windykacja należności - jak dochodzić swoich praw.jpeg

Windykacja należności – jak dochodzić swoich praw?

Windykacja należności – temat z którym boryka się coraz większa liczba osób. Nie tak łatwo doprowadzić do egzekucji komorniczej wbrew pozorom. Co jednak nie oznacza tego, że na całość można machnąć ręką, żegnając się ze swoimi pieniędzmi na zawsze. Trzeba podjąć odpowiednie działania windykacyjne w dochodzeniu należności.

Windykacja należności – gdzie zwrócić się po pomoc?

Samodzielne odzyskanie należności będzie utrudnione. Nie ma się co oszukiwać, że będzie to łatwe. Jednak nie ma się czym przejmować, bowiem są kancelarie, które specjalizują się w windykacji należności. Wystarczy wejść np. na https://lexlegisgroup.pl/oferta/windykacja-naleznosci/, aby znaleźć ludzi, którzy wiedzą, jak powinno odbywać się odzyskiwanie długów zgodnie z obowiązującymi przepisami. To właśnie oni zastosują jedną z metod, która będzie w stanie pomóc przy egzekwowaniu należności.

Windykacja bez opłat, czyli wezwanie do zapłaty

Aby doprowadzić do spłaty zadłużenia, kancelaria w imieniu swojego klienta może wystosować wezwanie do zapłaty. Wezwanie do zapłaty wierzytelności to formalny dokument, który będzie można użyć, jeżeli dojdzie do windykacji sądowej. Należy jednak zadbać o to, aby w takim dokumencie nie zabrakło odpowiednich elementów. Zaliczyć można do nich:

  • podstawę żądania – przydać się do tego mogą dane z faktury lub rachunku, nazwa usługi),
  • kwota do zapłaty,
  • numer konta, na który ma wpłynąć dana kwota.

Nie można również zapomnieć o terminie płatności, który można ustalić na siedem do czternastu dni od momentu doręczenia wezwania do zapłaty. Wezwanie do zapłaty polecane jest na etapie polubownym. Całkiem możliwe, że już na tym etapie wielu dłużników odzyskuje jednak rozum, broniąc się przed postępowaniem sądowym. Jeżeli nie dojdzie do spłaty należności, po wysłaniu dwóch wezwań do zapłaty, należy porzucić nadzieję, że windykacja polubowna dojdzie do skutku. Czas na kolejny etap działania.

Sądowe wezwanie do zapłaty

Czy skuteczna windykacja należności odbędzie się z udziałem sądowego wezwania do zapłaty? Wszystko zależne jest od tego, z jakim dłużnikiem ma się do czynienia. Nie ma co czekać, ponieważ może się okazać, że roszczenia się przedawnią. Podstawą sądowego nakazu zapłaty jest brak odzewu ze strony dłużnika na poprzednie wezwania. Do postępowania sądowego powinno w takim przypadku dojść jak najszybciej. Tego typu sprawy mogą odbywać się w różnych trybach:

  • nakazowym,
  • upominawczym,
  • w trybie zwyczajnym.

Celem postępowania sądowego będzie odzyskiwanie długów. Nie można jednak zapomnieć o tym, że pojawić się może temat opłat wstępnych, aby cały proces mógł ruszyć.

Dobra firma windykacyjna

O odzyskiwaniu należności można mówić wiele. Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, z jakim przypadkiem ma się do czynienia oraz jaka kwota wchodzi w grę. Jednak jak już było powiedziane, samodzielne, skuteczne odzyskanie pieniędzy raczej nie wchodzi w grę. Warto rozpocząć czynności windykacyjne z udziałem specjalistów.

Windykacja długów nie należy do tematów przyjemnych, ale jest konieczna. Koszty windykacji, wbrew pozorom nie są tak duże. A warto się na nie zdecydować. Tym bardziej że często ma się do czynienia z ogromnymi kwotami od dłużników. Z uwagą należy jednak wybierać firmę windykacyjną, która będzie przeprowadzać m.in. działania polubowne. Może faktycznie wizyta w sądzie nie będzie koniecznością? Pomogą oni odzyskać dług skutecznie. Prowadzenie działalności gospodarczej może nie należy do łatwych tematów, ale trzeba dbać o swoją kondycję finansową, dbając o terminową spłatę wszystkich należności.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij