Podwójne opodatkowanie a praca za granicą

Podwójne opodatkowanie występuje wówczas, gdy podatek dochodowy odprowadzany jest w dwóch krajach – w Polsce oraz za granicą. W wielu sytuacjach Polacy muszą rozliczać się z rodzimą skarbówką nawet wtedy, gdy płacą już podatek w państwie uzyskiwania zarobków. Rozliczanie podatku z Norwegii czy innego kraju wymaga zatem złożenia podatkowego także w Polsce Warto pamiętać, że obowiązek wykazania dochodu nie zależy od źródła przychodów. Znaczenia nie ma również sposób pozyskiwania pieniędzy. Istotna są natomiast zasady umowy międzynarodowej zawartej z krajem, w której podejmowane są czynności zarobkowe.

Unikanie podwójnego opodatkowania

Polska podpisała z wieloma krajami umowy o unikania podwójnego opodatkowania. Obecnie obowiązują dwie zgodne z nimi metody rozliczenia, czyli wyłączenie z progresją oraz odliczenie proporcjonalne. W pierwszej z nich dochody osiągane za granicą nie są opodatkowywane w Polsce, a zwolnienie odbywa się na podstawie umowy z danym państwem. W przypadku osiągania dochodów jedynie za granicą, w Polsce nie trzeba ich zgłaszać do urzędu skarbowego. Metoda odliczenia proporcjonalnego wymaga natomiast poinformowania o zagranicznych dochodach w Polsce, a także złożenia zeznania podatkowego PIT-35 z odpowiednim załącznikiem PIT/ZG.

Podatek dochodowy a praca za granicą

Pracodawca zagraniczny pobiera z wynagrodzenia pracownika zaliczkę na podatek dochodowy, który jest płacony poza Polską. W większości przypadków Polacy nie są traktowani jako rezydenci podatkowi, dlatego nie muszą się rozliczać z wszystkich zarobków. Przed urzędami zagranicznymi rozlicza się jedynie dochody uzyskane za granicą. W Polsce rezydent podatkowy jest natomiast zobowiązany do rozliczania wszystkich zaliczek i wynagrodzeń, a zagraniczne dochody są przeliczane na polską walutę. Podatki nalicza się według polskich progów i stawek podatkowych. Kwota wpłacana do rodzimego urzędu skarbowego jest pomniejszana o kwotę wolną podatku, a także kwotę podatków już wcześniej zapłaconych za granicą. Do szczególnie skomplikowanych należą wspomniane norweskie podatki i rozliczenia, dlatego warto w tym zakresie zasięgnąć pomocy specjalistów Polish Connection. Z doradztwa może skorzystać każda polska firma w Norwegii, a także osoby fizyczne pracujące w tym kraju.

Zmiany w przepisach podatkowych i Konwencja MLI

Do 2019 roku polski rezydent podatkowy pracujący za granicą był zobowiązany do płacenia podatków jedynie w kraju zarobkowym, a także nie musiał składać deklaracji podatkowej w Polsce. Ze względu na zmiany wprowadzone w 2020 roku, w Polsce obowiązuje nowa metoda unikania podwójnego opodatkowania zgodnie z Konwencją MLI. Jej zasady mają na celu sprawić, aby zyski nie były wyprowadzane do państw charakteryzujących się niskimi podatkami. W praktyce Polski rezydent podatkowy osiągający zagraniczne dochody musi składać rozliczenie podatkowe również w Polsce. Zarobek z zagranicy wymaga podwójnego opłacenia podatku, czyli w kraju jego uzyskania oraz w Polsce zgodnie z polskimi stawkami podatkowymi. Polski rezydent podatkowy to osoba posiadająca w Polsce ośrodek interesów życiowych lub biznesowych, bądź tez przebywająca na jej terytorium powyżej 183 dni w roku podatkowym.

Odliczanie podatku zapłaconego wcześniej za granicą

Kwoty podatku w obcych walutach są przeliczane na złote zgodnie ze średnim kursem walut obcych, ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski. Taka sama zasada przeliczania obejmuje ewentualne koszty uzyskania przychodu, które są ponoszone w walutach obcych. Polskich rezydentów podatkowych dotyczy obowiązek podatkowy od całości zarobków, czyli krajowych i zagranicznych. Jako podstawa prawna funkcjonuje w tym przypadku art. 3 ust. 1 ustawy po podatku dochodowym od osób fizycznych. Przy braku polskiej rezydencji podatkowej, opodatkowanie dotyczy jedynie dochodów osiąganych na terytorium Polski.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij