Podróże samolotem w czasach pandemii koronawirusa – co warto wiedzieć?

W czasie pandemii zaleca się ograniczenie podróży, o ile nie są one niezbędne. Im dłużej jednak trwa okres, w którym to świat walczy z kolejną falą zachorowań, tym trudniej nam unikać wyjazdów, zarówno służbowych, jak i prywatnych.

Czy samoloty w pandemii są bezpieczne?

W 2021 roku zalecano jako środek transportu wybierać drogę lotniczą. Ze względu na wprowadzone restrykcje oraz regularną wymianę powietrza odbywającą się w samolotach, uznano właśnie ten środek za najbezpieczniejszy i ograniczający do minimum ryzyko zakażenia się koronawirusem.

Choć za nami wakacje, które upłynęły pod znakiem zniesionych lockdownów oraz znacznie mniej dotkliwych restrykcji, weszliśmy w okres wzmożonych zachorowań, w tym na grypę. Czwarta fala pandemii nabrała rozpędu, a my dalej podróżujemy. Co warto wiedzieć o transporcie lotniczym? Jak się zabezpieczyć i co robić, gdy pojawią się opóźnienia lub co gorsza, lot zostanie odwołany?

Bezpieczne podróże

Ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację w kraju i na świecie, w pierwszej kolejności warto odwiedzić rządowe strony, na których można znaleźć najważniejsze informacje dotyczące wszelkiego rodzaju wyjazdów. Podróżujący dowiedzą się, do jakich krajów mogą się udać i jakie dokumenty bądź badania są im do tego niezbędne.

Informacje warto śledzić na bieżąco, na etapie planowania podróży, ale i tuż przed samym wyjazdem, aby mieć pewność, co nas czeka zarówno po wylocie z Polski, w kraju docelowym, jak i po powrocie na teren kraju.

Podróżni, którzy mają za sobą szczepienia przeciwko COVID, mogą pobrać na swoje urządzenie mobilne specjalny certyfikat. Pozwala on na uniknięcie dodatkowych badań, co ogranicza koszty wyjazdu, ale i wiąże się najczęściej ze zwolnieniem z obowiązkowej kwarantanny.

Odwołany lub opóźniony lot – możliwości prawne

Niestety zarówno ze względu na pandemię, jak i zdarzenia losowe, wciąż dochodzi do opóźnień w lotach, a nawet do ich odwołania. Dla podróżnych to w najlepszym przypadku „tylko” dłuższy czas oczekiwania na wylot lub powrót do kraju, w najgorszym zaś niemożność odbycia podróży i dalsze konsekwencje, w tym utrata pieniędzy przeznaczonych na wyjazd.

Dochodzić swoich praw można różnymi drogami, jednak za każdym razem warto te kwestie skonsultować ze specjalistą i również jemu powierzyć załatwienie niezbędnych formalności. Pomocą służy radca prawny z Wrocławia, który mając doświadczenie oraz fachową wiedzę, jest w stanie szybko i sprawnie uzyskać dla klienta odszkodowanie i nie tylko.

Podróżni są chronieni przed konsekwencjami związanymi z dużymi opóźnieniami lotów bądź ich odwołaniem. Kwestie te reguluje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 261/2004 z dnia 11 lutego 2004 roku. Zgodnie z tym dokumentem pasażerowie mogą się domagać odszkodowania bądź innej formy pomocy/rekompensaty zarówno w przypadku dużego opóźnienia lotu, jego odwołania, jak i w sytuacji odmowy przyjęcia na pokład.

Samodzielne dokonanie zgłoszenia lub dochodzenie swoich praw na drodze sądowej, może być czasochłonne i trudne. Z tego względu warto zasięgnąć fachowej porady radcy prawnego.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij