Prawa kredytobiorcy kredytu konsolidacyjnego, co trzeba wiedzieć

Prawa kredytobiorcy kredytu konsolidacyjnego, co trzeba wiedzieć?

Jakie prawa przysługują kredytobiorcy? O czym warto pamiętać, zaciągając kredyt konsolidacyjny w banku? Przedstawiamy najważniejsze prawa wynikające z Ustawy o kredycie konsumenckim. 

Ustawa o kredycie konsumenckim

Czym jest kredyt konsolidacyjny wyjaśnia https://kredyt-konsolidacyjny.eu, ten produkt przeznacza się na spłatę innych zobowiązań. Jednak tak samo jak kredyt odnawialny czy gotówkowy jest kredytem konsumenckim, czyli podlega postanowieniom Ustawy z dnia 11 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim. Jest to istotne, ponieważ dzięki tym przepisom, kredytobiorcy przysługują liczne prawa, o których opowiemy poniżej.  

Prawo do otrzymania pełnej informacji o kredycie konsolidacyjnym

Przede wszystkim kredytobiorca ma prawo do otrzymania pełnej i rzetelnej informacji na temat zaciąganego kredytu konsolidacyjnego. Tę informację przekazuje mu bank lub, w przypadku pożyczki konsolidacyjnej, firma pozabankowa. Warto skorzystać z tego prawa, ponieważ umożliwia ono podjęcie w pełni świadomej decyzji o zaciągnięciu zobowiązania. A czego dokładnie powinien się dowiedzieć konsument od banku? Oferent ma obowiązek poinformować go o rodzaju kredytu i okresie kredytowania, terminach spłat rat, RRSO i stopie oprocentowania, a także o zasadach spłaty kredytu konsolidacyjnego. 

Ponadto jeszcze przed podpisaniem umowy kredytodawca powinien przekazać konsumentowi formularz informacyjny, w którym zawarte są wszystkie istotne informacje dotyczące wybranego produktu finansowego. 

Prawo do odstąpienia od umowy

Niewiele osób wie, że kredytobiorca ma prawo do bezpłatnego odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od jej zawarcia i nie musi podawać przyczyny takiej decyzji. W dodatku bank udzielający kredytu konsolidacyjnego powinien wręczyć kredytobiorcy wraz z umową wzór odstąpienia od niej. Jeśli tego nie zrobi, to klient ma prawo odstąpić od umowy dopiero w terminie 14 dni od dnia dostarczenia takiego wzoru. Warto również pamiętać, że kredytobiorca, który skorzysta z prawa do odstąpienia od umowy, jest zobowiązany zapłacić odsetki za czas korzystania z kredytu. Powinien zrobić to niezwłocznie, jednak maksymalnie w ciągu 30 dni.  

Jakie prawa, gdy bank odmówi udzielenia kredytu? 

Wspomniana wyżej Ustawa o kredycie konsumenckim zawiera również prawa, jakie przysługują konsumentowi, któremu bank odmówił udzielenia kredytu. Jest to m.in. prawo do uzyskania wyjaśnienia w przypadku negatywnej decyzji kredytowej. Klient ubiegający się o kredyt konsolidacyjny może zażądać od banku wydania dokumentów i informacji, na podstawie których dokonywana była ocena jego zdolności kredytowej. 

Prawo do wcześniejszej spłaty kredytu konsolidacyjnego

Kredytobiorca ma prawo do spłaty kredytu przed określonym w umowie terminem. Jednak warto pamiętać, że nie zawsze okaże się to opłacalne. Bardzo wiele zależy od tego, jak dużo zostało jeszcze do końca okresu zobowiązania. Dlatego taką decyzję należy wcześniej dobrze przemyśleć. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij