały dwa progi:

  • stawka 37,05% – dochód do 68 507 euro;
  • stawka 49,50% – dochód powyżej 68 507 euro.

Pewne zmiany nastąpiły także w kwestii ulg podatkowych.

Ulgi podatkowe w Holandii

Płacenie podatków w Holandii wiąże się z możliwością korzystania z ulg podatkowych. Polaków pracujących w Holandii najbardziej interesuje powszechna ulga podatkowa (Algemene Heffingskorting), składająca się z części podatkowej i składkowej. W ubiegłych latach zajmował się nią pracodawca, a sama ulga była przyznawana automatycznie. Od 2019 roku nastąpiła jednak zmiana. Aby skorzystać z tej ulgi, trzeba będzie złożyć roczne zeznanie podatkowe i uzyskać po prostu zwrot. Ulga będzie jednak przysługiwała w całości jedynie rezydentom (podatnicy, którzy osiągnęli co najmniej 90% dochodu w Holandii), natomiast nierezydenci skorzystają tylko z części składkowej ulgi.

SPRAWDŹ:  Alimenty na byłego małżonka – kiedy mogą zostać zasądzone?

Podatnicy mogą korzystać również z ulgi pracowniczej (Arbeidskorting) – pracodawca pomniejsza podatek dochodowy. Wysokość obydwu wymienionych wcześniej ulg zależy od wysokości dochodu podatnika.

Polacy pracujący w Holandii mogą także skorzystać z tzw. rozłąkowego. Dotyczy ono partnerów fiskalnych (np. małżonkowie, partnerzy mający wspólne dzieci). Jeden z nich musi pracować na terenie Holandii, natomiast drugi pozostaje na terenie Polski. Dzięki rozłąkowemu część podatku zapłaconego przez partnera fiskalnego o wyższych dochodach jest przekazywana partnerowi fiskalnemu o niższych dochodach. 

Jak rozliczyć się z podatku w Holandii?

Roczne zeznanie podatkowe w Holandii należy złożyć, gdy otrzymało się zaproszenie do rozliczenia lub papierową deklarację z Belastingdienst. Należy także rozliczyć się, gdy szacujemy, że kwota zwrotu podatku przekroczy 14 euro lub niedopłata jest wyższa niż 45 euro.

Aby rozliczyć się z podatku w Holandii, należy mieć kartę podatkową (Jaaropgaaf) od pracodawcy lub ostatni odcinek z wypłaty (Salaris) i zaświadczenie UE/WE z polskiego Urzędu Skarbowego. Deklarację składa się do 1 maja. Należy się zalogować na stronie Belastingdienst za pomocą podpisu elektronicznego (DigiD) i wybrać zakładkę Mijn Belastingdienst. Tam wypełnia się formularz zeznania podatkowego (Aangifte Inkomstenbelasting). Można również skorzystać z pomocy jednej z firm, która specjalizuje się w zwrocie podatku z Holandii.

System podatkowy w Holandii jest dość skomplikowany, dlatego warto dokładnie przeanalizować przepisy. Dotyczy to szczególnie kwestii związanych z ulgami podatkowymi. Jednak dzięki nim można niekiedy odzyskać nawet cały zapłacony podatek.

Monika Jabłońska

Monika Jabłońska

Absolwentka prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, specjalizująca się w prawie cywilnym i rodzinnym. Od ponad 12 lat doradza klientom w sprawach rozwodowych, podziału majątku oraz opieki nad dziećmi. Prywatnie miłośniczka literatury i jazdy konnej.​

Artykuły: 142

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *