Praca bez umowy – co zrobić, jeśli pracodawca nie chce dać umowy?

Umowa o pracę lub choćby umowa zlecenie albo o dzieło jest zabezpieczeniem naszych interesów jako pracownika. Często jednak zdarzają się pracodawcy nieuczciwi, unikający swoich zobowiązań wobec urzędu skarbowego tytułem zatrudniania pracowników. Unikają oni jak najdłużej się da podpisania umowy z pracownikiem lub nawet wprost oferują mu pracę na czarno. Nie należy się na to godzić w żadnym wypadku!

Prawo i ekonomia na rynku pracy

Wszelkie kwestie zwiÄ…zane z podejmowaniem przez danÄ… osobÄ™ pracÄ™ na rzecz jakiejÅ› firmy muszÄ… być uregulowane prawnie. Jest to zwiÄ…zane oczywiÅ›cie głównie z odprowadzaniem podatków przez pracodawcÄ™ – dziÄ™ki temu zasilany jest skarb paÅ„stwa, a z rzÄ…dowych inwestycji mogÄ… korzystać na równi wszyscy obywatele.

Oprócz tego umowa o pracÄ™ ma chronić prawa pracownika – ponieważ prawa pracodawcy wynikajÄ…ce z zatrudnienia kogoÅ› rzadko kiedy bywajÄ… Å‚amane. WÅ‚aÅ›nie z tych powodów, dla ochrony wÅ‚asnych interesów, powinniÅ›my zawsze żądać podpisania umowy – nawet gdy praca ma być wykonywana przez krótki czas lub na peryferyjnych warunkach.

Pracodawca nie chce mi dać umowy!

W wielu przypadkach pracodawcy nawet szczególnie nie kryjÄ… siÄ™ z tym, że zależy im na zatrudnieniu osoby, która nie pogardzi pracÄ… na czarno. Z racji tego, iż na rynku pracy sÄ… osoby, które nie chcÄ… podejmować legalnego zatrudnienia, interesy obu stron zostajÄ… zaspokojone. Jest jednak jeszcze drugi wariant – gdy pracodawca nie chce dać umowy nowo zatrudnionemu pracownikowi i zmusza go do pracowania na czarno.

Takie sytuacje mają miejsce dość często, szczególnie w przypadku młodocianych pracowników, osób świeżych na rynku pracy, nie znających przepisów prawa prawy i nie potrafiących się upomnieć o swoje.

Często pracodawcy niecnie wykorzystują fakt, że pracownik boi się utraty pracy, i że zależy mu na tym, by pracować gdziekolwiek. W związku z tym bezczelnie nie proponują mu umowy lub zwlekają z jej podpisaniem.

Jak się bronić przed pracą na czarno?

Nawet bÄ™dÄ…c zupeÅ‚nym nowicjuszem na rynku pracy nie powinniÅ›my sobie pozwolić na nieuczciwe traktowanie – przez to uczymy siÄ™, że każdy zasÅ‚uguje na szacunek, i że nikomu nie wolno wykorzystywać naszej naiwnoÅ›ci. PamiÄ™tajmy, by nie godzić siÄ™ na taki stosunek pracy, który z jakiegokolwiek powodu powoduje w nas niepewność.

Jako pracownicy wykonujemy ważne zadania w firmie i nie możemy być lekceważeni. Przez takie pobÅ‚ażanie nieuczciwym pracodawcom nasz rynek pracy nieco siÄ™ zepsuÅ‚ – ciężko o dobrÄ… pracÄ™, a w wielu firmach panuje mobbing i nieprawoÅ›ci.

Przede wszystkim – dochodź swoich praw

Podczas rozmów wstÄ™pnych z pracodawcÄ… zapytaj, jakie warunki pracy może Ci zaoferować, a nastÄ™pnie żądaj wyegzekwowania tych obietnic. Pierwszego dnia, gdy tylko stawisz siÄ™ do pracy, żądaj przedstawienia Ci umowy o pracÄ™ i nie zaczynaj pracy gdy jej nie podpiszesz – pracodawca formalnie nie jest wtedy Twoim pracodawcÄ…, wiÄ™c z jego strony absolutnie nic Ci nie grozi za niesubordynacjÄ™!

Nie dawaj się zwieść, gdy pracodawca zapewnia, że jutro lub w najbliższym czasie da Ci umowę, nie pozwalaj też karmić się kłamstwami, że nie ma chwili czasu by ją przygotować. Powiedz, że zgłosisz się do pracy wtedy, gdy umowa będzie gotowa do podpisania!

Reaguj – zgÅ‚aszaj!

Warto zgÅ‚aszać do PaÅ„stwowej Inspekcji Pracy wszelkie wykroczenia i próby zatrudniania pracowników na czarno. Ta instytucja bardzo chÄ™tnie zajmuje siÄ™ takimi wykroczeniami i egzekwuje wysokie kary pieniężne za Å‚amanie przepisów prawa pracy. Tu nie należy mieć skrupułów – Twój byÅ‚y lub niedoszÅ‚y szef nie miaÅ‚ ich wobec Ciebie!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij